Otobüs durakları kütüphanesi

İsrail Hayfa’da Technion Üniversitesi öğretim üyesi ve enstalasyon sanatçısı Daniel Shoshan ile Üniversitenin mezunu Amit Matalon dünyanın ilk otobüs durakları kütüphanesini kurdular. Öyle bir kütüphane düşünün ki ne size sessiz olun diyen kütüphaneci var, ne kitabı getirmeniz gereken vade tarihi var ne de geç getirir ya da kaybederseniz ceza ödemesi var.

Otobüs duraklarına monte edilen kitap raflarından oluşan kütüphaneden isteyen otobüs beklerken veya otobüste okumak için kitap alabiliyor. Okuduktan sonra istediği zaman getiriyor, başka bir durağa bırakabiliyor ya da kendisi evdeki kitabını kütüphaneye ekleyebiliyor. “ Önce bir enstalasyon projesi olarak başlayan proje, daha sonra görülen aşırı ilgi üzerine bir açık şehir kütüphanesine dönüşmüş.

İlk olarak Hayfa’nın Ziv mahallesinde pilot proje olarak başlayan ‘Yeni Urban Kütüphanesi’, daha sonra yayılarak İsrail’deki birçok şehre ve bölgeye yayıldı. Şimdi otobüs duraklarının yerine göre, kimisi dindar kitaplar değiş tokuşu yapıyor kimisi İbranice kimisi de Rusça! Proje birçok kişinin bodrumunda uyuyan kitapları toplumun hizmetine açmıştı.

Kaynak: http://www.salom.com.tr/

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP