The Bicicloteca (Bike Library)-Evsizler için bisiklet kütüphanesi-Brezilya

Brezilya’da, sokakta yaşayan evsiz insanların bilgi ihtiyacını bisiklet kütüphanesi karşılıyor. Robson Mendonça’nın fikriyle ortaya atılan ve adına The Bicicloteca (Bike Library)-Bisiklet kütüphanesi verdiği bu hizmeti São Paulo’da yaşayan tüm halk, medya ve iş dünyasından bir çok kişi ilgiyle karşılıyor. Ağustos 2012’den bu yana sokaktaki insanların bilgi ihtiyaçları bu araçla karşılanıyor ve bu hizmetle, geleneksel kütüphane hizmetlerinin gidemediği yerlere kitabı, bilgiyi en basit ve en ucuz yolla götürmeyi amaçlamaktadırlar.

Brezilya’da Bicicloceta gittiği her yere şu mesajı taşımaktadır, ” Bir kitap hayatı değiştirebilir.” Oluşturulan bu fikir “Libraries Without Borders (LWB)-Sınır Tanımayan Kütüphaneler” organizasyonuna benzemekte, her koşuldaki insanların okumasına destek olunmaktadır; örneğin Haiti’de ihtiyacı olan kişilere taşınabilir mobil kütüphaneler sayesinde bilgi ulaştırılmaktadır. Dünya, yaratıcı kütüphaneler oluşturmak için gerekenden çok daha fazla alana sahiptir.

Kaynak: http://globalvoicesonline.org/

Yazar Profili

BBY Haber
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı;

Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir.

http://www.bbyhaber.com

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle