İzmir Milli Kütüphane’nin yaşadığı alan sıkıntısını Başkan Batur çözecek

Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur, kentte 7 gün 24 saat hizmet veren bir kütüphanenin kurulması için gereken çalışmaların yapılacağını ve Milli Kütüphane’nin yaşadığı alan sıkıntısının çözülmesi noktasında gereken tüm desteğin sağlanacağını söyledi. Batur, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkılmasında kütüphanelerin rolleri çok büyüktür. Bu açıdan biz de üzerimize düşen ne varsa yaparız. Hatta daha da fazlasını yapmaya her zaman hazırız” diye konuştu.

En Kıymetli Kaynaklar

Başkan Batur, dün meclis üyeleriyle birlikte Milli Kütüphane’yi ziyaret etti. Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ ile bir araya gelen Başkan Batur’a, kütüphanedeki en eski ve değerli eserlerle ilgili bilgiler verildi.

Enverî’nin, özellikle Osmanlı dönemi öncesi Türk tarihine ışık tutan ön önemli eserler arasında yer alan, 550 yıllık, el yazması kitabı Düstûrnâme, 1000 yıllık, el yazması, altın süslemeli bir Kur’an-ı Kerim, dünyanın ilk matbaasında basılan ve Aristoteles’in hayatın anlatan 500 yıllık bir eser ile Katip Çelebi’nin ünlü coğrafya eseri Cihânnümâ’yı Başkan Batur’a göstererek, bilgi veren Puğ, “Bunlar bizim ön önemli, kıymetli kaynaklarımız. Kütüphanemizde dört bine yakın el yazması eserimiz var, ancak kitapları koyacak yerimiz yok. Bu sorunu muhakkak aşmamız gerekiyor” dedi.

Yeni Bir Kütüphane Binası

Konak Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Valilik gibi kentin paydaşlarının katılımıyla bir mimari proje yarışması düzenlenebileceğine ve İzmir’e yeni bir kütüphane binası kazandırılabileceğine işaret eden Puğ, mevcut tarihi binanın da kitap müzesine dönüştürülebileceğini belirtti.

7 Gün 24 Saat Hizmet

Konak Belediyesi ve Milli Kütüphane işbirliğiyle Konak’a, 7 gün 24 saat hizmet veren bir kütüphane kurulmasının da gündemde olduğunu söyleyen Puğ, Başkan Batur’un kütüphane ziyaretinden büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Başkanımızın kitaplara, sanata verdiği destek de bizi son derece mutlu ediyor” diye konuştu.

“Üzerimize Düşenin Fazlasını Yaparız”

Tarihte ileri gitmiş medeniyetlerin hepsinin kütüphanelere büyük önem verdiğine dikkat çeken Başkan Batur da “Kütüphaneler, kıymetli bilgilerin toplandığı ve paylaşıldığı önemli mekânlardır ve kuşkusuz bir toplumun gelişmesinde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkılmasında rolleri çok büyüktür. Bu açıdan biz de üzerimize düşen ne varsa yaparız. Hatta daha da fazlasını yapmaya her zaman hazırız. Konak’ta da kitap okuma seviyesinin hızla yükselmesi gerekiyor. Çocuklarımıza, gençlerimize kitap okuma sevgisi aşılamak ve bu anlamda da gerekli tüm olanakları yaratmak için çabalıyoruz. Konak için kurduğumuz gelecek hayaline, okuyan bir neslin katkısı büyük olacaktır” diye konuştu. Batur, Konak’a 7 gün 24 saat hizmet veren bir kütüphane kazandırmak için gereken çalışmaların yapılacağını da kaydetti.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

2022/1 KPSS Atama Yapılacak BBY Kadro, Kurum ve Unvan Listesi

ÖSYM, 2022/1 KPSS tercihlerinde yer alacak kadroları açıkladı. Buna göre Bilgi ve Belge Yönetimi‘ne 2 KÜTÜPHANECİ, …

Ertuğrul Çimen, IFLA 2023-2025 dönemi başkanlığına aday oldu

14 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arasında 2023-2025 yılları için yapılacak Başkanlık seçiminde Türkiye’den MEF …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x