Kırklareli Üniversitesi’nde “Açık Erişim ve Açık Bilim” Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) ülkemizdeki bütün üniversitelerde uluslararası standartlarda “Açık Erişim ve Arşiv Sistemi” kurulması, üniversite arşivlerinin “Avrupa Açık Erişim Altyapısı (OpenAIRE)” ile bütünleşmesinin sağlanması, “Akademisyenlerin Araştırmacı Numaraları (ORC-ID veya benzeri)” kullanımına özen gösterilmesi amacıyla başlattığı çalışmalar çerçevesinde Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından “Açık Erişim ve Açık Bilim” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

20 Mart 2019 Çarşamba günü Rektörlük Senato Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya; Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Neziha MUSAOĞLU başta olmak üzere Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarının birim temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan; Kırklareli Üniversitesi Prof. Dr. Neziha MUSAOĞLU, YÖK Yayın ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nın 15 Şubat’ta üniversitelere gönderdiği yazıya istinaden Kırklareli Üniversitesinde “Açık Erişim ve Açık Bilim” çalışmalarına ilişkin bir çalışma grubu oluşturulduğunu ifade etti.

Konuşmasında “Açık Akademik Arşiv Sistemi” nin daha etkin kullanılması ve işletilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. MUSAOĞLU, “Bu kapsamda Üniversitemizde ‘Açık Erişim ve Açık Bilim’ komisyonunun kurulması, farkındalığın artması için toplantılar düzenlenmesi, uygulamanın yaygınlaştırılması amacıyla akademik teşvik yönetmeliğinde düzenlemeler yapılması, altı ay süreyle raporlama gerçekleştirilmesi, açık bilim politikası oluşturulması, üniversitemizin kurumsal açık erişim ve kurumsal arşiv politikasının doküman haline getirilerek karara bağlanması gerekiyor” dedi.

Kütüphane ve Dokümantasyon Şube Müdürü Zerrin MERAL ise, açık erişimin amacı, kapsamı ve önemi ile ilgili birim temsilcilerine bilgi verdi. Akabinde Kütüphaneci Numan ÖZALP, “Açık Akademik Arşiv Sistemi” nin nasıl kullanıldığını uygulamalı olarak anlattı.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 11 Nisan 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığından: 465 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI Bakanlığımız taşra teşkilatında, 657 sayılı Devlet …

465 Sözleşmeli Kütüphaneci alınacağı bilgisi paylaşıldı

Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden bir bilgi notu paylaştı. Bu …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x