İsteyene kargo ile yazma eser gönderiliyor

Bünyesinde 9 bine yakın el yazması eser barındıran Türkiye’nin en büyük üçüncü Yazma Eserler Kütüphanesi konumundaki İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi ilginç bir hizmete imza atıyor. Kütüphane, tamamı dijital ortama aktarılan yazma eserlerin bir kopyasını, talep edilmesi halinde isteyen kişinin adresine kargo ile gönderiyor. Kütüphane Müdürü Hüseyin Kutan, Tezhip ve Osmanlıca kurslarına sağladığı kitap desteği için Bursa merkez Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti. Dündar’ı ziyaret eden Hüseyin Kutan, kütüphanelerinde Arapça, Farsça ve Osmanlıcadan oluşan 9 bine yakın el yazması kitap olduğunu söyledi.

İslam ilimlerinin ağırlıklı olduğu eserlerin tıptan eczacılığa, tarihten matematiğe, tefsirden fıkıh ilimlerine kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsadığını ifade eden Kutan, şu bilgileri verdi: “Kütüphanemizde 20 bin civarında Osmanlıca, Farsça ve Arapçadan oluşan, 1920 öncesi basılan matbu (Basma) eser bulunmaktadır. Tamamı dijital ortama kaydedilmiş olan eserlerimizde, genelde akademisyenler, doktora ve yüksek lisans çalışması yapan yerli ve yabancı vatandaşlar faydalanmaktadır.”

Hüseyin Kutan, ayrıca tamamı dijital ortama aktarılmış eserlerden faydalanmak isteyen vatandaşlara da, talep ettikleri eserin dijital bir kopyasını kargo ile adreslerine gönderdiklerini dile getirdi. Kurum olarak açtıkları Osmanlıca ve Tezhip Kursları için ihtiyaç duydukları kitapları, Osmangazi Belediyesi’nin kitap arşivinden karşıladıklarını belirten Kutan, “Bize her zaman destek veren Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar’a, verdiği destekler için teşekkür ediyoruz.” dedi. Kutan, görüşmenin sonunda, Başkan Mustafa Dündar’a geleneksel usulde yapılmış bir defter hediye etti. Mustafa Dündar da, Bursa İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi’nin, Türk tarihinin yakın ve uzak geçmişini belgeleyen çok önemli el yazması eserleri bünyesinde barındırdığını belirtti.

Kaynak: http://www.e-haberajansi.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

187 bin yazma eser okuyucuya ulaşacak

Türkiye Yazma Eserler Kurumu, el yazması eserlerin tamamının belirlenmesini ve sınıflandırmasını sağlayacak. Ardından internet üzerindeki …

Devekuşu Yumurtasıyla Korunan Kütüphane

Amasya’da Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesi’nin başodası ile 5 bine yakın yazma eser, devekuşu yumurtasının kullanıldığı …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x