TKD Kampus, Kültür ve Turizm Bakanlığı – Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nde

TKD Kampüs grubu Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne ziyarette bulundu. Stratejik Yönetim Daire Başkanı Sayın Bayram Zafer BARIN, Personel ve Mali İşler Daire Başkanı Sayın Halil Ibrahim Sırakaya ve Edebiyat Üretimini Teşvik Şb. Md./TKD Ankara Şubesi Başkanı Sayın Dide Karaşahin ile söyleşi tadında geçen keyifli ve verimli bir görüşmenin ardından Genel Müdürlük hakkında bilgiler verildi. Kütüphanecilik ve Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünün geleceğine dair karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

 

 

Hakkında: İsmail Karaca

İsmail Karaca
Ankara Üniversitesi DTCF mezunu #Kütüphaneci #Arşivci #Dokümantalist #Editör #BilgiveBelgeYöneticisi · Ankara/Türkiye
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP

7 Son Yorumlar

 1. Avatar

  Bir şeyler yapılacaksa ben her zaman hazırım İsmail bey.

 2. Avatar

  BU SENE SINIRLI KADRO ALIMI YAPACAĞIZ”

  Alınacak 74 bin yeni personel ve bu kadronun kurumlara dağılımı ile ilgili olarak Maliye Bakanı Şimşek, “74 bin kadronun 34 bini otomatik olarak doktor, harbiyeden, polis kolejlerinden gelecek. Geriye 40 bin kalıyor. Bunun 15 binini Şubat öğretmen atamalarına ayırdık. Geriye kalan 25 binini de çalışıyoruz. Ama bu arada bakanlıkların ihtiyaçlarını karşılamak üzere cüzi oranda bu hafta ben kadroların bir kısmını verdim ama çok ufak. Önceliğimiz yine sağlık ve eğitim olacak. Benim ufak bir önerim var gençlerimize, uzun vadede tabi ki kamuda ihtiyaç duyduğumuz elemanları alacağız. Ama milyonlarca gencimiz umutlarını kamuya bağlamasınlar kendilerini iyi yetiştirsinler. Ben kamuda memur olarak çalışmayı tercih etmem. Özel sektörün ayrı bir dinamizmi var. Bu sene biraz sınırlı alacağız gelecek sene de muhtemelen resim değişmeyecek” dedi.

  Elimizi çabuk tutmaz ise sonuç hiçte iç açıcı değil değerli meslektaşlarım. Havada kalan sözlere, gönül okşayıcı geçiştirmecelere değil realiteye bakmak daha iyi olur kanaatindeyim.!!!

 3. İsmail Karaca

  @metehan bey tam da bu aşamada kamuoyunu bilgilendirmek bizlere düşüyor.

  Bir öneri olması açısından dernek çatısı altında birleşerek örgütlü bir şekilde kamuoyu bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarını yapabilirsek, eğitim hayatımızda bizlere lanse edilen kimliği topluma da aktarabilirsek eğer bir adım atmış oluruz diye düşünüyorum.

  Diğer türlü oturduğumuz yerden sadece yakınarak bir yerlere varabileceğimizi sanmıyorum.

 4. Avatar

  ismail bey çalışmalarınız için teşekkürler anladığım kadarıyla haziran ataması için iyi bir kütüphaneci kadrosu istenmiş ancak sorun şu ki maliye bakanının memur atamasından tek anladığı öğretmen ve sağlıkçı ataması kasım ayında da sadece bize değil öğretmenler dışındaki tüm meslek grublarına acınacak kadar az bir rakam ayrıldı umarım haziran atamasına en azından 100 kişi bizim bölüme ayrılır pek umudum olmasa da.

 5. İsmail Karaca

  Sayın yorumcu arkadaşlar, yorumlarınız için teşekkürler.

  Öncelikle TÜSAK hakkında bir görüşmemiz olmadı maalesef ki, zaten grubumuzun vizyon ve misyonunu incelerseniz bu tür konuların bizlerin gündeminde olmadığı ve olamayacağını görebilirsiniz.

  Atama konusunda tabii ki görüşmemiz oldu. Genel müdürlüğün bu zamana kadar yapılmış olan en kapsamlı raporu hazırladığı (raporda ülkemiz halk kütüphanelerinin ihtiyaçlarının göz önüne alındığı, Avrupa Birliği ülkeleri Kütüphaneci kadrolarının istatistiği ve IFLA standartlarının incelenerek raporun oluşturulduğu/düzenlendiği bunun dışında daha birçok bilginin derlendiği belirtildi) ve bu süreçte Personel ve Mali İşler Daire Başkanı Sayın Halil İbrahim Sırakaya raporu baz alarak hiç azımsanmayacak bir Kütüphaneci kadrosu talebini gerekli yerlere bildirdiğini belirttiler.

  Alımların KYGM ve/veya Bakanlığın isteğinin yanı sıra, büyük ölçüde Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı vb. personel atamasıyla ilgilenen diğer kurumların inisiyatifinde olduğu belirtildi.

 6. Avatar

  Aynen katiliyorum mesela atama konusunu da sordular mi

 7. Avatar

  Umarım selfieden başka önemli konularda ele alınmıştır. Tüsak konusunu sordular mı acaba?