Kütüphaneleri kitapsız bırakmamak için pedal çeviriyor

Köy okullarının kütüphanelerine kitap bulmak için İstanbul’dan 1 Aralık’ta bisikletiyle yola çıkan ve 18 il gezen Eren Yalçın, Mersin’e geldi. Köy okullarındaki kütüphanelere kitap desteği sağlamak için 1 Aralık’ta İstanbul’dan bisikletiyle yola çıkan Eren Yalçın, Mersin’e ulaştı. Pedal çevirerek bugüne kadar 18 il gezen ve buradaki okullara kitap temin eden 25 yaşındaki Yalçın’ın son durağı Erdemli ilçesi oldu. Yalçın, gazetecilere yaptığı açıklamada, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve iş adamlarından temin ettiği kitapları, ihtiyacı bulunan okullara ulaştırdığını söyledi.

Hedef 100 bin kitap İlçe merkezilerine uzak bazı okulların kitap bulmakta zorlanabileceğini vurgulayan Yalçın, şöyle dedi: “Köy okullarının bazılarının kütüphanelerinde neredeyse hiç kitap yok. Bugüne kadar 18 ile ulaştım ve yaklaşık 10 bine yakın kitabın köy okullarıyla buluşmasını sağladım. Görüştüğüm yardımseverlere okul isimlerini veriyorum ve onlar da ihtiyacı olan okullara kitap gönderiyorlar. Amacım, öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığını kazanması, geliştirmesi ve kitapsız kütüphane kalmaması.”

Yalçın, Türkiye turu sırasında gittiği kentlerde misafirhane gibi yerlerde konakladığını belirterek, “Yolculuğum 81 ili dolaşana kadar devam edecek. İnşallah yazın okullar tatil edilmeden bütün illeri gezerim. Benim hedefim bu süre zarfında belirlenen okullara 100 bin kitap desteğinin sağlanması” diye konuştu. İstanbul’da özel bir hastanedeki eczane teknisyenliği görevini kitap dağıtma çalışması için bıraktığını sözlerine ekleyen Yalçın, iş adamları ve belediyelerden kitap çalışmasına destek vermelerini istedi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 11 Nisan 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığından: 465 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI Bakanlığımız taşra teşkilatında, 657 sayılı Devlet …

465 Sözleşmeli Kütüphaneci alınacağı bilgisi paylaşıldı

Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden bir bilgi notu paylaştı. Bu …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x