Kitap kovanı

Ankara Altındağ ilçesi Aydınlıkevler Mahallesi, idealist bir kitapseverin kurduğu kütüphane ile diğer mahallelerden ayrılıyor. Beş yıl önce geçirdiği kaza sonucu hayata yeniden tutunan Aydın Atasoy, bir öyküyle başlayan kütüphane hayalini Aydınlıkevler Kovan Sokak’ta gerçekleştirdi. 7 Bin kitaba sahip olan kütüphane, kitap tutkunlarının mekanı haline geldi. Halk kütüphanesi fikrinin temeli, Atasoy’un yıllar önce yazdığı Aydınlıkevler’de geçen ve halk kütüphanesinin mahallelinin hayatını nasıl değiştirdiğini anlattığı öyküsü ile başladı. Atasoy, öyküyü Kovan Sokak’ta oturdukları apartman katında babasının kiracısı olan dükkan sahibine gösterdi. Kiracı, öyküyü okuyunca anahtarı Atasoy’a teslim ederek, “Buyur burası senin, hayalini gerçekleştir” dedi. Topladığı kitapları Aydınlıkevler Kütüphanesi’ne taşıyan Atasoy, şimdilerde mahallede öğrencilerin, emeklilerin, ev kadınlarının, kitap tutkunlarının sıkça uğradığı mekanı bu şekilde açtı.

“AMACIM İNSANLARIN KİTABI SEVMESİ VE OKUMASI”
Hayattaki en önemli amacının insanların kitapları sevmesi ve okuması olduğunu belirten Aydın Atasoy, “Hayat kitaplarla güzelleşebilir ancak. Mahalleler de kütüphanelerle gelişebilir, güzelleşebilir. İnsanlar bu kütüphane sayesinde bir araya gelmeye, oturmaya, kitaplardan konuşmaya başladı” dedi. Kütüphaneye sürekli geldiğini belirten öğrenci Emre Can Öztürk ise “Ben daha önce kitap okumazdım. Hiç sevmezdim. Ama buraya gide gele sevmeye, kitaplarla haşır neşir olmaya başladım. Şimdi neredeyse her gün kütüphaneye geliyor, bakıyor, okuyor, dinliyorum. Hayatıma anlam kattı desem yeridir” şeklinde konuştu. Çay ve kahvenin eksik olmadığı kütüphanede isteyen herkes elindeki bir kitabı, herhangi bir kitapla 1 TL karşılığında değiştirebiliyor. Değişim yapmadan kitap satın almak isteyenler için de tüm kitaplar 5 TL’den satılıyor. Öğrencilerin gönüllü çalışan olduğu kütüphanede bulunan ders kitapları ve yardımcı ders kitaplarının tamamı ise ücretsiz.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP