El yazmaları dijital dünyaya açılıyor

Atatürk Kitaplığı’nda Arapça, Farsça ve Osmanlıca el yazmaların da aralarında bulunduğu 40 bini aşkın nadir eser, taranıp dijital ortama aktarıldı. Eserler 15 Ocak’tan sonra internet sitesinde görülebilecek. İstanbul Atatürk Kitaplığı’ndaki yazma eserler dijital ortama aktarıldı. Proje kapsamında, aralarında, Avrupa’da matbaada basılmış ilk Osmanlıca kitaplardan 1593 tarihli İbni Sina’nın tıp kitabıyla Müteferrika matbaasında basılan ilk 16 kitabın da bulunduğu eserler de aynı şekilde dijital ortama aktarıldı. Matbadan önce hattatlar tarafından yazılan 4 bin 400 eserle yine 4 bin Latin harfli nadir eser kapsamındaki basma kitaplar da taranarak projeye dahil edildi”

ARAŞTIRMACILARA BÜYÜK KOLAYLIK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kütüphaneler ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, Atatürk Kitaplığı’nın, sahip olduğu koleksiyonundaki yayınların tarihi önemi ve çeşitliliği nedeniyle yerli ve yabancı araştırmacılar için önemli bir bilgi merkezi konumunda olduğunu belirterek, satın alma ve bağış ağırlıklı geliştirilen kütüphanenin araştırmacı ve yazarlar tarafından bağışlanan kişisel kütüphanelerle zenginleştiğini söyledi.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Video Kaynak: http://www.ibbtube.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

MEB Onaylı Bilgi ve Belge Yönetimi Kursları Açılmaya Devam Ediyor!

BBY Haber olarak daha önce dile getirdiğimiz üzere1 Bilgi ve Belge Yönetimi kursları ve sertifika …

Iğdır Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Semt Kütüphanesi Projesi Tamamlandı

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Semt Kütüphaneleri desteği ile gerçekleşen “Iğdır Üniversitesi Çocuk ve Gençlik …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x