Antalya’nın Manavgat İlçesi’ndeki halk kütüphanesi’ne içerisinde 1100 kitabın bulunduğu çizgi roman kütüphanesi oluşturuldu. Manavgat ilçesindeki halk kütüphanesinde geçen mart ayında aralarında dünya klasiklerinin de bulunduğu çizgi romanlardan oluşan çizgi roman kütüphanesi adıyla ayrı bir bölüm oluşturuldu. Raflara yerleştirilen yaklaşık 1100 çizgi roman kitabının bulunduğu bölüm özellikle öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Yakın çevresinde 2 Anadolu lisesi, 2 teknik ve meslek lisesi, imam hatip lisesi, ortaokul ve ilkokul bulunan halk kütüphanesinde öğrenciler en çok Japon çizgi romanlarını okuyor. Çizgi film kütüphanesinde, aralarında klasikler, Türk, Japon ve değişik ülkelerin çizgi romanlarıyla birlikte 700’ü Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen olmak üzere 1100 civarında kitap bulunuyor.

“70-80’LERİN ÇİZGİ ROMANLARINI ARIYORUZ”

Kütüphane Müdürü Hidayet Oktay, “Kitaplarımız sürekli azalıyor. Bizim amacımız daha çok günümüzün güncel çizgi romanları olduğu gibi nostaljik açıdan baktığımız zaman 1970’lerin, 1980’lerin çizgi romanlarını arıyoruz. Bunlara ulaşamadık. Bu konuda duyarlı vatandaşımızdan yardım bekliyoruz. Ellerinde böyle çizgi romanları kütüphanemize gönderirlerse bizler de bunları bütün halkımızın kullanımına sunarız”

Kaynak

Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi bünyesinde kurulan Çizgi ve Foto Roman Kütüphanesi’ne yaklaşık 700 çizgi roman geldi. Gelen çizgi romanların kaydının yapılmasından sonra okurlara verileceğini belirten İlçe Kütüphane Müdürü Hidayet Oktay, “Yaklaşık bir ay kadar sonra çizgi romanlarımız raflarda yerini alacak” dedi.

Manavgat İlçe Kütüphanesi Çizgi Foto Roman Kütüphanesi, yeni gelen yaklaşık 700 çizgi roman ile kitaplığını büyüttü. Manavgat İlçe Halk Kütüphanesi’ne çizgi roman alınması için Kültür Bakanlığı tarafından Antalya İl Kütüphane Müdürlüğü’ne ayrılan ödenek sonrasında, İlçe Halk Kütüphanesi’nin İl Müdürlüğüne gönderdiği listeye uygun olarak alınan çizgi romanlar, 5 adet koli içerisinde Manavgat İlçe Kütüphanesi’ne gönderildi.

5 kolide yaklaşık 700 civarında çizgi romanın ellerine ulaştığını ifade eden İlçe Halk Kütüphane Müdürü Hidayet Oktay, “Önceki gün kargo ile elimize ulaşan çizgi romanların önce sayımını yaparak kütüphanemize kaydını gerçekleştireceğiz. Ardından çizgi romanlar tek tek numaralanarak kaplanacak. Yaklaşık 700 çizgi romanı 1 ay gibi bir sürede işlemlerini tamamlayarak raflara yerleştireceğiz” diye konuştu.

Kütüphaneye gelen çizgi romanlar arasında Red Kit, Avangers, Spiderman gibi popüler ve bilindik karakterlerin çizgi romanları olduğu gibi, dünya genelinde milyonlarca takipçisi olan Bleach, Naruto gibi Japon Mangalarının da kitapları yer alıyor. Yeni çizgi romanların gelmesi ile birlikte çizgi roman kütüphanesi zengin içeriği ile Manavgatlı çizgi roman severlere hizmet sunacak.

İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay, yeni gelen 700 çizgi romanla birlikte kütüphanenin genişlediğini ancak vatandaşlardan yine ellerinde olan ve paylaşmak istedikleri çizgi romanları beklediklerini ifade ederek, “Çizgi roman bir kültürdür. Dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde çocukluktan başlayarak orta yaş üstüne kadar birçok insan çizgi romanları okumakta. Farklı dillerde farklı isimlerle dile getirilse de çizgi romanları milyonlarca kişi takip etmekte. Bu kültürü yaşatmak ve çocuklarımıza tanıtmak amacıyla kurduğumuz kütüphanemize vatandaşlarımızı hem okumaya hem de ellerinde bulunan çizgi romanları bağışlayarak paylaşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin