Kütüphaneler, emanet tablo da verecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, arşivindeki tüm reprodüksiyon tabloları vatandaşa açıyor. Üye olan herkes, ünlü ressamların taklit tablolarını kütüphanelerden emanet olarak alabilecek. Vatandaş, bulunduğu ilin halk kütüphanesinden kitap gibi alabileceği tabloyu 15 gün ve 1 ay gibi bir zaman diliminde istediği gibi değerlendirebilecek. Süre bitiminde ise kütüphaneye geri verecek. Tabloların reprodüksiyonlarını (çoğaltma) 81 ildeki 100 kütüphaneye gönderen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, vatandaşı, sanat eserlerine duyarlı hale getirmeyi hedefliyor.

Türk ressamlarının tablolarının ve fotoğraf ağırlıklı sanat kitaplarının arşivlerinde bulunduğunu anlatan Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Aytekin Yılmaz, bu eserlerden 6 bin tanesinin 100 kütüphaneye dağıtımının yapıldığını belirtti. Bu çerçevede her il halk kütüphanesinde, normal kitap raflarının yanı sıra bir de ‘sanat köşesi’ oluşturuldu. Kütüphaneye gelen ziyaretçiler, eserleri burada inceleyebileceği gibi evlerine de götürebilecek. Tamamen ücretsiz olarak hayata geçirilen uygulamanın olumlu sonuçlar vereceğini düşündüklerini aktaran Yılmaz, vatandaşların sanat ve sanatçıyı, kültürel mirası tanıma imkânı bulacağını ifade etti. Aytekin Yılmaz, kütüphaneleri halkın daha çok faydalanacağı yerler haline dönüştürmek istediklerini dile getirdi.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP