Sokakta Kütüphane

Okuma oranının yüksek olduğu Almanya’da bu oranı daha da yükseltecek bir uygulama yapılarak şehrin birçok noktasına kitaplık konuluyor.İnsanlar bu şehirlerde hiçbir kayıt, imza gibi prosedürler olmaksızın kitap koyup alabiliyor.Sokak kütüphaneleri şeklinde adlandırılan bu uygulamanın masraflarını ise bölgedeki kitap okuma dernekleri karşılıyor.

En geç 6 haftada bir yenilenen sokak kitaplıkları, Cologne’nin yanında Berlin, Hannover ve Bonn şehirlerinde de bulunuyor.Bu şehirlerin meydanlarına, sokak köşelerine, ve çoğu caddelerine koyulmuş olan kitaplıklar yaklaşık olarak 200 kitap kapasitesine sahip.Ülkedeki kitap satan birimler de bu düşünceyi destekleyerek, toplumun okumasının daha önemli olduğunu ifade ettiler.Başlarda kitaplıkları koruma adına birkaç küçük problem yaşadıklarını ifade eden Cologne Kitap Derneği, uygulamanın yolunda gittiğini ifade etti.Kitap okuma adına büyük bir adım olan sokak kütüphaneleri, bir çok insanı okumaya teşvik ederek çevreye örnek teşkil ediyor.

Kaynak:http://www.kanalturk.com.tr

Yazar Profili

BBY Haber
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;

Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.

http://www.bbyhaber.com

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle