Şehirlerarası otobüslerde sesli kitap dönemi

2008’de Birleşmiş Milletler’in Evrensel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan ilk otobüs işletmesi olan Kamil Koç, o tarihten bu yana toplumsal fırsat eşitliği yaratacak uygulamalara yatırım yapıyor. Bu uygulamaların başında da engellilere yönelik teknolojik yenilikler geliyor. Engelli yolcu sayısının tahminlerin üzerinde olduğunu ve bunu artırmayı hedeflediklerini belirten Kamil Koç Genel Müdürü Kemal Erdoğan, şirketin aktif olduğu 38 ildeki 550 satış noktasından geçen yıl 200 bin engelli yolcunun 653 bin kez seyahat ettiğini belirtti. Yılda 15 milyon yolcu taşıdıkları düşünüldüğünde bunun önemli bir oran olduğunu vurgulayan Erdoğan, görme engellilerden başlamak üzere sosyal sorumluluk çalışmalarının odağına fiziksel dezavantajı olan grupları koyduklarını ifade etti.

Mesnevi’yle seyahat

Geçen yıl 50 bin görme engelli yolcunun Kamil Koç otobüslerinde seyahat ettiğini anlatan Erdoğan, şirket olarak topyekün bir projeye başlayarak dünyada bir ilke imza attıklarını söyledi. “Yol arkadaşı” isimli proje çerçevesinde şirketin sahip olduğu 650 otobüs yenilendi. Otobüslerdeki kişisel koltuk ekranlarına “sesli kitap”lar yüklendi. Bunun için Kamil Koç çalışanları Ayşe Kulin ve Elif Şafak gibi güncel yazarların yanı sıra 1001 Gece Masalları, Yunus Emre’nin Mesnevi’si gibi klasik eserleri de içeren 20 kitabı seslendirdi. İçeriğin sürekli güncelleneceğini belirten Kemal Erdoğan projede Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’yla (GETEM) işbirliği yaptıklarını söyledi. Bu yıl 65 bin görme engelli yolcu taşımayı hedeflediklerini vurgulayan Erdoğan planlarını şöyle anlattı: “Amacımız bu kişilerin seyahatlerini daha keyifli hale getirmek. Otobüs içi düzenlemeler projenin ilk adımı. Gerek otogarlar gerekse bilet satış noktalarında engellilere yönelik yeni uygulamalar için çalışıyoruz.”

Kaynak: http://www.teknokulis.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP