Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) BBY için açılan kadro sayısı-Son Başvuru-23 Temmuz 2013

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) BBY için açılan toplam araştırma görevlisi 6 kadro bulunmaktadır. ÖYP ile Araştırma Görevlisi Kadrosu açan üniversitelerin aranan özel ve genel şartları aşağıda belirtilmiştir. ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına tercih işlemleri 17-23 Temmuz tarihleri arasında YÖK’ün internet sayfası üzerinden yapılacaktır.
Tercih Sonuçları–> 2013 ÖYP En büyük ve En küçük Puanları-Temmuz 2013

Üniversite/Fakülte/
Bölüm/Anabilim Dalı
Kadro Tipi Adet Özel Şartlar Son Başvuru
Tarihi
ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ—>İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ—>BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ—>DÖKÜMANTASYON VE ENFORMASYON ANABİLİM DALI ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 1 BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ,LİSANS MEZUNU OLMAK VEYA İLGİLİ ANABİLİM DALINDA YÜKSEK LİSANS YAPIYOR OLMAK 23.07.2013
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ—>SOSYAL VE BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ—>BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ—>BİLGİ YÖNETİMİ VE TEKNOLOJİSİ ANABİLİM DALI ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 1 BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ LİSANS MEZUNU OLMAK VEYA İLGİLİ ANABİLİM DALINDA YÜKSEK LİSANS YAPIYOR OLMAK 23.07.2013
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ—>SOSYAL VE BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ—>BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ—>KÜTÜPHANECİLİK ANABİLİM DALI ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 1 BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ LİSANS MEZUNU OLMAK VEYA İLGİLİ ANABİLİM DALINDA YÜKSEK LİSANS YAPIYOR OLMAK 23.07.2013
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ—>SOSYAL VE BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ—>BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ—>ARŞİVCİLİK ANABİLİM DALI ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 1 BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ LİSANS MEZUNU OLMAK VEYA İLGİLİ ANABİLİM DALINDA YÜKSEK LİSANS YAPIYOR OLMAK 23.07.2013
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ—>FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ—>BİLGİ BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 1 FAKÜLTELERİN BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ MEZUNU OLMAK VEYA İLGİLİ ALANDA YÜKSEK LİSANS YAPIYOR OLMAK 23.07.2013
YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ—>İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ—>BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ 1 BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ,LİSANS MEZUNU OLMAK VEYA İLGİLİ ALANDA YÜKSEK LİSANS YAPIYOR OLMAK 23.07.2013

GENEL ŞARTLAR

1. 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak

2. 35 yaşından gün almamış olmak.

3. Araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak

4. Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. Ancak; • Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az 70, • Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70, • Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

5. Başkanlığımızca 17/07/2013-23/07/2013 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2010 Güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir

6. Adaylar başvurularını ÜDS/KPDS/YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucu ile yapabilmektedirler. Söz konusu Eşdeğerlilik Tablosuna http://www.osym.gov.tr/dosya/1-69111/h/yabanci-dil- esdegerlikleri-240413.pdf adresinden ulaşılabilmektedir. ÖYP Tercih Sistemin yabancı dil puan girişi bölümünde yukarıda adresi verilmiş tablo kullanılarak giriş yapılabilmektedir.

7. Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu Kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliliği tablosunu esas almaları gerekmektedir. ÖYP Tercih Sisteminde eşdeğerlilik tablosunu kolayca kullanmanızı sağlayacak özellikler bulunmaktadır.

8. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, araştırma görevlisi kadrolarına başvuran adayların, yerleştirme işlemleri lisans genel not ortalamalarının %25’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanlarının %60’ı ve varsa yabancı dil puanlarının %15’i dikkate alınarak Başkanlığımızca merkezi sistemle gerçekleştirilecektir.

9. ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen Yüksek Lisans’a ilişkin şartlarda; a. “İlgili anabilim dalında yüksek lisans yapıyor olmak” ifadesi, ilan edilen kadronun anabilim dalıdır. b. “İlgili bölümde yüksek lisans yapıyor olmak” ifadesi, ilan edilen kadronun bölümüdür. c. “İlgili alanda yüksek lisans yapıyor olmak” ifadesi, ilan edilen kadronun bölümüdür. d. Adayların Tezli Yüksek Lisans yapıyor olması gerekmektedir. (Tezsiz yüksek lisans yapmakta olan adayların, yerleşseler bile, atamaları yapılmayacaktır)

MUAFİYET

1. Doktorasını tamamlamış olanlar,

2. Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmakta olanlar,

3. Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmaktayken ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınavdan (ALES) muaf olup, bu adayların yerleştirme işlemlerinde ALES puanı 70 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

TERCİH YAPMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

ÖYP Kılavuzu için tıklayınız

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

ÖYP 2015 Yüksek Lisans-Doktora Tercihleri Başladı

“Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller” kapsamında, 2547 sayılı Kanun’un 33/a maddesi atanan …

Artık, mesleğimize hiçbir yerden kadro açılmayacak mı!

2014-2 KPSS alımlarını büyük bir hüzün ve hezimet ile geride bıraktık ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür …

Abone ol
Bildir
guest
46 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Kadir
Kadir
7 yıl önce

Harika puanlat, ozellikle yds

Demet
Demet
7 yıl önce

Teşekkür ederim Kadir Bey, sağolun çok. Elbette ki paylaşabilirim puanlarımı. Ales: 85.7 Yds: 90 Lisans Ortalaması: 3.53( 89)

erdinc
erdinc
7 yıl önce

bayramdan sonra kontenjanlar açıklanır sanırım.

Kadir
Kadir
7 yıl önce

Demet hanım öncelikle hayırlı olsun. Gerçekten takdirie şayan bir puan ortalamanız var. Bir sorum olacak, ales, dil ve lisans puanlarınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Kadir
Kadir
7 yıl önce

Oyp’liler için Yuksek lisans ve doktora basvurlari nezaman baslar?

Demet
Demet
7 yıl önce

Teşekkür ederim çok:) Size mail atarım aslında sormak istediğim sorular vardı evraklarla ilgili

erdinc
erdinc
7 yıl önce

alacaerdinc.61@hotmail.com elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Şimdiden aramıza hoş geldin 🙂 evraklarının 29 temmuz- 15 ağustos arası toplayıp ankara Ulus daki Ek Binamıza getirmelisin.

demet
demet
7 yıl önce

:)Evet soylemistnz , tesekkur edrm cok.aslinda simdi yapmam.gerekenlre iliskin.sizden yardim alblrm erdinc bey

Kadir
Kadir
7 yıl önce

Aslında akademisyen olmak için çok da yüksek puan değil bunlar, sadece yükselmiş okalar. 80nin altı düşük bir puan bence.

erdinc
erdinc
7 yıl önce

ben demiştim 🙂 hayırlı uğurlu olsun

Ozan
Ozan
7 yıl önce

Puanlar fena halde yükselmiş bizim bölümde.

sblnt
sblnt
7 yıl önce

Değerli arkadaşlar merhaba. Genel kurmay başkanlığı İstanbul için 1 adet 8. dereceden kütüphaneci alacaktır erkek yada kadın başvurabilir. Herhangi bir kpss p3 taban puanı belirtilmemiştir. İlgilenen arkadaşalar ilgili sitelere bakabilir.

Demet
Demet
7 yıl önce

87 ile Yıldırım beyazit’a yerleştim arkadaşlar:)

Kadir
Kadir
7 yıl önce

Nilay hanım kaçıncı tercihinizdi İzmir?

nilay
nilay
7 yıl önce

benim de 81 puanla izmir katip çelebi kütüphanecilik ana bilim dalı oldu arkadaşlar 🙂

Demet
Demet
7 yıl önce

Yıldırım Beyazyıt oldu 🙂 87 puanla

erdinc
erdinc
7 yıl önce

puanı 87 olan dicektim…

erdinc
erdinc
7 yıl önce

puanı 8 olan arkadaş alır yıldırım beyazıtı arkadaşlar. 2013 ocatka bende yıldırım beyazıta atandım. sormak istediğiniz bir şey olursa bilgim elverdiği sürece yardımcı olmak isterim.

Cinnamon
Cinnamon
7 yıl önce

🙂

Kadir
Kadir
7 yıl önce

Ever 30unda! Ankarayi unutalim 😉 ve diğer tercihlere konsantre olalım!!

Cinnamon
Cinnamon
7 yıl önce

Sonuçlar merakla beklemekte. 30undamı açıklanacak ?

Cinnamon
Cinnamon
7 yıl önce

80 benim

kadir
kadir
7 yıl önce

Moralinizi bozmak istemem ama bence puanlar cok yukselecek gibi, sizin puaniniz kac?

Cinnamon
Cinnamon
7 yıl önce

Ankara hayal oldu desene:)acaba diğer iller kaç ile kapatır bu sene yerleşebilsek bir yerlere

Kadir
Kadir
7 yıl önce

Açıldığı gibi kapanır çünkü 1 kişilik 😉 puanı 87 olan arkadaşlar var görmedin mi?

Cinnamon
Cinnamon
7 yıl önce

Yıldırım Beyazit kaç ile kapatır acaba arkadaşlar? Tahmininiz var mı?

Crimsonlady
Crimsonlady
7 yıl önce

benimki 73 yıldırım beyazıt:D kötü oldu bu duurm:)

Kadir
Kadir
7 yıl önce

Öyp puanım 84.3, ben de Yıldırım Beyazıt üniversitesini tercih ettim.

nilay
nilay
7 yıl önce

benim öyp ortalamam 81

Selva
Selva
7 yıl önce

Arkadaşlar Yıldırım Beyazıt Üniversitesini kimler yazmayı düşünüoyur puanlarınız nasıl benimki 83

demet
demet
7 yıl önce

Benim puanim 87.100 ankara olur mu bilmiyorm

Ozan
Ozan
7 yıl önce

Puanları paylaşalım arkadaşlar.

Crimsonlady
Crimsonlady
7 yıl önce

(Tamam buldum linkleri.)
Yalnız benim yüksek lisans kesin kayıt tarihim Eylül’de. ÖYP Tercih dönemine dahil olmadığı için Yüksek Lisans yapıyor olmak şartına uymadığımı okudum bir forumda. Peki Lisans mezunu olmak şartına uyuyorum bu durumda başvurabilir miyim?
Daha sonra da Ankara Üniversitesi’nde kesin kaydımı yaptırdığım üniversitede yüksek lisansıma devam edebilir miyim Yöke bildirip? Öyp ile başvuracağım üniversite devam edebilirsiniz demişti. Teşekkürler.

CRİMSONLADY
CRİMSONLADY
7 yıl önce

Öyp ile tercih yapacağım ama burada yazan hiç bir ilanı bulamıyorum!! Link varsa paylaşır mısınız??

Mesut
Mesut
7 yıl önce

Arkadaşlar;

Aşağıdaki adrese girip toplu sözleşme taleplerimizi Kültür Sanat-SEN’e ulaştıralım…

http://kultursanatsen.org.tr/form/view.php?id=12899

TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ İÇİN TIKLAYINIZ: https://www.bbyhaber.com/bby/2013/04/01/2013-toplu-sozlesme-gorusmelerinde-kutuphaneciler-ne-istiyor/

Ozan
Ozan
7 yıl önce

Başka aday yok mu?

Ozan
Ozan
7 yıl önce

Benim de dil puanı düşük. Öyp puanım 74.5’da kaldı maalesef. Şansım yok gibi ama yine de deneyeceğim.

Duygu
Duygu
7 yıl önce

Arkadaşlar puanlarımızı paylaşalım mı burada?

Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz
7 yıl önce

Yok mu başka?

Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz
7 yıl önce

Benim öyp ortalamam 76.5
Yds yaktı beni 🙁

Murat
Murat
7 yıl önce

Arkadaşlar puanlarımızı paylaşalım. Bu şekilde kafamızda bir şeyler netleştirebiliriz. Benim Öyp puanım 78

Ozan
Ozan
7 yıl önce

Bölüm dışından gelip de yükseklisans yapanların başvurusu da kabul edildiğinden puanlarda düşüş olacağını hiç sanmam.

ali
ali
7 yıl önce

Yıldırım Beyazıt üniversitesi ve Katip çelebi puanlarını merak ediyorum. 80 den aşağıya düşermi acaba?

Ozan
Ozan
7 yıl önce

Tesekkur ederim. Neden bir açıklama koymamışlar forma anlamadım.

erdinc
erdinc
7 yıl önce

edilebilir. neticede aynı bölüm. sadece ismi değişmiş.

Ozan
Ozan
7 yıl önce

Kutuphanecilik bölümü mezunlarının başvurulari kabul edilecek mı?

46
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x