Yeni kütüphane ve müze gösterilere yetişecek

Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, yeni merkez kütüphanesi ve müze inşaatının 19 Mayıs 100. yıl dönümü etkinliklerine yetişeceğini ifade etti. Samsun’da yıllardır hizmet veren merkez kütüphanesi yıkılarak geçici olarak İlkadım Gençlik Hizmetleri Binasına taşınmıştı. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi de yapımı devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Samsun Müzesine taşınacak. Müdür İpekdal, yeni yapılan iki binanın 19 Mayıs gösterilerine yetişeceğini açıkladı.

Yeni yapılan binalar hakkında açıklamalarda bulunan Müdür İpekdal, “Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ile Merkez Kütüphanesi inşaatları devam ediyor. İkisini de 19 Mayıs’ın 100. yıl etkinlikleri kapsamında açmayı planlıyoruz. Merkez kütüphane binasının 4. katı yapıldı. Kaba inşaatının yapımına devam ediliyor. Yeni müzenin binasının da yarısından fazlası tamamlanmış durumda. Amisos kalıntıları ve diğer tarihi eserler şu an itibariyle eski müzede muhafaza ediliyor. Yeni müze inşaatının yüzde 52’si tamamlandı. Yeni merkez kütüphanesi 100 bin kitaplık bir kütüphane olacak. Kütüphanenin eski binası 60 bin kitap kapasiteli bir kütüphaneydi. Yeni kütüphanemizin yapılmasıyla birlikte merkez kütüphanemizin kitap sayısı yüzde 56,5 oranında artmış olacak. Merkez kütüphanemiz şu anda geçici yerinde hizmet veriyor. Oranın imkanları ölçüsünde 12 bin kitabımız vatandaşların hizmetine sunuluyor. Yeni kitaplar bakanlık tarafından gönderilmeye başlandı. Binamız tamamlandığında elimizde bulunan 60 binin üzerine 40 bin yeni kitap ekleyerek, 100 bin kitabı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” sözcüklerini kullandı.

Kaynak

Yazar Profili

Avatar
BBY Haber
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;

Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.

http://www.bbyhaber.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle