Almanya’da devasa bir halk kütüphanesi bulundu

Almanya’nın Köln kentinde yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait olduğu ve yaklaşık 20 bin parşömene ev sahipliği yaptığı tahmin edilen halk kütüphanesi bulundu. Köln’de bulunan Roma-Cermen Müzesi’nden Dr. Dirk Schmitz, “Duvarlardaki oyukların ne işe yaradığını anlamamız oldukça zaman aldı. Oyukların çok küçük olmasından dolayı küçük heykellerin yerleştirilemeyeceğini anladık ve buna benzer oyukların Efes Kütüphanesi’nde de olduğunun farkına vardık” dedi.

Guardian’da yer alan habere göre kütüphanenin ne kadar parşömene ev sahipliği yaptığına dair somut bilgileri olmadığını söyleyen Dr. Schmitz, “117 yılında inşa edilen Efes Kütüphanesi’nden nispeten küçük olsa da yaklaşık olarak 20.000 parşömene ev sahipliği yaptığını düşünüyoruz” diye ekledi.

Dr. Schmitz yapının kütüphane olduğuna kanaat getirilmesinin en önemli nedenin duvarlardaki küçük hücreler olduğunu da dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Bina halk kütüphanesi olarak kullanılmış olabilir. Çünkü yapı tam da Köln’ün merkezinde bulunan pazarda. Bina çok kaliteli ve sağlam materyallerle inşa edilmiş ve kent merkezinde inşa edilen böylesi yapılar kamuya açık yapılardır.”

Kütüphanenin duvarları, kent merkezinde bulunan bir katedralin zeminin altında olduğu 2017 yılında ortaya çıkarılmıştı.

Almanya’nın en eski şehirlerinden biri olan Köln, 50 yılında Romalılar tarafından “Colonia” (Kolonya) ismi verilerek inşa edilmişti.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Örnek Çalışma->Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi @batmanihk

Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi; Kütüphanelerin sadece ders çalışma alanı olarak kullanılmadığını ve …

Sıra Dışı Okurlar Belgeseli 11 (2021)

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan sıra dışı halk …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x