3 bin 600 adet eserin restorasyonu gerçekleştirildi-Ertuğrul Günay

Günay, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, 2003-2011 yılları arasında, cami, mescit, hamam, türbe, kervansaray, medrese, kütüphane, han, bedesten, imaret, kilise-sinagog-havra, çeşme, kümbet, minare, şadırvan gibi 3 bin 600 adet eserin restorasyonunun gerçekleştirildiğini bildirdi.

Özel bütçeli bir kurum olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, Hazine’den hiçbir katkı almadan, her yıl gelirinin yaklaşık yüzde 50’sini yatırıma ayırdığını belirten Günay, 2003-2011 yılları arasında mekanların restorasyonu için 803 milyon 858 bin 936 lira ödenek ayrıldığını kaydetti.

Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restorasyonu gerçekleştirilen uygulama işleri kapsamında 2003-2011 yılları arasında, 7 cami, 11 kilise, 58 kale, 300 hizmet binası, müze, mezarlık, saray, konak, sokak sağlıklaştırma, medrese, hamam, han onarımı için ödenek ayrıldığını belirtti.

-Bin 119 halk kütüphanesi-

Günay, Dedeoğlu’nun başka bir soru önergesine verdiği yazılı yanıtta da kütüphane sayısındaki azalmanın, 330 kütüphanenin, hizmette sürekliliğin sağlanması amacıyla belediyelere devredilmesinden kaynaklandığını, bu kütüphanelerin ilgili belediyelerce hizmete açık tutulması için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti.

81 ilde, bin 119 halk kütüphanesi bulunduğunu bildiren Günay, 53 ile bağlı 158 ilçede ise bakanlığına bağlı hizmet veren halk kütüphanesinin olmadığını kaydetti. Günay, bütçe olanakları çerçevesinde, belli bir plan dahilinde, bu ilçelerin de kütüphaneye kavuşturulmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

Bakan Günay, bu yıl Çocuk Kütüphaneleri Geliştirilmesi Projesi kapsamında, 8 çocuk kütüphanesinin iyileştirilmesi, çocuk kütüphanesi bulunmayan 2 ilde kütüphane açılmasının planlandığını kaydetti.

Yerleşik kütüphane hizmetlerinden yararlanamayanlar için geçen yıl, modern kütüphanecilik hizmetleri verilebilecek şekilde yapılandırılan 5 yeni gezici kütüphane aracı alınarak, 5 ile tahsisinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Günay, bu yıl da yeni gezici kütüphane aracı alımı çalışmalarının sürdürüleceğini bildirdi.

-Resterasyon kredileri-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da Dedeoğlu’nun, TOKİ’nin restorasyon kredisine yönelik soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, 2005-2011 yılları arasında 371 adet taşınmaz kültür varlığına restorasyon kredisi verildiğini, bugüne kadar kredi açılan projelerden 223 taşınmazın restorasyonunun bitirildiğini vurguladı. Bayraktar, verilen konut başı kredi miktarının 2005 ve 2006 yılları için 75 bin lira, 2007, 2008, 2009 ve 2010 yılları için 80 bin lira, 2011 yılı için ise 90 bin lira olduğunu anımsattı.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

KYGM Genel Müdür Yardımcılığı’na Ali ODABAŞ asaleten atandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda açıkta bulunan Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcılığına, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı …

MEB Onaylı Bilgi ve Belge Yönetimi Kursları Açılmaya Devam Ediyor!

BBY Haber olarak daha önce dile getirdiğimiz üzere1 Bilgi ve Belge Yönetimi kursları ve sertifika …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x