Konya’da çöpten tarih çıktı

Konya’nın Meram İlçesi Lalebahçe Mahallesi’nde bir çöp konteynırında 11 adet nadir matbu eser bulundu. Duyarlı bir vatandaş tarafından Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’ne teslim edilen eserler, oldukça önemli.

Çöpten çıkarılan eserler arasında Türk Kültürünün güçlü bilim adamlarından Mütercim Asım Efendi’nin Kamus-u Osyanus adlı eseri de yer alıyor. 3 ciltten oluşan ve 1305 – 1887 tarihlerinde basılan eserin ilk yedi sayfası yok. Eser, Firuzabadi’nin yazmış olduğu meşhur Arapça Kamusu’l-Muhit Sözlüğünün Osmanlıca tercümesi… Muhammed Esad El – Hüseyni’nin Şerhu Tecvid kitabı da bulunan eserler arasında. Eserler, kütüphanede bakım ve onarımı tamamlanarak meraklılarına sunuldu. 11 adet nadir matbu eserin, bu yıl ikinci kez çöpten çıkarılan eser olduğunu söyleyen Kütüphane Müdürü Bekir Şahin, kültürel mirasın korunması konusunda çağrıda bulundu.

Kaynak: www.konya.net.tr

Yazar Profili

Avatar
BBY Haber
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;

Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.

http://www.bbyhaber.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle