Bin Yıllık Yazma ve Basma Eserlere Yıllık Bakım

Amasya Beyazıt İl Halk Kütüphanesi’nde özel olarak muhafaza edilen ve yaklaşık bin yıllık tarihe sahip 9 bin 500 adet yazma ve basma eser kütüphane görevlileri tarafından yıllık bakıma alındı. Kütüphane bünyesinde yazılı şekilleri, konuları ve dönemleri farklı olmak üzere 4 bin 500 adet yazma eser ve 5 bin adet basma eser bulunduğunu belirten Amasya Beyazıt İl Halk Kütüphanesi Müdürü Musfafa Gül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Özel bir bölümde bulunan eserlerimizin nemlendirme ve havalandırmalarını özel cihazlarla temin ediyoruz.

Bu eserleri her yıl dışarıya çıkararak, yumuşak fırçalarla kitapları tahrip etmeden temizlemekteyiz. Temizliğin ardından odaya naftalin ve birtakım kimyasallar koyarak haşarelere karşı korunmalarını sağlıyoruz” dedi. Eserlerin uzun süren çalışmaların ardından dijital ortama aktarıldığını vurgulayan Gül, “Daha önceki yıllarda okuyucularımızın kütüphanemize gelmeleri zor oluyordu. Şimdiyse okuyucularımız bize mail atarak ya da dilekçe yazarak CD ortamında istedikleri eserin kopyasını temin edebiliyorlar” dedi. Kütüphanede toplam 44 bin 273 kitabın yer aldığını ifade eden Gül, “İbrahim Müteferrika’nın matbaayı getirdiğinde basılan ilk eserlerden olmak kaydıyla, takriben Türkiye’de en fazla eseri olan kütüphanelerden birisi de biziz” diye konuştu. 

Kaynak: http://www.medya73.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP