Sesli Kütüphane Açıldı

Akdeniz Üniversitesi Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde Engelli Öğrenci Birimi ile Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı iş birliğinde oluşturulan “sesli kütüphane” açıldı. Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi içinde kurulan birimin açılışını Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ile görme engelli ressam Eşref Armağan birlikte yaptı. Açılışta konuşan Prof. Dr. Kurtcephe, engellilerin engellerini kaldırma konusunda yaptıkları çalışmalar çerçevesinde “sesli kütüphaneyi” hizmete açtıklarını söyledi. Başka üniversitelere de örnek olmayı amaçladıklarını kaydeden Kurtcephe, engelli öğrencilere yönelik değişik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

“Sesli kütüphane”nin hazırlık çalışmalarını yürüten İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi son sınıf öğrencisi görme engelli Sarper Arıkan da gerekli hukuki işlemlerin tamamlandığını belirterek, “öğrencilerin yanında engelli raporunu getiren vatandaşlar da kütüphaneden yararlanabilir” dedi. Arıkan, yazıyı sese çeviren makinelerle kütüphanedeki eserleri sesli kitap haline getireceklerini ve arşivlerden görme engelli öğrencilerin ve vatandaşların yararlanabileceğini dile getirdi. 

Kaynak: http://www.egitimgazetesi.com/

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

YORUM YAP