500 Kütüphaneci alım süreci ve KPSS için açılan kadro sayılarına dair bilgilendirme @kartalaf

TKD Başkanı Ali Fuat KARTAL 500 Kütüphaneci alımı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Kartal şu konulara değindi; “KPSS sonuçlarına göre tüm kamuya 2019/1 de alınacak olan kütüphaneci sayısı sadece 4 kişi. Evet yanlış okumadınız sadece 4 kişi. Bu 4 kişinin de ikisi kütüphaneci kadrosuna diğer iki kişi de veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosuna alınacak. Detay için tıklayınız. Öbür taraftan ülkemizde 129 tane devlet üniversitemiz var. Bunlardan hiçbiri kütüphaneci kadrosu açmadığına göre anlaşılan kütüphaneciye ihtiyaçları yok. Bu saptamaya umarım 129 Kütüphane Daire Başkanı arkadaşımızdan birisi yanıt verir.

Sevgili meslektaşlarım,

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 500 kütüphaneci alınacak olması, kamunun hazin durumu ortadayken, uzun süredir işsiz olan meslektaşlarımız için umut olmuştu. Fakat kadronun Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmasının üzerinden iki ay geçmiş olmasına rağmen henüz bürokratik işlemleri tamamlanmadı. Yeni sistemde bürokrasinin olmayacağını düşünüyorduk!

Meslektaşlarımızı bilgilendirmek adına ilgililerden öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cumhurbaşkanlığının 500 kütüphaneci onayından sonra, Devlet Personel Başkanlığının olumlu görüşü ve Cumhurbaşkanlığına bağlı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca (eskiden Maliye Bakanlığına bağlıydı) vize verildikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı alım için ilana çıkacak. Süreç bu şekilde; fakat Strateji ve Bütçe Başkanlığından görüştüğüm kişiler Devlet Personelden olumlu görüş henüz gelmediğini söyledi. Geldiği taktirde biz hemen onay vereceğiz dediler.

Fakat Devlet Personelin KHK ile 9 Temmuz 2019’da görevi sona erdi. KHK’ya göre; “bu sürenin bitiminde Başkanlık kapanmış sayılır. Başkanlık birimlerinin personel, taşınır ve taşınmazlar ve diğer ilgili hususlar bakımından Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığına devri, bu Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 1 inci maddesinde belirtilen hükümler çerçevesinde Cumhurbaşkanınca belirlenen makam tarafından yürütülür.” hükümlerine göre Devlet Personel Başkanlığı 09 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla faaliyetlerine son vermiş bulunuyor.”

Bu durumda yapılması gereken Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nda devlet personelin görevini yapan birim ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iletişime geçmesi ve süreci hızlandırması gerekiyor.

Pazartesi konuyla ilgili olarak Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı ile iletişime geçmeye çalışacağız.” dedi.

Ali Fuat KARTAL
Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Aksaray’da Kitap Bağışı Kampanyasında Rekor #kitapaksaray

Aksaray Valiliğince kitap okuma alışkanlığının arttırılması amacıyla ‘Kitap Aksaray’  projesi başlatıldı. Projenin halk tarafından da …

Türk Kütüphaneciliği Dergisi: Cilt 34, Sayı 3 (2020) yayınlandı

Türk Kütüphaneciliği (TK) Dergisi’nin 2020 yılı 3.sayısı yayınlandı.

Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP

5 yorumlar

 1. Avatar
  kütüphaneciadayı

  Ali Fuat Bey bilgi aldınız mı acaba ?Turizm Bakanlığı Sayfasındna 500 alım duyurusu da kaldırılmış .Bilgi alınca bizimle paylaşırsanız seviniriz.

  • Avatar

   Personel daire başkanlığı duyurular kısmında ilan hala var. Kütüphaneci adayı olmak için de biraz araştırmacı olmak lazım. Boş şeyler yazıp insanları telaşlandırıyorsunuz.

  • Avatar
   kütüphaneciadayıolmak

   Senden de çok iyi kütüphaneci olur böylr bir üslupla !Görmemiş olabilir arkadaş.Kütüphaneci de yardımcı olur ve insanın yüzüne vurmaz.Kendi egolarınızda boğulacaksınız birgün ama ne zaman!!!!

 2. Avatar

  Allah razı olsun sizin gibi insanlardan.

 3. Avatar

  Sayın Ali Fuat Kartal verdiğiniz bilgiler ve verdiğiniz emek için teşekkür ederiz . Bu süreç bizi çok yıprattı bir an önce ilanın çıkmasını istiyoruz. Hayatımızda büyük bir boşluk ,plansızlık var . Bize tez zamanda güzel haberler verin lütfen . Ayrıca mülakatsız bir alım olması için sesimizi yetkilelere duyurun .