Osmanlı arşivi, 6 ay sonra Kâğıthane’de

Osmanlı arşivlerinin bir araya getirilmesi için inşa edilen Kâğıthane Milli Arşiv Sitesi inşaatı 2012’nin Mayıs ayında tamamlanacak. Binanın tamamlanmasının ardından 4 farklı noktadaki Osmanlı arşiv belgeleri, yeni binaya taşınacak.

2012 yılının sonunda ise Osmanlı arşivleri kapılarını açacak. Kütüphane, kongre merkezi, sergi salonları ve arşiv depoları gibi bölümlerden oluşan Arşiv Sitesi, Osmanlı mimarisi tarzında tasarlanmasının yanı sıra belgelerin iyi bir şekilde muhafaza edilebilmesi ve en az düzeyde zarar görmesi için yangına ve neme dayanıklı şekilde inşa ediliyor. 16 adet bloktan oluşan projenin tahmini maliyeti ise 200 milyon lira.

Dün arşiv inşaatını ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’e inşaatın önümüzdeki mayıs ayında biteceği müjdesi verildi. Ziyarette kendisinin de 5 yıl boyunca arşivcilik yaptığını söyleyen Erdem, arşivciliğin bir milletin hafızası anlamına geldiğini ifade etti.

Kaynak: http://www.istanbuldan.com

Yazar Profili

Avatar
BBY Haber
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;

Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.

http://www.bbyhaber.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle