Edebiyat Müze Kütüphaneleri Yaygınlaşıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, kütüphaneler aracılığıyla edebiyat üretimine ve Türkiye’nin yazınsal çekiciliğinin yükselmesine katkı sağlamak üzere hizmete açtığı edebiyat müze kütüphanelerine bir yenisini daha ekliyor. Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin ismiyle kültürel hayata katkılar sunacak olan kütüphane, 7 Mayıs’ta Kütahya’da hizmete giriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kütüphaneler aracılığıyla edebiyat üretimine ve Türkiye’nin yazınsal çekiciliğinin yükselmesine katkı sağlamak üzere hizmete açtığı edebiyat müze kütüphanelerine bir yenisini daha ekliyor. Ankara’da Mehmet Akif Ersoy, Adana’da Karacaoğlan, İstanbul’da Ahmet Hamdi Tanpınar, Diyarbakır’da Ahmet Arif ve Erzurum’da Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphaneleri’nin gördüğü yoğun ilgi üzerine Kütahya da edebiyat müze kütüphanesine kavuşuyor. Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin ismiyle kültürel hayata katkılar sunacak olan kütüphane 7 Mayıs’ta Kütahya’da hizmete giriyor.

‘Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde Türk ve dünya edebiyatı ile edebiyat kuramına ilişkin yaklaşık 5 bin kitap, edebiyat ve sanat konulu 83 süreli yayın, Kütahyalı yazarlara ait yazma eserlerin tıpkıbasımları ve TEDA projesi kapsamındaki çalışmalar çerçevesinde başka dillerde yayımlanan tüm eserler okurların hizmetine sunulacak.

Açılış töreninin ardından ise edebiyatçı Seyit Ali Kahraman, ‘Kütahyalı Evliya Çelebi ve Seyahatnamesi’ başlıklı bir konferans düzenleyecek.

Edebiyatla ilgili tüm kişi ve kurumlar ile okurlara mesai saatlerine bağlı kalmaksızın hizmet veren edebiyat müze kütüphaneleri konsepte uygun materyallerle donatıldı.

Edebiyat, sanat, kültür, tarih, felsefe gibi konularda söyleşi, bilimsel toplantı ve kültürel faaliyetlerin düzenlendiği kütüphaneler yazın hayatına ilham verecek bir kültürel buluşma noktası olmasının yanı sıra Türkiye’nin kültür mirasının sahiplenilmesi ile kültür ve turizmin geliştirilmesine de katkı sağlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kütahya Belediyesi tarafından teşhir ve tanzim uygulaması tamamlanan eski Yüksek Kahve Binası’nda hizmet verecek olan Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Kütüphanesi aynı zamanda 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi’nin ismini memleketinde yaşatması açısından da önem taşıyor.

Kaynak:http://www.malatyagercek.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Nihai Başarı Listesi Açıklandı! (Sadece ihtisas elemanları asil listeye alındı.)

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Kütüphane Müdürlüğü Görevde Yükselme yazılı sınavından yeterli puan alarak 02-13/08/2021 tarihlerinde …

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Edebiyat, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Mezunu Kütüphaneci Alıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından https://kariyer.ibb.istanbul/ilanlar/kutuphaneci-1677 adresindeki ilanda Kütüphaneci alımı yapılacağı belirtilmiştir. Ancak ilanda Edebiyat, Sanat …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x