Kütüphanede kameraya gerek yok

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, Ulus İlçesi’nde halk kütüphanesini gezerken, “Kitabı alan alsın. Kitaba ihtiyacı vardır, almıştır, okuyordur. Burada kameraya gerek yok” diyerek, güvenlik kameralarının kaldırılmasını istedi Vali Seyfettin Azizoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Ulus İlçe Halk Kütüphanesi’ni gezdi. Kütüphane Müdürü İsmail Akman’dan bilgi alan Vali Azizoğlu, kütüphanenin araştırma bölümünü gezerken güvenlik kameralarını fark etti.

Bunlardın hırsızlık olaylarına karşı konulduğunu öğrenen Vali Azizoğlu, “Kitabı alan alsın. Kitabı çalması da olmaz. Kitaba ihtiyacı vardır, almıştır, okuyordur. Alsın okusun. Burada kameraya gerek yok. Kitap insanların okuması içindir. Alsın istifade etsinler. Kaybolur korkusuyla burayı çalıştırmayalım. Kaybolsun, yenisini alıp koyalım, zararı yok” dedi.

Kütüphane Müdürü İsmail Akman’ın “Öyle menfi olaylar burada olmuyor sayın Valim. Eskiden öyleydi” demesi üzerine Vali Azizoğlu, “Bu güzel bina, bu kitaplar halkla, çocukla buluşsun diye var. Bunun önündeki bütün engelleri kaldıracağız” diye konuştu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 11 Nisan 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığından: 465 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI Bakanlığımız taşra teşkilatında, 657 sayılı Devlet …

465 Sözleşmeli Kütüphaneci alınacağı bilgisi paylaşıldı

Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden bir bilgi notu paylaştı. Bu …

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Bekir Kaya
Bekir Kaya
6 yıl önce

Helal olsun valime

hulya
hulya
7 yıl önce

Halk kütüphaneleri kitap bağış bürosu değildir. Kameraların kaldırılması kitapların çalınmasına zemin hazırlar. Bu durumda çalınan kitaplardan faydalanmak isteyen kullanıcıların önünü kapatır.

Cemile Gezgin
Cemile Gezgin
7 yıl önce

Vali iyi diyorda, o zaman personele ne diye kitapları zimmetliyorlar. Nediye sayım sonucunda eksik çıkınca maaşlarından kesiyorlar. Taşınır Mal Yönetmeliği diye bir şey var. Valinin haberi yok heralde. Hem hangi ülkede kütüphanelerden kitap çalmanın masum görüldüğü vaki…

sblnt2401
sblnt2401
7 yıl önce

Vali Bey Sende Kaldırtsana makamından korumalarını, kameralarını vs. Kütüphanelerde sadece kitaplar değil biz çalışanlarda var. Yarın başımıza bir olay gelse Allah korusun söze mi itimat edilir görüntüye mi? .

Ahmet Enver
Ahmet Enver
7 yıl önce

Vali şov yapmış ve saçmalamış.

Selvi
Selvi
7 yıl önce

Tıp kütüphanesinde gelinde kamera veya güvenlik koymayın bakalım, bir kitap 500 dolar, 1000 euro. Yılsonu envanteri tüik e veriyorsunuz, yarın sayım olsa çıkmasa kitap kim verecek hesabını. O zaman vali arkanda olacak mı bakalım. Konuşuyorlar, gösteriş hep. Kütüphane müdürü de boynu kıldan ince davranmış mecburen.

6
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x