Kıraathaneler Aslına Dönüyor-Çankırı BBY

cankiribbyGençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Kıraathaneler Aslına Dönüyor” projesi kapsamında Çankırı’da bir kıraathanede toplanan gençler kitap okudu. Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Huzur Kıraathanesi’nde toplanan Çankırı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi üyeleri ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi öğrencileri, sohbet edip kitap okudu.

Kıraathanede toplanan gençler, kıraathanelerin geçmişte dini sohbetlerin, tanışmaların ve muhabbet yapılması için oluşturulan bir yer olduğunu belirttiler. Genç katılımcılar olumlu tepkiler aldıklarını dile getirdiler. Gençlik Merkezi Müdürü Tuncay Haskılıç, “Zamanla kıraathanelerin asıl görevini yitirip, şans oyunlarının oynandığı, zamanın boş geçirildiği yerler haline geldiği gözlenmektedir. Bu konuda gençlerimiz ile halkımızda farkındalık oluşturmak ve buraların aslına dönmesi için katkıda bulunmak istedik. Amacımız kıraathanelerin okunan, tartışılan, hoş sohbet ortamlar içerisinde kaynaşan ve kaynaştıran yerler haline gelmesi ve toplumun her kesiminin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirildiği mekânlara dönüştürmektir.” diye konuştu. Projenin kentteki diğer kıraathanelerde de devam edeceği bildirildi.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 11 Nisan 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığından: 465 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI Bakanlığımız taşra teşkilatında, 657 sayılı Devlet …

465 Sözleşmeli Kütüphaneci alınacağı bilgisi paylaşıldı

Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden bir bilgi notu paylaştı. Bu …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x