Çocuklar kütüphanesiz büyüyor

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aydın İleri, Türkiye’de çocuk kütüphanelerinin durumu üzerine hazırladığı raporu yayınladı. Raporda Kültür ve Turizm Bakanlığına ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumların çocuk ve okul kütüphaneleri değerlendirildi. 55 tane çocuk temalı bağımsız bir yapıda çocuklara özel hizmet sunan kütüphane bulunduğu belirtilen raporda açık olan 47 kütüphanenin 35 ilde hizmet verdiği dikkat çekildi, 47 ilde bağımsız çocuk kütüphanesi bulunmadığını ifade edildi.

BÜYÜKŞEHİRLER ALARM VERİYOR
Rapora göre çocuk nüfusunun en çok yaşadığı büyükşehirlerdeki çocuk kütüphaneleri rakamları alarm verecek düzeyde. En çok çocuğun yaşadığı il olan İstanbul’da sadece 4’ken Ankara’da 1, İzmir’de ise 2 çocuk kütüphanesi bulunuyor. Çocuk kütüphanelerinde çalışan personelin kütüphanecilik ve uzmanlık gerektiren eğitimleri olmadığını belirtilen raporda yeterli olmamakla birlikte son 5 yılda çocuk kütüphanelerinde fiziksel ve koleksiyon olarak iyileştirmeler, yenilemeler ve çalıştayların yapıldığı aktarılıyor.

OKULLARDA KÜTÜPHANE YOK
Raporun son bölümünde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kütüphane hizmeti olmadığına dikkat çekiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılında okullar için verdiği 26 bin 690 kütüphanesi sayısının doğru kabul edildiğinde bile Türkiye’deki eğitim kurumlarının 38 bin 874 okulda kütüphane bulunmadığı vurgulanıyor.

“ÇOCUKLARIN KÜTÜPHANE HAKKINI SAVUNMAK GÖREVİMİZ”
Raporu hazırlayan Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aydın İleri, “Nitelikli çocuk ve okul kütüphanesi hizmeti almak çocukların hakkıdır. Çocukların kütüphane hakkını savunmak görevimiz” dedi. Çocukların, çocuk ve okul kütüphanesi hizmeti alamamasını anayasal bir ihlal olarak değerlendiren İleri, çocuk hakları sözleşmelerinde geçen; ‘Çocuğun bilimsel ve edebi bilgiye ücretsiz erişim hakkı’nın engellendiğini ifade etti. İleri; icracı bakanlıkların konuyu çocuk hakları bağlamında ele alarak çocuklarımızın mağduriyetini gidermeleri çok acil görev olarak yapmalarının gerekliliğine vurgu yaptı.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Ertuğrul Çimen, IFLA 2023-2025 dönemi başkanlığına aday oldu

14 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arasında 2023-2025 yılları için yapılacak Başkanlık seçiminde Türkiye’den MEF …

İstanbul Medeniyet Üniversitesi (Mülakatsız) 1 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 14 Haziran 2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre Sözleşmeli …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x