Sınava Katılacaklar Listesi Açıklandı! Tapu Ve Kadastro 125 Sözleşmeli Arşiv Uzmanı İlanı-Son Başvuru-13 Nisan 2018

“Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Taşra Hizmet Birimlerinde Çalıştırılmak Üzere Ekli Listede Bölgesi Ve İli Belirtilen 125 Adet Sözleşmeli Arşiv Uzmanı Pozisyonuna 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 Üncü Maddesinin (B) Fıkrasına Göre İstihdam Edilmek Ve Giderleri Döner Sermaye Bütçesinden Karşılanmak Üzere 06/06/1978 Tarihli Ve 7/15754 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararına Ekli 28/6/1978 Tarihli Ve 16330 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek-2 nci Maddesinin Birinci Fıkrasının (C) Bendine Göre Kpss (B) Grubu Puan Sırasına Konulmak Kaydıyla Alım Yapılacak Münhal Pozisyon Sayısının 4 (Dört) Katına Kadar Çağrılacak Adaylar Arasından Yazılı Sınav Sonucu Başarı Sırası Esas Alınmak Suretiyle Sözleşmeli Personel Alınacaktır.” Dosyalara erişmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Sınava katılacakların listesi.
https://www.tkgm.gov.tr/sites/default/files/icerik/ekleri/sinava_katilmaya_hak_kazananlarin_listesi.pdf

ÖZEL ŞARTLAR
1- Yükseköğretim kurumlarının Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik, Kütüphanecilik, ya da programında Osmanlı Paleografyası, Arapça, Farsça derslerine yer veren en az 4 yıllık bölümlerinden mezun olmak. (Atanmaya hak kazanan adaylardan Osmanlı Paleografyası, Arapça veya Farsça derslerinden herhangi birini gördüğünü gösterir not dökümü istenecektir.)

2- 2016 yılı KPSS (B) grubu KPSS-P3 puan türünden 60 (altmış) veya üzeri puan almış olmak.

BAŞVURU ŞEKLİ, SÜRESİ VE YERİ

1)Başvurular Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Samsun, Kayseri, Hatay, Gaziantep, Edirne, Van, Elazığ, Eskişehir, Denizli, Kastamonu, Sivas, Şanlıurfa ve Yozgat illerinde bulunan Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüklerinden herhangi birine 06-13 Nisan 2018 tarihleri arasında mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğümüz internet sayfasından (www.tkgm.gov.tr) temin edilerek doldurulacak olan “Sözleşmeli Personel (4/B) Başvuru Talep Formu” ve bu formda belirtilen belgeler ibraz edilmek suretiyle şahsen yapılacaktır. Posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüklerinin adres ve iletişim bilgileri Genel Müdürlüğümüz internet sayfasında (www.tkgm.gov.tr) yer almaktadır.

2)Birden fazla Bölge Müdürlüğüne başvuru yapıldığı takdirde başvuruların tamamı geçersiz sayılacak bu durumdaki aday atanmış olsa dahi ataması iptal edilecektir.

3)Sınava başvuran adaylar arasında sınav öncesinde ve sınav anında tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir engel durumuna sahip olan adayların bu durumlarını belgeleyen sağlık kurulu raporu, engelli kimlik kartı veya özür durumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı aslını ibraz etmek kaydıyla bir örneğini başvuru evrakları ile birlikte teslim etmeleri gerekmektedir. Adayın engellilik veya özel sağlık sorunlarının önceden bildirilmemesi nedeniyle gerekli tedbirlerin alınamamasından doğan sorumluluk adaya ait olacaktır.

Hakkında: İsmail Karaca

Ankara Üniversitesi DTCF mezunu #Kütüphaneci #Arşivci #Dokümantalist #Editör #BilgiveBelgeYöneticisi · Ankara/Türkiye
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

305 Son Yorumlar

 1. sınava kaç kişi katıldı bilen varmı
  2  0
  • Bildiğim kadarıyla 471 kişilik bir liste vardı zaten. 20-30 kişi de girişte sıkıntı yaşamış diye duydum. Benim tahminim 450 civarı kişinin sınava girdiği.
   4   0
 2. 25-29
  30-35
  36-40
  41-45
  46-50
  Hocalarım, bir bilen-anlayan yeni bir anket hazırlayıp aralıkları da böyle belirlese çok güzel olmaz mıydı?
  6  3
 3. anketi şöyle yapalım arkadaşlar lütfen dürüst bir şekilde yaklaşalım .35ve 39 arası baş parmak yukarı işaretini tıklasın 40 ve 50 arası baş parmak aşağı işaretini zaten daha düşük yapanlarda burdan ortalamayı alabilir lütfen gerçekçi olalım
  8  9
  • Şimdi her 100 kişinin 50 tanesi 40 ve üzeri yapmış mıdır ya? Ankette hile olduğunu düşünmüyorum kim niye uğraşsın ki diyorum, ama bu mantıkla bakarsak da 40 ın altına düşmeyecek gibi şu ankette 40 yapan nereyi işaretledi çok önemli o da. 40 yapanlar bi deyiverin hele hangi aralığa oy attınız?
   3   2
  • anketteki sıkıntı şu 40 rakamı iki kez anılıyor anketi daha da netleştirebilir eylül
   2   3
  • kaç netin var eylül
   0   4
  • yada şunu anlayabiliyrum ankete göre 95 kişi barajı aşmış anket masumca yapılmışşsa
   0   1
  • Size katılıyorum şu ankette Aralıkları daha mantıklı bir sistemde yapalım bu tarz işlerden anlayan birinden rica ediyorum. Eşimin söylediği bir şey var farklı ip lerden birden fazla oy kullanabiliyomuş aynı kişi. Yine söylüyorum benim mantığım kimsenin bunla uğraşmayacağı yönünde. Ama bilelim ki boşuna da ümit etmeyelim. WhatsApp grubunda Durum nedir ?Bilenler aydınlatırsa çok sevineceğim gerçekten. Orada da 40-50 arası kaç kişi var 40 da dahil ?
   5   1
  • benim hesabıma göre yüksek ihtimalle 66 da kalır burdaki yorumların çoğunda ciddiyetsizlik görüyorum bu sınava burda yorum yapanlardan 10tane çıkmaz 40 ve üzeri sınav ilk bakışta çok kolay gibi görünen ama bi okadar tam tersi bir sınavdı birbirine yakın en az 10 soru vardı .osmanlıca zordu diğer konular ise cevapları birbirine çok yakındı.arkadaşlar burda insanlar mantıklı davransa hazır 500 içerisine girmişiz zaten kontenjanı 200 e tamamlamak için bir mücadele başlatılsa çok daha güzel olucak
   4   0
 4. anketi şu şekildede yaparmısın
  25-29
  30-35
  36-40
  41-45
  46-50
  5  2
 5. bu ankete göre sınava katılalnın yarısı 40 ve üzeri soruyu doğru cevaplamış gözüküyor genele vurursak .ne kolay bir sınavmış 🙂
  4  0
 6. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi yine bir tarihçiyi alacak.. http://euygulama.dpb.gov.tr/dpb_web/menu/yeni_PDF.aspx?8355aa32-a7a4-46f3-a75a-08b8e0735c21

  Eski batı kültür tarihi alanında uzmanlığını almış, agonistik,
  spor, oyunlar, atletler, epigrafya konularında eser vermiş
  olmak.

  Tövbe Estağfurullah.
  4  1
 7. Sınav sonuç açıklama

  Tkgm arşiv uzmanı sınav sonuçları 2 temmuzda açıklanacak.
  5  0
  • hocam nerden öğrendiniz sağlam kaynak mı
   0   3
  • Nasıl bu kadar eminsiniz? Ben üniversiteyi aradığımda belli bir günün olmadığını söylediler. 2 Temmuz falan demediler. Sağlam bir kaynağınız mı var ?
   0   1
 8. tahmini doğru sayısı anketine katılalım arkadaşlar https://www.strawpoll.me/15832074/r
  2  0
  • Hocalarım merak ettiğim bir husus var. 40 neti olanlar ankette 40-50 arasını mı 35-40 arasını mı seçiyorlar?
   1   0
  • ANKET PEK MANTIKLI DURMUYOR KURUN FACEBOOK ORDA BULUŞALIM
   2   0
 9. arkadaşlar tapu dairesi genel müdürlüğü insan kaynaklarını arayın size ordan gerekli ve sağlıklı bilgiyi verecekler .burdan burayı aradım şöyle dediler diğeri yok hepsi aynı anlamda gibi cümleler kurupta bazılarının moral bozduğunu hatta acaba kendimizimi kandırıyoruz gibi karamsarlığa kapılmaktansa arayın öğrenin arkadaşlar
  0  3
 10. Eylül hanım herkes masraf etti kimsenin kimseyi küçümsediği yok ilgili memur bunu bilmek zorunda değil ısrarla söylüyorum palografya başlı başına ayrı bir ders ayrı bir anlam taşıyan bir konu umarım siz haklısınız dır tekrar arayın sorun isterseniz Ankara ya bu zor değil daha öncede sınavlara girdik mezun olunan bölüm isimleri verildi ve sınav aynen bu şekilde idi konu başlıkları. Sadece çoktan seçmeli değildi. Şimdi bu sınav kılavuzunu hazırlayan kişiler bilmiyormu osmanlıca da kaç çeşit yazı türü varda özellikle paleografya istemiş… Hayırlısı diyelim
  2  2
 11. Yazma yim diyorum ama bazı yorumlar cevap istiyor Eylül hanım nezAma Osmanlıca’nın genel adı Osmanlı paleografyası oldu. Bu işin içinde olan kişiler olarak hepimiz biliyoruz paleografya çok başka bişey demekki osmanlıca derslerinin genel adı palegrafya memur arkadaş acaba osmanlıca dersi almış veya alan bir bölümdenmi mezun şimdide memur öyle dedi kurum böyle dedi bırakalım bunları Arapça farsça veya osmanlıca palegrafya demiş. kurum bunu bilmicek kadar tecrübesiz olamaz arkadaşlar arşiv uzmanı alıyor. Şu şekilde ilan vermesine engel olduğunu sanmıyorum osmanlı Türkçesi görmüş olmak ozaman sen haklıydın netice itibariyle paleografya nedemek araştır rsanız mevzu sonuca varır
  2  5
  • Ben yaşadığımı söylüyorum size. Yaşadığım yer, en yakın başvuru merkezine 130 km. uzaklıktaydı. Git-gel 260 km. Ankara’daki sınava girmek için de yaklaşık 1500 km. yol yaptım. Bunlar da bir hayli bütçe gerektiren işler. Belki bunu duyduğunuza üzüleceksiniz ama aptal değilim. Sormadan, danışmadan, emin olmadan, ya tutarsa mantığıyla yollara para dökecek kadar zengin de değilim. Elbette danıştım.Kanaatimce de oradaki -niyeyse- küçümsediğiniz memur bey sizden çok daha yetkili biri.Konuşurken de üstüne basa basa üç dört kere sordum. O yüzden bence siz bırakın bu polemiksel mevzuları, daha somut şeylerden konuşalım.
   6   0
  • Evet haklısınız Osmanlı paleografyasi dersi içerik olarak farklı. Ancak şöyle bişey var bütün üniversitelerde aynı bölüm olduğu halde ders içeriği farklı olabiliyor. Bazıları Osmanlı paleografyasi olarak görüyor bazıları Osmanlı diplomatikasi olarak bazılarıda Osmanlı tarih metinleri olarak. Kurum hepsini tek tek yazmalimiydi. Osmanlı paleografyasi adı altında görmediği için aynı bölümü okumuş birinin başvurusunu geçersiz mi sayacak. Kaldı ki zaten başvuran herkes okudu şartları ve ona göre araştırma yapıp sordu. Hepimiz üniversite mezunu insanlarız.
   7   0
 12. yarın açıklanırmı arkadaşlar
  0  1
 13. tahminimce 66 neden derseniz sınava giren 471 kişi şartları taşımayan çok kişi olduğunuda düşünürsek ki bu var çünkü paleografya dersi proğramında olmadığı halde başvuranlar var ayrıca sorular çok kolay değildi siin kaç netiniz var
  0  5
 14. Arkadaşlar ankete katılım oldukça az olduğu için sağlıklı bir kıyas yapamıyoruz. WhatsApp grubuna da üye değilim. Oraya üye olan arkadaşlar varsa genel durum hakkında bilgi verebilir mi? Kaça düşme ihtimali var görünüyor?
  3  0
  • Tahminen 37-38 netlere kadar düşer. Daha da düşük olabilir tabi. Bazı yorumlar 40 üzeri diyor ama ben ihtimal vermiyorum, sonuçta 125 kişi alınacak.
   1   0
  • 37-38 netleri görmek ihtimali sizin öngörünüz mü yoksa WhatsApp grubunda konuşulan bir ihtimal mi aydınlatırsanız sevinirim.
   1   0
 15. Türkçe yazıyor irdelemenin anlamı yok herşey ortada
  1  3
 16. Biz bilmiyoruz nedir paleografya uzun uzun açıklamalar yapılmış 🙂 burdan bizidaha elemeye çalışıyorlar sözde bizim iyiliğimiziini düşünüyormuş gibi keşke ilanı okusaydınız falan diyorlar komik şekilde arkadaşlar herkesin niyeti ortada samimi olmadığınız da. Yetkili merci lere sorduk. Aynen geçerli dediler. Bahsi uzatıp zaman kaybetmeyelim. Ya da siz bilirsiniz kendi küçük dünyanızda tartışın umut edin 🙂 not paleografya dersi de eat derside aldım.
  8  0
 17. katiyyen Osmanlı Türkçesi dersi Osmanlı Paleografya dersi demek değildir. İki dersin muhtevası birbirinden epeyce farklar göstermektedir. Osmanlı Türkçesi dersi veyahut yanlış bilinen söylemi ile Osmanlıca Dersi bir gramer dersidir. Bu derste alfabe ve kelime yapıları öğretilmektedir. Ve bu derste umumiyyetle el yazısı eserler değil matbu olarak ifade edilen matbaa eserleri okutulmaktadır. Oysa ki Paleografya dersinde Osmanlı bürokrasisinde ve teşkilatında kullanılan belge cinsleri fermanlar beratlar tuğralar mühürler vs gibi konular işlenmektedir. Ayrıca bu derste matbu eserler değil en az yedi el yazısı çeşidi ve bu el yazıları ile kaleme alınmış vesikaların okunması öğretilir.
  7  4
 18. arkadaşlar hekesin hakkında hayırlısı olsun yorumlara baktımda benimde kafam karışmadı desem yalan söylemiş olurum ilanı defalarca okudum herkes kendine göre doğruluk payı çıkarmış lakin ilanda transkripte arapça farsça ,osmanlı paleografyası şimdi bende osmanlı eski türkçesi yada osmanlıca giriş varsa dermi acaba paleografya görmemişşin diye:(
  0  0  0  0
 19. Paleografya Nedir? Tarih bilimi olarak paleografya, yazı bilimi olarak tanımlanmaktadır. Sosyal bilimler alanındaki kullanım alanı tanımı da yazı bilimidir. Fakat eski kültürlerdeki yazıları incelemektedir. Eski tarihten günümüze gelene kadar birçok olay yaşanmıştır. Birçok devlet kurulmuş, savaşlar sonucu yıkılmıştır. Bu süreçte tarihi olayların akışında, halklar gerek anlaşmak gerekse ticaret yapmak adına, kendi dillerinde yazılar kullanmışlardır. Kullandıkları bu eski yazılr günümüze gelindiğinde, ancak paleografya bilimi ile uğraşan kişiler tarafından okunabilmektedir. Kimisi el yazısı olan çözümlenmesi zor yazılar, kimisi de mektup, belge veya küçük not şeklinde yazılan yazılardır.

  Tarih bilimi incelenirken, asırlarca yaşanan olayları takip etmek, bütün olayları yapboz gibi birleştirmek tek başına zor olmaktadır. Bu yüzden tarihi araştırırken, yazılı kaynaklar çok önemli bilgiler verdiğinden dolayı, paleografya bilim dalı çok önemli bir yere sahiptir. Geçmişteki bir olay döngüsünün belgeleri, kalıntılardan bulunsa da, onu inceleyip önemli bilgileri gün yüzüne çıkartmak, paleografya bilim dalının görevidir. Tarihte birçok kültürün yaşadığı bilinmektedir. Kullandıkları alfabeleri çözüp, yazının okunması ve gün yüzüne çıkarılması tarihin olmazsa olmazı paleografyanın görevidir.
  3  4
 20. JHOCKOMO keşke ilanı bir kaçkez daha okusaydınız Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik, Kütüphanecilik, ya da programında Osmanlı Paleografyası, Arapça, Farsça derslerine yer veren en az 4 yıllık bölümlerinden mezun olmak. (Atanmaya hak kazanan adaylardan Osmanlı Paleografyası, Arapça veya Farsça derslerinden herhangi birini gördüğünü gösterir not dökümü istenecektir.)PROĞRAMINDA OSMANLI PALEOGRAFYASI
  4  3
  • Yalnız biz başvuru yaparken zaten yetkili mercilere sorduk. O yüzden bu şekilde rakip elebileyeceginizi düşünüyorsanız boşuna uğraşmayın.
   5   3
  • amaç rakip elemek değil ilerde doğacak ve karşılaşacağımız sorunları paylaşıyorum yetkili dediğiniz kim açıklarmısınız başvurunuzu işleme koyan bilgisayar başındaki memurmu yoksa genel müdürlükmü veyahutta insan kaynaklarımı.dilerseniz yarın netleştirelim arayıpta.ilanı tam okuyalım umut güzeldir ama boşa umut etmek güzel değildir.rumuzun tarihçi gerçek tarihçiysen bu dersi almış olmalısın almadıysan mantıklı yorum yapmalısın umarım sen haklısındır .ben yazılanı okuduğumu resmi evrakı anlatıyorum siz sordum sorun yok dediler diyorsunuz
   0   2
  • kime sordunuz
   0   0
  • PES ben diplomatika dersi aldım. Paleografya dersinden daha ayrıntılı. Ve başvurmadan önce sordum. Sığ bir şekilde isme takılı kalacaklarını sanmıyorum. Zaten bu konuda iyi olmasaydık o soruları yapamazdık. Sizin burda bu konuya takilmanizi çokta masum bulmuyorum.
   2   0
 21. Paleografi:Yunanca eski yazıları inceler paleografya osmanlıca eski yazıları inceleyen bilim dalı yada kısa dersi diyelim. Gayet açık ve sınav şartlarında açıkça belirtilmiş
  0  0  0  6
 22. tıkla dost ve arkadaşlara duyurulur
  1  0
 23. Paleografya Nedir
  paleografya: eski yazıların okunmasını sağlayan bilim dalıdır
  1  0
 24. arkadaşlar grupta boş yere polemik yaratıp insanların aklını karıştırmaya gerek yok . zaten başvuru esnasında transkripte adı gecen derslere bakıldı görevliler tarafından ve bunun neticesinde şartları uyanlar sınava girmeye hak kazandı . bu saatten sonra şu dersi bu dersi almış olmak diye tartışmanın da bi anlamı yok şu dakkadan sonra sınavdaki netlerimizle birbirimizi eleriz şartı taşıma noktasını çoktan geçtik şartları uyan girdi zaten bu sınava birbirimizi kandırmayalım neticede burda çoğunluk üniversite mezunu başvururken şartları okudu zaten insanların aklını karıştırmanın da bi anlamı yok
