Köyü için İnternetten Kitap Topluyor

Bilecik’te dedesinin yaşadığı köyüne kütüphane kurmaya çalışan Şermin Çarkaci, internetten kitap kampanyası başlattı. Erzurum, İzmir gibi bir çok ilden kitap desteği alan Şermin Çarkaci, insanların bu konudaki duyarlılığına hayran kaldığını söyledi. Bilecik’e bağlı Pazaryeri ilçesinin çömlek şenliği ile ünlü Kınık köyünde okuyan 200 çocuk, kütüphaneye kavuşuyor. Bu kütüphanenin mimarı ise köy muhtarı Salim Yaşar’ın torunu Şermin Çarkaci. Köyüne duyduğu sevgi sebebiyle çocukların okumasını isteyen Çarkaci, paylaşım sitesi facebook’ta kitap kampanyası başlattı.

Ankara’da ticaretle uğraşan Çarkaci, kampanyaya Türkiye’nin hemen her ilinden destek geldiğini söyledi. Genelde doğuya kitap gönderildiğini hatırlatan Çarkaci, Erzurum kütüphaneye kitap bağışlanması karşısında duygulandığını ifade etti. 2 bin kitap toplamayı hedeflediğini belirten Çarkaci, şu ana kadar 600 kitap bağışlandığını kaydetti. Çarkaci, köyüne kütüphane kuracak maddi Güce sahip olmasına karşın böyle bir kampanya başlattığını belirterek, şunları dile getirdi: “O köyde büyüdüm. Okuyacak kitap bulamazdım. Şu anda çocuklar aynı durumdalar. Artık meslek sahibi olunca nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm. Tek başıma kitap alıp kütüphane kurabilirim, ama istiyorum ki köylü bunu sahiplensin, herkes işin içine girsin. Bu köyümüzün etkinliğidir. Benim tek başıma yaptığım bir şey değil.” Çarkaci, kütüphaneyi Mayıs ayında hizmete açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.haberler.com

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP