Kömürlükten kütüphane

Antalya’da oturan emekli Veli Koç, oturduğu apartmanın kömürlüğünü kütüphaneye çevirdi. Her sabah saat 09.00’dan 16.00’ya kadar gönüllü çalışarak yurttaşlara ücretsiz hizmet veren Koç, bu projenin herkese örnek olmasını, her mahalleye bir butik kütüphane yapılmasını istediğini söyledi.

Yaklaşık 10 ay önce açtığı ‘Toros Mahallesi Özel Halk Kütüphanesi’ni önce evindeki ve arkadaşlarının kitapları sayesinde dizdiğini anlatan Koç, sosyal medyadan kütüphanenin fotoğraflarını paylaşınca ülkenin dört bir yanından okurların ellerindeki kitapları gönderdiğini aktardı.

Kütüphanede yaklaşık 5 bin kitap olduğunu ifade eden Koç, barkod sistemi geliştirerek her kitabı özenle kategorilere ayırıp kayıt altına aldı. Kitap almaya gelenlerin sadece isimlerini ve telefon numaralarını aldığını belirten Koç, kitap okumayı seven herkesi kütüphaneye davet etti.

Her insan okusun diye bu yola çıktığını anlatan Koç, kendi emeğiyle kira ücretini karşıladığını, kütüphanede her gün gönüllü çalıştığını dile getirdi.

Kaynak

Haberi İleten: Aydın İleri

Yazar Profili

BBY Haber
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;

Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.

http://www.bbyhaber.com

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle