TKD Genel Başkanı Ali Fuat Kartal işinden olan kütüphaneciler için firmalara seslendi!

15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapatılan üniversite kütüphanelerinde çalışan meslektaşlarımızın çoğu işsiz kaldı ve bu süre içerisinde de çoğu hiçbir yerde iş bulamadı. TKD Genel Başkanı Ali Fuat Kartal bu duruma yönelik mesleki camiadaki tüm firmalara bir çağrıda bulundu ve aşağıdaki metni yayınladı:

“Değerli Firma Temsilcisi Paydaşlarımız,

Bildiğiniz gibi ülkemiz 15 Temmuz askeri darbe girişiminin başarısız olması nedeniyle korkunç bir badire atlattı. Ülke olarak hala 15 Temmuzun sancılarını yaşamaktayız. Bu süreçten kütüphaneler ve kütüphaneciler de payına düşeni aldı.

Kapatılan üniversitelerin, kütüphanelerinde çalışan ve işsiz kalan meslektaşlarımız, sadece mesleklerini yapıyorlardı.

Bu meslektaşlarımız on aydır işsizler. İş başvuruları sadece o üniversitelerde çalıştıkları için kabul edilmiyor.

Bu hain yapıyla hiçbir şekilde ilişkisi olmayan, güvenlik soruşturmaları kendilerinin isteği üzerine valilikçe yapılan ve temiz çıkan meslektaşlarımız son derece zor şartlarda yaşam mücadelesi vermektedirler.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan istihdam seferberliğinden de cesaret alarak, bu iletiyi siz değerli firma temsilcisi paydaşlarımıza liste üzerinden iletmek istedim.

İstihdam politikalarınızı zorlayarak, her biri tecrübeli ve iyi yetişmiş bu arkadaşlarımıza çalışma şansı tanımanız kütüphanecilik camiasınca takdirle karşılanacaktır.     

Bu açık davetimize göstereceğiniz duyarlılık için şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

Ali Fuat Kartal

TKD Genel Başkanı

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP

49 Son Yorumlar

 1. Avatar

  Güvenlik soruşturmasında sadece FETÖ araştırılmıyor benim yaptığım araştırmalarla güvenlik soruşturmasından
  elendiğimi öğrendim nedenini sorduğumda gezi olaylarına katılmamdan dolayı olduğu söylendi gözaltına ALINMAMAMA rağmen yüz tarama yöntemiyle kameralardan sonuç alınabiliyormuş.Zaten geziye katılan mülakattaki arkadaşlarımın hiç biri 480 kişi arasından ilk 300 e bile giremedi zaten liste isminden de anlaşılıyor değişiklik olduğu “kütüphane son hali” yazıyor.Güvenlik soruşturmasında fişlenen isimlerin bir daha memur olabileceğini düşünmüyorum. Şuan ki hükümet FETÖ nün yaptığı kadrolaşmanın 100 katını göstere göstere yapıyor ama kimsenin sesi çıkmıyor.

  • Avatar

   güvenlik soruşturması belgenizde geziye katıldığınızın yazdığını nasıl öğrendiniz? ben bakalnlıkta ne kadar birim varsa görüştüm kesinlikle soruşturma belgesinde ne yazdığı bilgisi paylaşamayız dediler.. emniyetten öğrenebilir miyiz acaba?

  • Avatar

   Hocam nereden öğrendiniz güvenlik soruşturmasından dolayı elendiğinizi bende yedeklerde bile değilim ama gezi bağ bahçe ile işim olmadı şimdi kuşkulandım şimdi herhangi bir eyleme falan katılmışlığım yoktur ama nereye sorduysanız bende sorayım neden yedeklerde bile olamadığımı

  • Avatar

   Evet yüz tarama sistemi var emniyetin kayıtlarında ama öyle polis ile karşı karşıya falan gelmediyseniz sizi tespit etmeleri imkansız neyse asıl mevzu bunu nasıl öğrendiniz size bu konuda bilgi verilmiyor benim bildiğim

  • Avatar

   Ammma sallamissin beyaz geziye katılan öğretmen arkadaşlarım var gül gibi adayliklari bile kalktı ☺

  • Avatar

   Arkadaşım neden böyle önemli bir konuda size yalan söyleyeyim demek ki senin arkadaşın sistemde gözükmemiş benim güvenlik soruşturmamda nerelerde kameralara yakalandığımı bile öğrendim.

   Evet arkadaşlar bunu herkes öğrenemiyor özel yollarla öğrendim hangi özel yol diye sormayın sanki avrupada yaşıyoruz burası türkiye kimin sorduğuna göre değişir cevaplar.Bunu insanlara söylememelerin nedeni “geziye katılanları almıyoruz” algısının büyük tepkilere yol açaçağıdır. Açıklamayarak bunu ört pas ediyorlar bu kadar basit maalesef.

 2. Avatar

  bakın arkadaşlar tapuya 1500 personel alımına onay verildi arşivlerde çalıştırılacak bir çok personel ama bizim bölümü kimse kaale almayacak 4 yıl okuduk birinci sınıftan son sınıfa kadar arşiv kavramı ile ilgili ayrıntılı dersler gördük ama neye yarıyor koca bir hiç–>tıklayın.

  • Avatar
   Mezun olmasam mı acaba ?

   Almıyorlar. 200 tane uzman arşivci alacaklar. Bunları da 2 yıllık Harita, tapu kadastro, emlak ve emlak yönetimi bölümlerinden alıyorlar. 4 yıl boşu boşuna okudum bu bölümü…..

 3. Avatar

  İşsizlik kader değil, sadece bazı insanların size adil davranmamasındandır.–>tıklayın.

 4. Avatar
  Mezun olmasam mı acaba ?

  Ben şu anda çok üzülüyorum bu durumlara. KPSS de bize çare olmayacak. Şu anda staj yapıyorum bir kurumda ve yanımda kütüphane de çalışan (kütüphaneci dışında) bir bayan var. Sabahtan akşama kadar oya yapıyor, kahve içiyor, dedikodu yapıyor. Ve bu insan lise mezunu. Ama ben önümüzde ki aydan itibaren mezun olacağım ve belki yıllarca bu sektörde iş arayacağım. Bu durumu değiştirecek olan dernek değil, okullar ve bu okullarda çalışan akademik personeldir. Üniversite de vizyon öğretiyoruz yaklaşımını bırakıp bir an önce BBY’ nin kamuya ve özel sektöre nasıl katkı sağlayacağı konusunda farkındalık yaratmak zorundalar. Yoksa kamu kurumlarında ki kütüphaneler sürgün yeri olmaktan daha ileriye gitmez. Biz de burada sabahtan akşama kadar birbirimizi çürütmeye çalışır dururuz. Akademik unvanı olanlar, dernek başkanları vb. bölümde söz sahibi kişiler, değişik sektörlere nasıl katkı sağlayabiliriz bunun farkındalığını yaratmalı. Kamu yeterince aydınlatılmıyor. Başkanı Profesör olan bir kurumda arşive hizmetliler, hademeler baksın deniyorsa, o ülkede BBY alanının gelişmesi düşünülemez. TS 13298 Elektronik Belge Yönetim Standardında bile Uzman Arşivci ve arşivci kısımlarının karşısında ”uzmanlık eğitimi görmüş kişiler” ibaresi yok. Bu utanılacak bir durum. İş olanaklarımız çok fazla deniyor. Evet bence de çok fazla ama ülkede ki bu anlayışı değiştirmez isek çok daha kötü duruma gideceğinden korkarım.

 5. Avatar
  Kütüphanesiz Kütüphaneciler

  Değerli meslektaşlarım;
  Görünen o ki bir çoğunuz süreç ile ilgili henüz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz. Bazı yanlış bilinenleri düzeltmek gerekiyor:
  -Kapatılan üniversite çalışanları kamuda görev alamaz. Bu kanıya nereden vardınız bilmiyorum ama şu anda kamu üniversitelerinde göreve başlayan bir çok kapatılan üniversiteden hoca var. Burada temel kriter güvenlik soruşturmasından geçmiş olmak ki kapatılan üniversitelerden olmak buna engel değil.
  -Aslında temel sorun özel sektörde yaşanıyor. Yasal olarak hiç bir engel olmamasına rağmen çekindiklerinden dolayı kapatılan üniversitelerden meslektaşlarımızın istihdamında çekince gösteriyorlar (Kurumlar dilerlerse güvenlik soruşturmasını talep edebilirler böylece varsa bir sorun zaten daha baştan önlem alınmış olur. Bu nedenle korkmalarına gerek de yok)
  -Ali Fuat Başkana genç meslektaşlarımız tarafından yöneltilen haksız eleştiriler var. Yeni atanan 200 arkadaşımız acaba 40 yaş üstü kişilerden mi oluşuyor ki gençlerin önü kapanmış olsun. Bu süreçte TKD’nin göstermiş olduğu çabaları göz ardı etmek insafsızlık değil mi?. Teknik kadronun alınmasında acaba TKD değilde başka bir dernek mi? öncülük etti?
  -Yeni mezun arkadaşlarımızdan dil bildiğini iddaa edip iş bulamadıklarından yakınan arkadaşlarımız var. BBY Haber portalın da da duyurusu yapılan İbn Haldun Üniversitesi takım arkadaşları aramakta ve tecrübeli olma kriteri de yok. Tavsiyem başvuru yapmaları yönünde. Eğer gerçekten donanımlıysa zaten işi alacaktır. İşe kabul edilmediyseler acaba nerede eksikliğim var diye düşünmelidirler.
  -Son olarak; yapılan bu çağrı sadece ön yargıları kırmaya vesile olmak amacıyla yapılmıştır ve anayasal bir hak olan çalışma hakkına yönelik bir girişimdir.

