Araştırma Verilerinin Yönetimi ve Açık Bilim Çalıştayı, 11 Eylül 2018, İstanbul

11 Eylül 2018 tarihinde TÜBİTAK-ULAKBİM, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Hacettepe Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) ve Boğaziçi Üniversitesinin işbirliği ile Boğaziçi Üniversitesinin ev sahipliğinde “Araştırma Verilerinin Yönetimi ve Açık Bilim Çalıştayı” düzenlenecektir.

Son yıllardaki bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, verilerin yönetimini de etkileyerek, veri yönetimini son derece önemli hale getirmiştir. Avrupa Birliği’nin açık bilim ve açık veriyle ilgili girişimleri, etkin veri yönetiminin bilimsel ve toplumsal gelişmede ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu gelişmeler kütüphanelerin ve kütüphanecilerin de “araştırma verilerinin yönetimi” gibi yeni roller üstlenmelerini gerektirmektedir.

Bu çalıştayda alanında deneyimli yabancı ve yerli uzmanlar tarafından ele alınacak konular aşağıda listelenmektedir:

  • Açık bilim
  • Açık veri
  • Araştırma verisi
  • Veri yönetimi yazılım ve araçları
  • Araştırma verisi yönetimine giriş
  • Kütüphaneler için araştırma verisi yönetimi modelleri
  • Zenodo
  • Avrupa Açık Bilim Bulutu ve OpenAIRE hizmetleri
  • Açık bilim ve veri yönetimi politikası oluşturma

Akademisyenler, araştırmacılar, yayıncılar,  kütüphaneciler, dergi editörleri, araştırma ofisi çalışanları ve fon sağlayıcı kurumların temsilcilerini “Araştırma Verilerinin Yönetimi ve Açık Bilim Çalıştayı”na katılmaya davet ediyoruz.

NOT: Katılım 130 kişi ile sınırlı olacağından gelemeyecek olanların kayıt yaptırmamaları, kayıt yaptırdıktan sonra gelemeyecek olanların ise bilgi vermesini önemle rica ederiz.

KAYIT

 

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

ONLİNE-VI. Ulusal Kaynak Paylaşım Çalıştayı-16–18 Kasım 2020

ANKOS İşbirliği Grubu’nun desteği ile 16–18 Kasım 2020 tarihleri arasında VI. Ulusal Kaynak Paylaşım Çalıştayı …

ÜNAK Sanal Fuar, 14 – 16 Ekim 2020 #ünaksanalfuar #LibraryFest

Sektör temsilcileriyle meslektaşlarımızın buluşmalarını sağlamak için ÜNAK Derneği tarafından Sanal Fuar etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlik internet …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x