Üniversite Kütüphanesini Fareler Bastı

Almanya’da Stuttgart Üniversite Kütüphanesi farelerin taarruzuna uğradı. Lağım fareleri, 7 bin 800 cildi hasara uğrattı. Fare dışkısı yüzünden zarar gören 200 metre raf yenilenmek zorunda kaldı. Maddi hasarın ise 200 bin euro olduğu açıklandı. Farelerin ocak ayında kanalizasyondan kütüphaneye sızdığı sanılıyor.

Zarara uğrayan kitapların 1960-1980 yılları arasında yayımlanan sosyal, ekonomik ve hukuk bilimleri üzerine kitaplar olduğu açıklandı. Farelerle mücadele uzmanlarının sorunu giderdiği, nisan ayından beri herhangi bir fare saldırısı yaşanmadığı kaydedildi. Ancak kütüphane binasının restarosyana ihtiyacı olduğu, bu nedenle gelecekte böyle bir olayın yaşanmayacağına güvence verilemediği belirtildi.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir