Bu Takside Kitap Var

Ataşehir Belediyesi trafikte geçen zamanı verimli kullanmayı ve kitap okuma alışkanlığını yaymak için kampanya başlattı. “Bu Takside Kitap Var” kampanyası ile taksiler kütüphaneye dönüşecek. Gazete Habertürk’te yer alan habere göre, her sabah işe ya da okula gitmek için erkenden yollara düşüp trafikte saatlerimizi geçiriyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre, özellikle pazartesi sabah ve cuma akşam saatlerinde normal yolculuk süresi yüzde 96 oranında daha uzun sürebiliyor. Bu ise her gün 46 dakikalık, her yıl ise 175 saatlik bir sürenin trafikte geçtiği anlamına geliyor. Durum böyle olunca trafiğe giren İstanbulluların, her yılın bir haftasını trafiğin açılmasını bekleyerek geçirdiği ifade ediliyor.

OKU, BAŞKA TAKSİYE BIRAK

Trafikte sıkışıklığında kalan araçlarda yolcu olanların bazıları bu zamanı kitap okuyarak geçiriyor. İşte Ataşehir Belediyesi de vatandaşların trafikte geçirdiği zamanı, kitap okuyarak değerlendirmeleri için yeni bir proje başlattı. Proje kapsamında ilçedeki bin taksi birer mini kütüphaneye çevrildi. Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Bu Takside Kitap Var” kampanyası, hem okuma alışkanlığını yaygınlaştırmayı hem de kitapların elden ele, nesilden nesile ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor.

7’den 70’e herkesi kitap okumaya teşvik eden kampanyayla yolcular seyahatleri süresince taksilerdeki kitapları okuyabilecek, beğenirlerse indiklerinde yanlarında götürebilecekler. Kitabı okuduktan sonra da isterlerse daha çok kişiye ulaşsın diye başka bir taksiye bırakabilecek. “Kitaplar, koltuk arkasında bez çantaların içinde olacak. Kitaplar okurlarına ulaştıkça, taksi kütüphanelere belediye tarafından yenileri eklenecek.

1 dakika ayırıyoruz

Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine göre, Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düşerken, TÜİK verilerine göre de, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235’inci sırada. 100 kişiden sadece 4 kişinin kitap okuduğu ülkemizde kitap okumaya ayırdığımız süre ise günde ortalama sadece 1 dakika.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

MEB Onaylı Bilgi ve Belge Yönetimi Kursları Açılmaya Devam Ediyor!

BBY Haber olarak daha önce dile getirdiğimiz üzere1 Bilgi ve Belge Yönetimi kursları ve sertifika …

Iğdır Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Semt Kütüphanesi Projesi Tamamlandı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Semt Kütüphaneleri desteği ile gerçekleşen “Iğdır Üniversitesi Çocuk ve Gençlik …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x