Kitap ve gazete zorunluluğu

Aydın Valiliği, kahvehane ve çay bahçesi işletmecilerine kitaplık ve günlük gazete bulundurmaları gerektiğine dair yazı gönderdi. Vali Erol Ayyıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 Ağustos 2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İş yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” kapsamında ruhsatlandırılan kahvehane, çay ve kır bahçesi gibi umuma açık mekanlarda günlük gazete bulundurma zorunluluğu getirildiğini belirtti. Yönetmelik çerçevesinde kahvehane ve çay bahçesi işletmecilerine kitap ve günlük gazete bulundurmaları gerektiğine dair yazı gönderdiğini ifade eden Ayyıldız, şunları söyledi: “Birinci sınıf kahvehaneler, çay bahçeleri ve kır kahvelerinde en az 100 farklı kitabın yer aldığı kitaplık bulundurarak, ayrıca 2’si bölgesel veya yerel olmak üzere en az 5 farklı günlük gazete olacak.

İkinci sınıf kahvehanelerde en az 50 farklı kitabın yer aldığı kitaplık ve biri bölgesel veya yerel olmak üzere en az 3 farklı günlük gazete bulunacak. Üçüncü sınıf kahvehanelerde de 25 farklı kitabın yer aldığı kitaplık ve birisi bölgesel veya yerel olmak üzere en az 2 farklı günlük gazetenin vatandaşlarımızın hizmetine sunulmak üzere bulundurulması gerekmektedir.

Uygulamayla gazete ve kitap okuma oranlarının artırılmasını hedefliyoruz.” Vali Ayyıldız, vatandaşlara yönelik kültürel hizmetlerin sunulmasına vesile olması bakımından uygulamanın takibinin önem taşıdığını dile getirerek, Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Özel İdaresi, kaymakamlıklar, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ile Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığından yetkileri çerçevesinde uygulamayı takip etmeleri ricasında bulundu.

Kaynak: http://www.posta.com.tr/

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 11 Nisan 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığından: 465 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI Bakanlığımız taşra teşkilatında, 657 sayılı Devlet …

465 Sözleşmeli Kütüphaneci alınacağı bilgisi paylaşıldı

Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden bir bilgi notu paylaştı. Bu …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x