Eşekli Kütüphaneci Türkçe Ders Kitaplarında

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere ücretsiz dağıttığı Türkçe ders kitaplarında Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün hayatı ve köylere eşekleriyle götürdüğü kütüphanecilik çalışmaları okuma parçası olarak yer aldı. Öğrenciler Eşekli Kütüphaneci ile okuma parçası aracılığı ile tanıştı.

Kütüphaneci, yazar Aydın İleri tarafından hazırlanan “Eşekli Kütüphaneci Mustafa Amca” isimli okuma parçası 6. sınıf Türkçe Ders Kitabında 4. Tema “Bilim ve Teknoloji” başlığı altında 43.ve 44. sayfalarda yer aldı. 4. Temanın 2. okuma parçası olan yazı 2017 yılının son haftasında okunarak derslerde işlendi. “Öğrenci Çalışma Kitabı”nda okuma parçası üzerine hazırlanan alıştırma soruları çözüldü.

Kütüphaneci, yazar Aydın İleri Mustafa Güzelgöz’ün hayatını kaleme aldığı ilk baskısı 2006 yılında yayınlanan “Eşekle Gelen Aydınlık” isimli kitabı bulunmaktadır. Yazar Aydın İleri’den aldığımız bilgilere göre, 2018’yılının ilk aylarında “Eşekle Gelen Aydınlık” isimli kitabın genişletilmiş 3. baskısının yayınlanacağını sizlere müjdeliyoruz.

Kütüphaneci, yazar Aydın İleri’nin vefalı çalışmaları, yaptığı sergiler, söyleşiler Mustafa Güzelgöz’ün Türkiye’de iki heykelinin yapılmasına vesile olmuştur. Güzelgöz’ün ilk heykeli 2012 yılında İstanbul Maltepe İlçesinde, Maltepe Üniversitesi yerleşkesinin yer aldığı Marmara Eğitim Köyü’ne, İkinci heykeli 2017 yılında İstanbul Kartal İlçesi Meydanına dikilmiştir.

6. Sınıf Türkçe ders kitabına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Kaynak

Yazar Profili

BBY Haber
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;

Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.

http://www.bbyhaber.com

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle