Görme engelliler için konuşan kütüphane kuruluyor-Samsun

Samsun’un Bafra ilçesinde faaliyette bulunan Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesinde Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)’nın katkıları, Samsun Valiliği ve Bafra Kaymakamlığının destekleri ile görme engelliler için konuşan kütüphane kurulma aşamasının sonlarına gelindi. Konu hakkında bir açıklama yapan Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü M.Nihat Kaya, “Kütüphanemiz geçtiğimiz günlerde Kütüphane Türkiye Projesi, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın Küresel Kütüphaneler Girişimi tarafından desteklenmesi ile örnek kütüphaneler arasına girdi.

Ayrıca OKA’nın katkıları Samsun Valiliği ve Bafra Kaymakamlığının destekleri ile görme engelliler için konuşan kütüphane kurma çalışmasında sona gelindi. İlk etapta görme engelliler için ayrı bir oda tahsis edildi. Masalar yerleştirildi. Önümüzdeki günlerde ise teknolojik ekipmanlar gelecek. Ve açılış yapacağız. Görme engelliler de artık konuşan kütüphane sayesinde de görme engelli vatandaşlarımızda kitaplardan yararlanacaklardır. Görme engellilerin, bilgi kaynaklarına ulaşmasını sağlayarak eğitim ve öğretimlerine destek olmak, kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, Bakanlığımız tarafından halk kütüphaneleri bünyesinde ‘Konuşan Kitaplık Bölümleri’ oluşturulmuştur. Bakanlığımızca okuyucu istek, ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda braille alfabe ile basılmış kitaplar satın alınarak ve dergilere abone olunarak söz konusu bölümlerde kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Bu kitap ve dergiler bizlere gönderilecektir. Ayrıca, görme engelli kişilere web sayfamız üzerinden sesli kitap hizmeti verilecektir.’’ dedi.

Kaynak: http://www.sonhaberler.com/

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

MEB Onaylı Bilgi ve Belge Yönetimi Kursları Açılmaya Devam Ediyor!

BBY Haber olarak daha önce dile getirdiğimiz üzere1 Bilgi ve Belge Yönetimi kursları ve sertifika …

Iğdır Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Semt Kütüphanesi Projesi Tamamlandı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Semt Kütüphaneleri desteği ile gerçekleşen “Iğdır Üniversitesi Çocuk ve Gençlik …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x