2018 yılı Kütüphaneci maaşı

Memurlar.net‘in yayınlamış olduğu maaş robotuna göre 2018 yılında atanacak olan bir kütüphanecinin net maaşı 3,108.29 ₺ olarak hesaplanmaktadır (8.derece 1.kademe; bekar bir kütüphanecinin verilerine göre hesaplanmıştır).

 

 

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP

11 Son Yorumlar

 1. Avatar

  Kusuratlarin cok onemi yok arkadaslar. 3200 – 3900 tl arasinda degisen maaslar icinde meslektaslarimiz. 1-4 une gelen 23 yillik bir kutuphaneci daha dun ise baslamis 25 yasindaki bir uzman veya asistandan daha az maas almasi uzucu bir durum. Allah insallah yuzumuze guler ve 2011 khk si degiserek 3600 ek gostergeyi alabiliriz.

  • Avatar
   carl gallagher

   @selin

   3600 ek göstergeleri bby mezunlarına vermezler. 3600 ek gösterge muhendislik vb. alanlara veriliyor hep

 2. Avatar

  Merhabalar, yeni atanan bir kütüphaneci 8/1 kademe ile mi işe başlıyor?

 3. Avatar

  Biri açıklık getirebilir mi ? Bby genel yazısında ağustos 2017 maaşı zaten 3130 yazıyor ne alaka şimdi bu 3150

 4. Avatar

  BBY ana sayfasında bilgilerde eski maaş bu kadar görünüyordu zaten anlamadım ben

 5. Avatar

  Rica etsem 6-1 evli bir kütüphaneci için de net maaş ve ek gösterge bilgilerini paylaşır mısınız? Çünkü bizler bu maaşları henüz göremedik de acaba hesaplamalarda mı sorunlar var merak ediyorum.

 6. Avatar

  3600 ek gösterge meclisten geçse ve hakkımızı alabilsek,o zaman 8-1 den başlayan bir kütüphaneci 3190 tl değil, en az 3500 tl ile işe başlayacaktır ve 1-4 üne gelen bir kütüphaneci de 4500 tl den az maaş almayacaktır. Kütüphaneciler, yüksek lisans ile uzmanlık kadroları;doktora ile de öğretim üyeleri olabilmeleri için önleri açılırsa belki bir gün; yan yana masalarda görev yaptığımız uzmanlar gibi bizde hakkımızı alabiliriz.

  Kültür bakanlığında 5000 tl alan uzmandan hiçbir farkı olmayan çok kütüphaneci var ama 3500 tl ile hayat geçirmeye çalışıyorlar. Çok şükür tabiki, ama adaletsizlikler artıkın bitmeli. Kütüphaneciler üstlerindeki bu ölü havayı atmalılar.

  Sadece tek sorun lisans mezununun artması değil. Yüksek lisans yapma sayısı oldukça arttı bby alanında. Her sene en az 40-50 kişi master mezunu oluyor. Doktora mezunu da 15-20 civarında. 3-5 sene içinde doktora mezunu 40-50 mezun bantında olacaktır.

  Bir insanın içine vuran en büyük sorunlardan birisidir, master ve doktora mezunu olup bir ‘şef veya şube müdürünün’ altında çalışmak. Sadece maaş değildir burdaki kıstas, aynı zamanda derece ve itibarda önemlidir. Zaten 10 yıllık kütüphanecilikten sonra belli bir birikime insan geliyor(eşi çalışıyorsa zaten daha mükemmel). Ama itibarınız değişmiyor, halen kütüphaneci olarak aşağılanan bir durumdasınız. Bu duruma bir son verilmeli artık.

  Hakkımızı istiyoruz, lisans bitirip çocukların işsiz kalmasını istemiyoruz, iki master bitirip kütüphaneci kalmak istemiyoruz.