Selçuk Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde Yeni Dönem

Selçuk Üniversitesi (SÜ), bünyesinde üretilen akademik yayınların açık erişimli paylaşılmasını sağlama ve elektronik ortamda üretilen akademik çalışmaların bir araya toplanması, derlenmesi ve korunması amacıyla “Açık Erişim ve Kurumsal Akademik Arşiv Sistemi”ni hayata geçiriyor. Selçuk Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulacak “Açık Erişim ve Kurumsal Akademik Arşiv Sistemi” yeni yapılacak araştırmalarda kamu ve özel sektörden daha fazla proje desteği sağlanmasına da imkan tanıyacak.

“TEKNİK ALT YAPI HAZIRLADIK VERİ GİRİŞ İŞLEMLERİNE BAŞLADIK”
Selçuk Üniversitesi bünyesindeki yayınların Türkiye ve dünyadaki araştırmacıların erişimine açılması için bu projeyi hayata geçirildiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Yükseköğretim sisteminde üretilen bütün bilimsel yayınların üniversiteler tarafından oluşturulacak kurumsal akademik arşivler aracılığıyla toplanması, düzenlenmesi ve saklanmasına olanak tanıyacak proje YÖK Başkanlığı tarafından başlatıldı. Böylelikle Kurumsal Akademik Arşiv sistemlerindeki veriler harmanlanıp bilimsel yayınlar açık erişim standartlarına uygun olarak dünya bilim çevrelerinin hizmetine sunulabilecek. Bilim camiasına önemli katkıları olacak bu projeyi Selçuk Üniversitesi olarak kısa zamanda hayata geçirerek teknik altyapıyı hazırladık, veri giriş işlemlerine başladık” diye konuştu.

“ÜCRETSİZ ERİŞİM SAĞLAYACAK”
Bilimsel araştırmaların, akademik yayıncılığın geleneksel abonelik modelinden farklı biçimde paylaşılacağına dikkat çeken Rektör Gökbel, “Bu sistem, akademik çalışmalara erişim konusundaki engelleri azaltmaya yönelik çabasıyla; bilimsel çalışmaları artırmaya ve eğitim içeriğini zenginleştirmeye yönelik önemli bir potansiyele sahiptir. Diğer yandan, yayın maliyetlerini azaltmakta ve böylece okuyucular, uygulamacılar ve araştırmacıların içeriğe ücretsiz olarak erişimini sağlamaktadır” diye konuştu.

Kaynak:İHA

Hakkında: İsmail Karaca

İsmail Karaca
Ankara Üniversitesi DTCF mezunu #Kütüphaneci #Arşivci #Dokümantalist #Editör #BilgiveBelgeYöneticisi · Ankara/Türkiye

İlginizi Çekebilecek Haberler

Kültür ve Turizm Bakanlığı 465 Sözleşmeli Kütüphaneci Alım İlanı | Son Başvuru: 11 Nisan 2022

Kültür ve Turizm Bakanlığından: 465 SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI Bakanlığımız taşra teşkilatında, 657 sayılı Devlet …

465 Sözleşmeli Kütüphaneci alınacağı bilgisi paylaşıldı

Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden bir bilgi notu paylaştı. Bu …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x