×

Türkiye’nin ilk kütüphaneli yolcu otobüsü

Gümüşhane’de şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan Lüks Gümüşhane firmasının 2 otobüsüne kütüphane kuruldu. Kütüphanenin ilgi gördüğü takdirde diğer 12 otobüse de kurulacağı belirtildi. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Sağlık Yönetimi Bölümü Bilge Gençlik Kulübü öğrencileri Kubilay Demirtaş ve Nebi Sesli, Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Taşkın Kılıç’ın koordinatörlüğünde ‘Okumak Hiç Bitmeyen Bir Yolculuktur’ projesini hayata geçirdi. Uzun süre şehirlerarası yolculuk yapanların seyahat sürelerini verimli geçirmeleri için hazırlanan proje Gümüşhane’nin köklü ulaşım firması Lüks Gümüşhane seyahate teklif edildi ve firma yönetimince uygun görüldü.

İlk etapta 2 otobüse kurulan kütüphane, yolcuların araca ilk adımlarını attığı noktada gözle görülebilir bir yere kuruldu. Her türlü hizmetin yolculara verildiği otobüsler hareket ettiği anda görevli personel tarafından kütüphane bulunduğu anonsu yapılmasının yanı sıra koltuklarda kütüphanede bulunan kitapların listesi de sunuluyor. Proje koordinatörü ve Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç .Dr. Taşkın Kılıç, amaçlarının yolcuların Gümüşhane’den Ankara, İstanbul ve Bursa’ya giderken uzun yolculuklarda harcadıkları süreleri kaliteli ve verimli geçirmeleri, bilgi edinmeleri ve zamanlarını öğrenerek, paylaşarak geçirmeleri olduğunu söyledi.

Lüks Gümüşhane firmasına ve sahiplerinden Fazıl Ceylan’a teşekkür eden Kılıç, kitabın her yerde olduğunu göstermek istediklerini, o yüzden Türkiye’de ilk olan bu projeyi başlattıklarını da sözlerine ekledi. Firma sahiplerinden Fazıl Ceylan ise Türkiye’de ilk olarak Gümüşhane’de uygulanmaya başlayan projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Firma olarak 18 saatlik İstanbul ve Bursa yolculukları, 12 saatlik Ankara yolculukları bulunduğunu ifade eden Ceylan, “Proje, Ankara ve İstanbul arabalarında başladı. İlgi görürse diğer araçlarımızla birlikte 12 otobüsümüzde hizmete sokacağız. Yolcu, otobüse binerken ilk adımını attığında kütüphaneyi görecek. Muavinlerimiz anonsla tekrar kütüphane olduğunu bildirecek. Yolcularımız zamanını kitap okumayla geçirecek” dedi. Proje sahibi öğrencilerden Kubilay Demirtaş, uzun yolculuk yapan yolcuların can sıkıcı vakitlerini güzel saatlerle değiştirmek istediklerini, insanlara faydalı bir proje yapmak istediklerini ifade ederken, Nebi Sesli ise kütüphanede kişisel gelişim kitaplarının, akıcı bir şekilde kısa zamanda bitebilecek kitaplar bulunduğunu söyledi.

Kaynak:http://www.gumushaneolay.com/