  • Avatar
   carl gallagher

   @kutuphanesiz kutuphaneciler

   hocam oyle bir sey yok. kapatılan unilerde gorev alan tüm personel, bir daha kamuya adım atamıyor. kapatılan uni.lerdeki tüm personel damgalanmıs durumda. hele hele hiçbir kamu kurumu buralardan personel almaz.

  • Avatar

   Kapatılan üniversitelerin akademisyenlerinden devlet universitesinde işe başlayanlar var. Esas siz yanlış biliyorsunuz hem akademik hem de idari personel

  • Avatar
   carl gallagher

   mumkun dııl. hepsı fıslenmıs vazıyette olmalı. almazlar kamuya. guvenlık sorusturmasından gecemezler.

  • Avatar

   Siz hiç karsilasmadiniz sanırım. Ama durum bu. Devlet üniversitelerine atanan akademisyenler var. Ayrıca sözleşmeli olarak çalışan idari personeller de var. Nereden duyduysaniz yanlış duymussunuz

  • Avatar
   carl gallagher

   çeşitli ünilerde çalışan arkadaslar soyluyor bunu ben kendim havacılık sektorundeyım. guvenlık sorusturmalarında ssk larında kapatılan universitelerde gorev yapıldıgına dair ibare koyuyorlar. o yuzden kamu universitelerine atamaları mumkun dııl. galıba siz yanlıs biliyorsunuz. idari personel olsa bile çalışamaz hepsi fislenmis cunku.

  • Avatar

   Siz etraftan duyduklarinizi söylüyorsunuz bense yaşadıklarımı.. kapatılan üniversitelerden birinde çalışıyordum ve şuanda iş arkadaşlarım hem akademik hem idari devlete atanmış durumda. Evet iş cikislarimizda 36/OHAL-KHK yazıyor. İşverenin fetocu olması çalışanların fetocu olduğu anlamına gelmiyor. Güvenlik soruşturmasından geçenler ve temiz çıkanlar devlet kadrosuna girebiliyor. Boşuna olumsuz konuşup insanları umutsuzluğa , karamsarlığa sevk etmeyin

  • Avatar

   @bby hocam hangi üniversitedeydiniz acaba ? Bahsetteginiz arkadaşlarınız merkezi atamayla mi yerleşti.?

  • Avatar
   carl gallagher

   @bby bu dedıgınız dogru olamaz cunku kımse kapatılan unilerden eleman almak istemiyor. İş bulan özel sektorde calısabılır ama devlette calısamaz. Çalışmıyorlar da.

  • Avatar

   @carl he, he .. sizin dediğiniz doğru . Başka bir şey demiyorum size.

   @memur hocam, merkezi atama ile değil. Akademikler ALES, dil vs puanları sağlayanlar başvurdu, kabul edilenler güvenlik soruşturmasından geçip sonrasinda atandı. Yalnız idariler devlet üniversitelerinde çalışıyor ancak taşeron firma kadrosunda mı yoksa direkt üniversite kadrosunda mı , net bilemiyorum . Yanlış bilgi vermek istemem. Vakıf üniversitelerinde çalışmaya başlayan arkadaşlar da var ayrıca.

  • Avatar
   Kütüphanesiz Kütüphaneciler

   Carl Gallagher konuyu fazla uzatmaya gerek yok. Yanlış biliyorsun ve yanlışında ısrar ediyorsun.
   Dilersen e-mail adresim yyalcin72@gmail.com buraya yazarsın ve ben sana hangi üniversitelere kimler girdi söylerim.
   Dr. Yusuf Yalçın

  • Avatar
   carl gallagher

   @ Kütüphanesiz Kütüphaneciler

   hocam böyle bir şey söz konusu diil. giremiyorlar kamuya. başvuru bıle yapamazlar geçmek için.

  • Avatar

   @carl , İzmir Üniversitesi İİBF Uğur Burç Yıldız, universite kapatıldıktan sonra Katip Çelebi Universitesine atanmış. Hala inanamiyorsaniz kendiniz araştırin

 6. Avatar

  Kapanan bir üniversitenin kutuphanesine gitmistim bir gün çalışanlar hayat felsefesi olarak fetö ile taban tabana zıt kişilerdi 😀 Fetö öyle kendi adamlarını kendi veya bağlantılı sirketlerinde calistirmakla ugrasmaz arkadaşlar herkesi bir sekilde devletim kademelerine sokmaya çalışır. Ha eger varsa fetö ile baska bağlantıları olan is de bulamasin hakkinda yasal islem de yapılsın ama onun dışında hicbir meslektasimin yaftalanmasini istemem.

  Bu arada yeni mezunlarla ilgili yazilanlara da katiliyorum. Ben de gecen sene mezun oldum sayın başkandan bir kere bile yeni mezunlarla ilgili bir görüş bir oneri bir çağrı duymadim…

  • Avatar

   haklısın yeni mezunlarla alakalı da birşey söylemez ve emin ol bu söyledikleri de sadece laf başka hiç bir adım atılmıyor zaten ne bizim mağduriyetimiz için ne yeni mezunlar için..

 7. Avatar
  Emekliliği Umut Eden Kütüphaneci

  Sakin olun gençler. Sizin devlette kadro alamamanızın tek nedeni devlet büyükleri değil; ya da buradaki 3-5 yıllık mezun arkadaşlarınızda değil. Pırlanta gibi gençler olduğunuzu tahmin ediyorum. Taşı sıksanız suyu çıkarsınız hesabı olduğundan eminim. Bizde o yaşları geçtik biliyoruz.

  2000 krizinde özelde çalışıyordum ve çok şükür Türkiye’nin ekonomisi o dönemde, bu gün olduğu gibi s.o.s. vermemişti. Sadece devlet likit sıkıntısı çekmiş ve artık yaşlanmış olan ve tasviye edildiği için ecevit kaldıramamıştı devletin yükünü. Kriz özellikle özellerde baş göstermiş ve o kasanın fırlatıldığı günden birkaç gün sonra bende işsiz kaldım. Ama yılmadım ve meslek dışı çalıştım 10 yıl. 2010 yılında cemaat soruları çalıp bizleri de mağdur hale getirdi ve 80 üstü puanla 2011 yılında devlete ancak geçebildik. Ama meslektaşlarıma asla kin duymadım.

  İşsizlik bizim dönemimizde haziran mezuniyet, kasım veya mart ataması arasında çekilmesi zorunlu olan bir durumdu. Ama artık Türkiye ekonomisi yıkılmış durumda. Bunu kabul etmeniz gerek gençler ve kendinize garanti olabilecek mesleklere yönelmelisiniz. Gıda sektörü, hizmet sektörü, tamirat, askerlik, güvenlik her zaman gidecek işler. Kardeşiniz, evladınız v.s. ise kesinlikle sağlık sektörüne yönlendirin. Bizim emekliliğimiz yaklaştı, ama sizin önünüzde yıllar var.

  Devlet artık çekirdek kadro olarak hizmetlerine bakacağı kesindir. linkinde bir Kütüphaneci bu konuda güzel yazmış

  Allah kolaylık versin herkese.

  • Avatar
   Mezun olmasam mı acaba ?

   Çok güzel yazmış bence. Sonunda insanlara hayal satmayan, gerçekleri konuşan biri çıktı. Okullarda ki hocalara sorsanız, bu zamana kadar kimse açıkta kalmadı derler. Hala da söylüyorlar. Bu yayının sahibine çok ama çok teşekkür ederim .

 8. Avatar

  Hadi ben ailemle yaşıyordum, idare edebilirdim. Ama Daha yeni işe başlamış gencecik meslektaslarimiz vardı. Bütün düzenini geride bırakıp sadece mesleğini yapmaya çalışan , yalniz başına sıfırdan bilmediği bir şehirde yaşamaya çalışan. Ne gunahimiz vardı bizim. Uzaktan göründüğü gibi değil. Yaşamadan anlayabileceginizi düşünmüyorum. Birgün hiç haketmediginiz bir şekilde elinizden her şeyimiz alınırsa belki aklınıza geliriz . Bu sebeple kimseden empati beklemiyorum. Ama biraz vicdanlı olabilirsiniz. Birgün

  Yyıllarca emek ver, dik dur, işinden başka bir şey yapma .. ailen zaten zar zor okutmuş , karşılığını vermeye çalıs, alın teri ile para kazanmaya çalış sonra Birgün gelsin bütün geleceğin bitsin. Ulan üniversitesinin sahibi fetocu ise bizim suçumuz ne, adamın alnında mı yazıyor. Ben kendimi bildim bileli FETO ülkeyi yiyip bitiren bir parazitti, şimdi de öyle. Bazıları gibi işimize gelince hoca efendi işimize gelmeyince FETO demedim .. sonradan dönmedim
  Lise yerleştirme sınavlarında yolsuzluk yapmasalardi da daha güzel bir lise girseydim. Üniversite sınavında soruları satmasalardi da hakkımı yiyip bir sürü kişi önüme gecmeseydi , ben de daha iyi bir yere yerlesseydim. Memurluk sınav sorularinda yolsuzluk yapilmasaydi da devlet memurluğuna yerleştirilseydim. Ulan ben fetocu isem ne işim var özel sektörde, devletin bir kadrosuna yerlesirdim. Fetonun yurtlarında kalırdım , ailem yurt parası ödemek zorunda kalmazdı. Her halttan bedava faydalanirdim. Ulan benim anamın ne derdi vardı kit kanaat beni okutmaya çalıştı. Sen yillarca didin sonra bir gecede gelecegini elinden alsınlar. Bizi bu hale düşüren her kim varsa bin beter olsun. Sürünsün. Hakkımı yiyenlere zehir zıkkım olsun

  • Avatar

   işte bunu anlatmaya çalışsak da anlamıyorlar.. hayır biz yeni mezun ya da uzun zamandır işsiz olan arkadaşları anlıyoruz onlar için uğraşıyoruz.. ama bizim mağduriyetimze gelince tam bir acımasızlık.. hayır anlamıyorum ben atanamadım diyelim senin eline ne gececek benim tüm hayatım bitince…

 9. Avatar
  umutedenbirisi

  empati demişsiniz ama bizim gibi daha hiç meslek hayatına atılmamış hiç mesleğini icra edememiş olanları görmüyosunuz. mezun olalı 2 yıl oldu ve daha ne meslekle alakalı ne de alakasız hiç iş tecrübem olmadı yaşadığım yer küçük bırakın asgari ücreti verdikleri maaş 600 lira sigorta falanda yok. şimdi ben burda onların yerinde çalışmış ve iş bulamıyolar diye üzülen sayın başkana hiç meslek hayatına atılmamışları neden görmüyo dediğimde anlayışsız empatiden anlamayan duygusuzun teki ilan edildim. ne yaşadığım yerde iş var ne de iş olan yere gidebilecek maddi gücüm. kendinize üzülüp başkasını görmüyosanız burda empatiden bahsetmeyin. benim asıl demek istediğim sayın başkan sizin için uğraşırken neden bizim içinde uğraşmıyo. ben sizin durumunuzunda farkındayım sinirle ağır konuşmuş da olabilirim fakat birazda bizim gibi olan meslektaşlarınızın halinden anlayın. tabi ben böyle dedim diye aynı meslekte olduğuna utanan bile var(!) ben sizin gibi düşünmüyorum en azından.

  • Avatar

   arkadaşım kendine üzülüp başkasını görmüyo dediğin ben haftalardır kendimi paralıyorum sözleşmeli alınanlar merkezi de kadro yakmasınlar bir arkadaş daha fazla girsin diye.. aylarca bakanlığa kaç defa gittim üstelik benzaten haziranda atanabilcek durumdayım.. sözleşmeliye dahi başvurmadım nasılsa merkezi de atanırım diye bir basşakası en azından mülakata girsin diye bak kendin demişssin iş yok bizim için de yoktu biz de bulduk diye sevindik çalıtık hepsi bu kardeşim.. şimdi yok hakettiniz acındırmayın falan diyenlere üzülüyorum saedce.. lütfen tanımadan bilmeden ön yargıyla bakmayın tek istedğimz bu. kendi meslektaşlarımız bize inanmazsa kim inanacak

  • Avatar
   umutedenbirisi

   2013 aralık ayından beri devlet başında olanlar basbas bağırıyo bunların okuluna dersanesine evine yurduna gitmeyin diye. kimseye önyargıyla yaklaşmıyorum. ama bunu bile bile sen oraya iş başvurusunda bulunuyosan ve şimdi işsizsen bu benim suçum mu da burda bana aynı mesleği bile paylaşmaktan utanıyorum empati yapmıyosun diyo birileri. göz göre göre bi hataya sürükleniyosan ve şimdi ceremesini çekiyosanız gelip burda işsiz diğer meslektaşlarınıza laf demeyeceksiniz. evet sizin için zor bir durum bu şekilde mimlenmekte kötü hele ki gerçekten bi bağlantınız yoksa. ama biz burda bizim içinde uğraşmayan meslek büyüklerine itiraz edince bu şekilde muamele görmek de hiç hoş değil benim demek istediğim bu

  • Avatar

   işssiz meslektaşlara laf eden yok ki kardeşim .. kimseden acınma da beklemiyoruz.. ben işssiz arkadaşlar için saatlerce bekleyip bakana dahi kadro beklentimizi dile getirmiş biriyim. o 2013 den beri bağrıyo dedğin devlet ben ekim ayında girim işe ocak ayında yökden ekip gönderdi denetime 2 hafta denetlendi devam dediler.. madem öyle 2013 de kapatsaydı.. konuşmak kolay kardeşim eminim şu an sen bir iş bulsan girersin 1 ay sonra da kapansa aynı duruma düşersin Allah korusun hiç de istemem.

   ha bi de şu var bu tkd den ben ve arkadaşlarım neredeyse 1 yıl kadrolar için adım atmasını bekledik iki açıklamadan başka hiç bişi yapmadılar emin ol bizler için de bu açıklamadan başka bişi yapmayacaklar yine yapacak olan bizleriz. o yüzden bizlere ön yargıyla bakmayın lütfen suçlamayın evet hatalıyız belki .. çalışmamalıydık ama mecburdum.. şahsen kendim bilmeyerek girdim 1 ay sonra öğrendim onlara ait olduğunu daha sonra da başka iş aradım ama nafile olmadı işte.. bilseydik darbe yapacak akdr şerefsizler biz çalışır mıydık?

   ki tavsıyem bu meslek büyükleri dedğiniz adamlardan da bişi beklemeyin ben beklemiyorum..

  • Avatar
   carl gallagher

   @memur

   kapatılan universitelerden birinde calısıyordun sanırım? eğer oyle ise kpss yi kazansan da senin atamanı yapmazlar.

  • Avatar

   öyle bi durumda yasal olarak elimden geleni yaparım. masumiyetimi ispat için uğraşırım hakimlerin yoksa Allahın adaleti vardır

  • Avatar
   carl gallagher

   @memur

   ispatlayamazsın da. sgk dokumlerıne bakıyorlar. kpss ile atananlar da guvenlık sorusturmasından gecıyor. x unıversıtesınde calıstıgını bıleceklerdır. ozel sektorde ise bu kdr sıkıntı olacagını sanmıyorum.

 10. Avatar

  5 yıl hacettepeyi bitiren adam ingilizce var. gerizekalı yerine koyma bizi. diplomanın adı var. o diplomayla bulamadıysan. biz hiç bulamayız kardeşim. hem çok rahat yüksek lisans yapman lazım. çünkü ingilizce biliyon. bütün özeller ingilizce şartı arıyo zaten. Değil mi?:))

 11. Avatar

  yaaa acındırmayın kendinizi bu kadarda. kusura bakma acıyamam. acırsam acınacak hale gelirim. bir cümleyi alıpta çartırıp bu kadar dramatikleştirmeyin allah aşkına. ben söylenenleri söyledim. tamam seçeneğin yoktu. kpssyi deneyip yüksek puan alıp başka yere niye atanamdınız. hadi işinize hadi. ben ne bilim senin içini, dışını. yazınca kötü oluyoruz. yazmasan acındırıyonuz. bu ne abi yaaa. gözümle görmediğime inanmamaya gayret ediyorum kardeşim. lütfen bu kadarda böyle yazmayın. hayatta herşeyin bir sebebi vardır. ben bugüne ve yarına bakarım, geçmişten ders çıkartırım.

  • Avatar

   2014 kpss de 75 puanla malesef kıl payı atanamadım şu anda da 80 puanla bekliyorum.. tabi ki de devlet kadro açsaydı ben de gider çalışırdım. içimi dışımı bilmiyorsan diplomaları yanmadı mı diye yorum yapma llütfen.. diplomaları yananlar kendi yetiştirdikleri.. ben ne onların yurdunda kaldım ne dersanesine gittim ne de başka bisey ama malesef mezun olunca 60 dan fazla başvuru yaptım geri dönüş olmadı oradan çağıdrıdıar ben de mecbur çalıştım.. ayrıca bütün özeler ingilizce şartı arıyor evet ama her ingilizce bileni almıyolar.. hani acındırma diyosun ya ben çalıştığım üniversite kapanınca eşyalarımı dahi aylar sonra çöp torbalarından topladım hiç haketmediğimiz bir muamele görüyoruz.. gönül isterdi ki 3 kadro fazla açılsaydı ben de hiç uğraşmadan gidip çalışsaydım.. ama devlet orada o üniversitenin kurulmasına işlemesine izin vermiş benim orada ekmeğimi aramam mı suç? gözünle görmeden inanmıyorsn madem gözünle görmeden insanlara önyargıyla da bakma.. Allah bilir şu an işssizsin.. diyelim girdin bi şirkete patronun fetöcü çıktı bu senin suçun mu olurdu güzel kardeşim? .. ki şu an her kurum ortada ne olduğu 15 temmuzdan önce öyle değildi bile.. biz sonuçta yök denetiminden geçmiş kanunla kurulmuş bir üniversite diye çalıştık.. sadece bir kütüphaneci olarak.. eğer kitap kataloglayarak devlete zarar verdiysek hainsek ben kendim derim zaten Allah vbizi kahretsin o zmn.. ama biz sadece ekmeğimizi aradık mesleğimizi yaptık..

  • Avatar

   kendi bildiklerini knedine saklasan olmuyomu. önünemi dürduk istediğini yap. burda gelip niye sürekli kendini ıspatlamak için gerekli gereksiz cevap veriyon. allah allah. bide bunlarla uğraş. tamam zaten haziranda atanırım diyon. niye klavyeyi boşuna eskitiyon.

  • Avatar
   carl gallagher

   haziranda atanamaz. kapatılan unilerde çalışanlar zaten guvenlık sorusturmalarına takılacaklar.

 12. Avatar

  ”diplomaları yanmadı mı onların?” nasıl bir soru? biz ne yaptık ki diplomamız yansın..bu üniversiteler devletin izni ile kanunla açıldı.. her sene yök denetledi.. bir engel olmadığını düşündü ki açık tuttu biz de gittik çalıştık.. ve en zoru da bize vatan haini muamelesi yapılıyo şimdi.. kusura bakmayın bi çoğu yatağında uyurken ben ankara emniyetindeydim 15 temmuz gecesi..

  ha diyeceksin ki çalışmasaydın. inanmazsınız ama bilmeyerek girdim onların olduğunu öğrendikten sonra başka iş aradım ayrılmak için ama bulamadım ve malesef oradan gelecek asgari ücrete ben muhtaçtım..

  bu kadar acımasız bakmanıza gerektirecek birşey yok.. neden bu kadar acımasız oluyorsunuz biliyo musunuz benim 5 yıl hacetepeyi ne zorlukla bitirdiğimi.. gerektiğinde kazak alacak param olmadan gittiğimi.. 10 aydır işsiz ne halde olduğumuzu biliyor musnuz? bizim sizden farkımız 8 ay-9 ay devletin kanunuyla açılmış üniversitede kütüphanecilik yapmamız mı?

  lanet olsun ki yine de pişmanım orda çalıştığıma keşke aç kalsaydım o ayrı.. AMA BEN VATANIMA İHANET ETMEDİM SADECE MESLEĞİMİ YAPTIM EKMEĞİMİN PEŞİNDEYDİM.

  şu anda da Allahın adaletine güveniyorum.. tutunacak hiç bir dalım yok o iptal olmadı mı dediğiniz diplomamdan ve kpss puanımdan başka… biraz empati..

 13. Avatar
  Kütüphanesiz Kütüphaneci

  Kapatılan üniversitelerden biri olan Gediz Üniversitesi’nde 8 aylık kütüphaneciydim. 2013 yılında, İstanbul Üniversitesi’nden mezun oldum. Mezun olduğumdan itibaren 2 sene kadar alanımda iş aradım. İzmir’de yaşayanlar bilir iş imkanları kısıtlıdır. Karşıma benim elimden tutup bana mesleki anlamda deneyim katma imkanı sunan bir büyüğüm çıktı.Ne ben ne çalıştığım insanların siyasetle, böyle hain yapılanmalarla alakası olmadı. Tek derdimiz işimizi iyi yapabilmek, iyi hizmet sunabilmekti.Bizlerin bölüm mezunu olmadığını iddia eden kişilere cevabım bu okullarda çalışan işsiz kalan tüm kütüphaneciler bölüm mezunudur. Adamlar girmeseymiş, çalışmasaymış gibi yorumları okurken sadece sizler için üzüldüm. 4 yıllık mezunuz, okuduk diyorsunuz. Okumaktan daha önemli bir şey varsa okumuş cahil olmamaktır. Empati kurmaktan yoksun olmaz okumuş insan. Üniversite okumak sadece akademik bilgi ile donanmak değildir. İnsani duygularını da geliştirmektir bir nevi. Bu kötü yorumları yapan insanların özellikle meslektaslarımız, bölüm mezunlarımız olması ne kadar acı bir tablo. Ve böyle kişilerin insanlara hizmet sunacak olurken bu fikirlere sahip olması başka vahim bir durum. 10 aydır işsiziz 10 aydır ayakta durabilmek için her zorluğa gülümsüyoruz. Empati yapabilmek içten bir geçmiş olsun diyip üzülmek bu kadar zor olmasa gerek. Dilerim yaşadıklarımızı sizler yaşamazsınız.

 14. Avatar
  Mağdur Kütüphaneci

  Ben Hacettepe Ünivesitesi BBY mezunuyum. Mezun olduktan sonra 2 yıl iş bulamadım. Kadroların durumu malum. İzmirliyim. İzmir Üniversitesinin kütüpaneci ilanını görüp başvurmuştum ondan başka o kadar çok yere başvurmuştum ki sayısını hatırlamıyorum. Çok umutsuzdum. Ama iş görüşmem olumlu sonuçlandı ve İzmir Üniversitesi’nde işe başladım. Hiçbir terör örgütüyle hiçbir siyasi partiyle uzaktan yakından alakam yok. Tek derdim mesleğimi yapıp para kazanmaktı. Çok değerli insanlarla çalıştım ve onlar da bu olaylarla, şahıslarla alakası olmayan insanlardı. İşimi de çalıştığım insanları da seviyorum. Bir gün uyandım ve telofonumda müdürümden gelen mesajı gördüm. Gelen mesaj “okul kapandı hepimiz işsiziz” o gün hissettiğim şeyi ve sonrasında yaşadığım zorlukları hiçbirinizin yaşamasını istemem. Terör örgütüyle ilginizin olmadığı halde iş çıkışlarınızda terör örgütü üyesiymiş gibi damgalandığınızı düşünebiliyor musunuz? Bu etiket yüzünden mesleki tecrübenize yeterliliğinize bakılmadan başvurduğunuz yerlerden direkt ret aldığınızı? Şu an birçok kurum bu damgadan dolayı bizi işe almıyor ve belki de hiç almayacak. Şu an bir markette kasiyerlik yapıyorum. Bunun nasıl hissettirdiğini bilemezsiniz… Bilmeyin de. Yorum yaparken biraz empati kurun. Kırıcı olabileceğinizi düşünün. Neler yaşadığımız bilmiyorsunuz.

 15. Avatar
  umutedenbirisi

  sayın başkan bir kere de hiç çalışma hayatına atılamamış olan mezunları görün onlar için çabalayın. adamlar girmeseymiş terör örgütünün açtığı üniversitede işe. benim sicilim temizken ben iş bulamıyorum sicili kirlenmiş adamlar için istihdam istiyorsunuz. eee peki hiç atanamamış bir iş tecrübesi bile olmamış diğer meslektaşlarınız için niye bu kadar uğraşmıyorsunuz? meslek büyükleri olarak pekala kadro çalışması yapabilirsiniz sesimizi duyurabilirsiniz. ünvan sahibi meslek büyükleri kılını kıpırdatmıyor kadro için yine kendi hakkımızı biz kendimiz arıyoruz sosyal medya vs. yerlerden. bu bölüme biz işsizler meslek büyüklerinden daha çok sahip çıkıyoruz. sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. yazık!

 16. Avatar

  yav başkan onların diplomaları yanmadımı. bu nasıl bir açıklama kardeşim. biz ne olucaz. sadece onlarmı atansın bari bizide işin içine sokup durumu izah etseydin. bizi niye kale almıyosunuz. ayıp yani. bu kadarda olmaz. onlarınki canda bizinki patlıcanmı. hakana katılıyorum. biz arşivci eğitimi görüyoruz. büro yönetimi gibi bir bölüm ortaya çıkarılıyor. neyse. şaşmamak lazım. hem biz 4 yıl okuduk. biraz daha dikkate alınmamaız lazım bence. aslında sorun bölümün ismi. çoğu kişi ne iş yapacağımızı bilmiyor. bunları yaşamamız bence doğal:))

 17. Avatar

  yav bu nasıl bir açıklama kapatılan üniversitelerkin kütüphanecisi işsiz kamış vah vah gidip çalışmasaydı orada biz ne yapalım aylardır işsiziz,şuan işsiz yüzlerce kütüphaneci var çıkın kadro isteyin bakanlıklardan arşivci olarak istihdam edilmemizi dile getirin masa başı evrak işlerine bile iibf bölümlerine kadro açıp bizlere açmıyorlar büro yönetimi gibi 2 yıllık bölümlere bile kadro var belge döküman konusunda çok daha üst düzey eğitim almamıza rağmen bizleri bu alanlarda devlet kadrolarında hiç değerlendirmiyorlar

 18. Avatar
  Dr. Yusuf YALÇIN

  Umarım sektörde faaliyet gösteren firmalar Sayın Başkanın bu önemli çağrısına ses verirler

 19. Avatar
  işsiz kütüphaneci

  Sayın başkan keşke henüz tecrübe sahibi olamamış, iş bulamamış genç kutuphaneciler için de çağrı yapsa. Bizler de mağduruz, iş bulamıyoruz, çalışmadan tecrübe sahibi olunmaz ki!