Elektronik Kaynaklar Lisans Anlaşmaları ve Basiretli Devlet

Merhabalar

Elektronik kaynak alımlarımda ülkemiz kanunlarında yeri olmasa da yabancı dildeki lisans anlaşmalarını bütün devlet kurumları itirazsız imzalamakta. (Vakıf Üniversitelerini bilmediğim için bu konuda bir şey yazamayacağım)

Devlet memurları olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Yönetmeliklerde geçen Türkçe metinler esas alınır maddelerini unutarak devletin basiretli duruşu ne yazık ki yine memur çalışanları tarafından ayaklar altına alınmaktadır.

Basiretli Devlet basiretli bürokratlar ile mümkündür. Kütüphanecilerin bu konudaki duyarsızlıklarını anlamak ne yazık ki imkânsız.

Düzen ne yazık ki böyle başlamış fakat böyle gitmemeli.

Bir diğer konuda;

Anlaşma denilen olay tek taraflı olmaz, müzakere ile hazırlanır.

Kavram kargaşasına son vermek ve bütün elektronik kaynak alımları için Tek tip “Ulusal lisans anlaşmaları hazırlanmalıdır”  

Burada görev “TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL” ve STK’lar ile biz Kütüphanecilere düşmektedir.

Saygılarımla.

Kaynak

Yazar Profili

Avatar
Kazım ŞENTÜRK
Merhaba, Uzman kütüphaneci olarak çalışmaktaydım. En son yasa değişikliği ile ders veremeyen “Öğretim Görevlisi” olduk. 🙂 Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Sizlerde soru sorabilir cevap verebilirsiniz.

Hakkında: Kazım ŞENTÜRK

Avatar
Merhaba, Uzman kütüphaneci olarak çalışmaktaydım. En son yasa değişikliği ile ders veremeyen “Öğretim Görevlisi” olduk. :) Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Sizlerde soru sorabilir cevap verebilirsiniz.
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle