Nadide kitaplar dijital koruma altına alınıyor-İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nde Bulunan “Osmanlı Dönemi Nadir Eserlerin Kataloglanması, Dijital Ortama Aktarılması ve Elektronik Ortamda Kullanıma Sunulması” projesi tanıtım toplantısı İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Atatürk Kitaplığı Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya İBB Genel Sekreter Yardımcı Ali Altıntaş, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Kütüphane ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder ile üniversite öğretim üyeleri, kütüphaneciler, araştırmacılar ve çok sayıda davetli katıldı. Projeyle; İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Atatürk Kitaplığı’nda bulunan Arapça, Farsça ve Osmanlı Türkçesi ile basılmış 40 bin adet nadir eserin kataloglama ve niteleme işlemleri uluslararası kütüphanecilik standartlarına uygun hale getirilecek.

Eserlerin taranarak sayısal ortama aktarılması, depolanması ve web üzerinden ücretsiz olarak hizmete sunulması amacıyla yapılan proje sonunda Atatürk Kitaplığı’nda bulunan basılı kültürel mirasın korunması, görünürlüğünün arttırılması ve bilgiye erişiminin daha etkin ve yaygın bir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak:http://www.ibb.gov.tr

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle