Eşekli kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün heykeli Kartal’da açıldı

Kartal Meydanı’nda gerçekleştirilen açılışa Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Öz’ün yanı sıra; Mustafa Güzelgöz’ün ailesi adına torunu Mustafa Güzelgöz, Sakarya Kocaali Kaymakamı, aynı zamanda Ürgüp Eski Kaymakamı Alper Balcı, Artvin Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Yalova Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman, Kıbrıs Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, Bosna Sijenica Belediye Başkanı Hazbo Mujoviç, Sijenica Meclis Başkanı Muhedin Fijuljenin, Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Okul Kütüphaneleri Derneği Genel Başkanı ve Tayfun Talipoğlu ile birlikte ‘Eşekle Gelen Aydınlık’ kitabını kaleme alan Yazar Aydın İleri, Av. Celal Ülgen, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi birim müdürleri, Kartal CHP Kadın Kolları Başkanı Kiraz Uzuntaş ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Konuşmasında aydınlanma yolunda hizmet veren Cumhuriyetçilere değinen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Köy Enstitülerinin önü, aydınlanmanın önü nasıl tıkandıysa, Mustafa Güzelgöz’ün yaptığı başarılı çalışmaların, müfettiş soruşturmaları ile nasıl tıkandığını biliyoruz. Bu sadece bir eşek ve Mustafa değil. Bu heykel, Anadolu’da kıt olanaklar içinde, çalışma aşkı olan vizyon sahibi bir insanın, kendi insanına yaptığı hizmetlerin bir simgesidir. Bu sadece bir eşek değil aydınlanma yolunda hizmet veren bir araçtır. Biz buna bu gözle bakmalıyız. Aydınlanmayı kabullenmeyen, özgür birey olmaktansa ümmet olmayı veya insanların biat kültürünü geliştiren zihniyeti yok sayan bir harekete saygı duymamız ve arkasında durmamız gerekiyor. Batıdan 200 yıl sonra matbaayı getirmiş ve sadece 17 kitap basmış bir millet olarak, bu heykel, halk öğrenmesin diye kendi kutsal kitabını bile matbaada basmayan bir zihniyete karşı bir yolculuğun güzel bir örneğidir. Çok beğendikleri, sevdikleri ve gururla anlattıkları dönemden, Cumhuriyete miras bıraktıkları, erkeklerin okuma yazma oranı % 3 iken kadınların binde birinin okuryazar oluşu. İşte bu cahilliği yok etmeye çalışan bu yiğit Anadolu evladının çok önemli bir simgesi var, o da bu aydınlanma yolundaki başarılı çalışmaları. Biz bunu öne çıkartmaya çalıştık. Hizmet eden, emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Aydınlanma yolunda söyleyecek bir tek şey var. O da Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüdür. – Umutsuz durum yoktur. Umutsuz insan vardır. Ben umudumu hiç kaybetmedim- diyor. O kaybetmedi, biz de kaybetmiyoruz. Umuda yolculuğumuz, aydınlığa yolculuğumuz, Atatürk’ün izinde devam edecektir. Hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Açılışta konuşmasını yapan Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Okul Kütüphaneleri Derneği Genel Başkanı Aydın İleri ise “ Kartal tarihi bir an yaşıyor. Bu bir vefa ödevidir. Nevşehir’de bile göremediğimiz heykelin Kartal’da açılışını yapıyoruz. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, vefa ödevini yerine getirdi. Ben, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e ve heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Bugün bir kez daha Kartal’ın marka değeri ortaya çıkmış oldu. Her mesleğin kahramanları vardır. Biz kütüphanecilerin de kahramanı Mustafa Güzelgöz’dür. Biz ondan sonra çok yol kat edemedik. Bugün burada olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Mustafa Güzelgöz’ün torunu Mustafa Güzelgöz de yaptığı konuşmada, dedesinin hayatına değinerek “Dedem, – bir insanı değiştirmek dünyayı değiştirmektir – mantığı ile yollara çıkmış. Kitaplarla yolumuzun aydınlanacağını unutmayalım. Ben Mustafa Güzelgöz’e minnettarım. Kartal Belediyesi Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e ve Kartal Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından ‘Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ heykeli, törenle açıldı. Açılışın ardından, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Mustafa Güzelgöz’ün torunu Mustafa Güzelgöz’e, Orhan Çekiç’in ‘1938 Son Yıl’ adlı kitabını hediye etti.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

İstanbul Medeniyet Üniversitesi (Mülakatsız) 1 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 14 Haziran 2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre Sözleşmeli …

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Sözleşmeli Kütüphaneci Alımı | Sözlü Sınavı Tarihleri Duyurusu

Başvuruları 28/03/2022-11/04/2022 tarihleri arasında alınan 4/B Sözleşmeli Personel (465 KÜTÜPHANECİ) alımı kapsamında il tercihlerine ve …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x