Mustafa Akgül vefat etti

Türkiye’nin internet ile tanışmasında büyük katkıları olan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, bir süredir tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında vefat etti. 1970’de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden, 1974 ODTÜ Matematik Bölümünden mezun olan Akgül hoca, 1981’de Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı.

İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Akgül hoca, İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu.

İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası‘nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül hoca, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları” nın yazarıydı.

University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapan Akgül hoca, 1987’den beri Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.Çeşitli bilimsel yayınların Yayın Değerlendirme Kurullarında görev yapan Mustafa Akgül, Türk Kütüphaneciliği dergisinin de sürekli hakemi ve yazarlarındandı.

İnternet yasakları ve sansüre karşı duran, her zaman çok sesliliği savunan değerli hocamızın aziz anısı önünde saygıyla eğiliriz.

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Türk Arşivciliğinin Güncel Sorunları Sempozyumu

Hazine-i Evrak’ın Kuruluşunun 175. Yıldönümü ve XV. Arşivcilik Günü Kutlamaları kapsamında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi …

Türk Telekom Arşiv Yönetimi Uzmanı İş İlanı

Genel Nitelikleri: İş Tanımı: İçeriklerin arşivlenirken, gereksiz videoların ve kısımların ayıklanması, İçeriklerin arşivlenirken doğru ağaç …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x