  14  0
  • Arkadaşın sınavı kötü geçmiş anlaşılan
   3   0
  • 1234 olan. Yorumu yanlış yere yazmışım
   0   0
  • Umarım senin dediğin gibidir..çünkü çoğu müdürlük evrak sormadı sadece şifa nen Osmanlı paleografya dersi aldınmı dediler hayırlısı sonuç evrak tesliminde belli olur. Diplomatika deseydi yinede Osmanlı eski Türkçe yada osmanlıca dersi görmüş olmak ytrlimi dicekti insanlar daha kolay dersleri seçerken paleografya gibi zor dersleri neden seçti ozaman diğer insanlar ilanı keşke tam okusaydınız
   0   3
  • Benim mezun olduğum üniversite de paleografya adı altında ders verilmedi. Eğer ki bu sebepten insanları eleyeceklerse benim osmanlıca dersini almamın bi anlamı kalmamış mı oluyor ?
   0   1
  • tarihçi arkadaşım sen bu yorumdan bunu anladıysan diyecek söz yok
   0   0
  • SSS ben yorumunu yanlış yere yazdığımı belirttim. 1234 nickli arkadaşaydi. Düzenleme yapılamıyor sanırım sitede. Benim yorumum paleografyaya kafayı takmış arkadaşlara. Sanırım sınavları kötü geçmiş. Bir yerden pürüz aramaya çalışıyorlar.
   2   0
  • abc hocam sadece osmanlıca cephesinden bakılıyor paleografyayla kıyaslama babında listede arapça farsça da var neticede o açıdan da düşünün illa ki başvuranlar bunu okumuştur şartlardan biri mutlaka tutuyodur basvuran arkadaşların demek istediğim buydu aslında umarım aydınlatıcı oluştur
   0   0   0   0
  • en güzelini siz açıklamışşınız zaten arapça ve farsça başlı başına br dil zaten osmanlı paleografyası osmanlı deeslerinin içinde ayırt edici özellikte olan bir derstir nasılki ibranice dememiş urdice dememiş arapça ve farsça demiş ise osmanlı türkçesi değilde osmalnı palegrafyası demiş saygıalr
   0   0
 25. amacım fitne yaratmak değildi bende aynı durumdayım madem öyle bby ci arkadaşlara duyurulur osmanlıca paleografya dersi almak şart .bby ci arkadaşlar hakkınızı arayın
  0  9
  • Evet şimdi esas niyetin belli oldu 🙂
   6   0
  • Paleografya zaten seçmeli ders sen seçersin zorunlu bir ders değil zorunlu olarak programda olan bir ders değilbu ders eski osmanlıca yazıları inceleyen bir bilim dalıdır.
   0   0
 26. maksadım polemik yartmak değil yaşadığım bir şeyi söylüyorum sınava başvuruken arkadaşıma sorulan soru osmanlıca paleografya dersi aldınmı arkadaşta ben şu bölüm meuzunuyum osmanlıca dersini hepsini gördüm.tapu görevlisinin cevabı transkrip evrakında bu ders varmı dedi gittik evrak aldık fakulteden bu yüzden söyledim arkadaşlar .inşallah osmanlıcanın tüm dersleri geçerlidir
  0  5
 27. tarihçi arkadaşlar umarım seçmeli ders olarak paleografya dersi almışşsınızdır
  0  8
  • Ne alakası var hususen arayıp sordum osmanlı türkçesi dersi oluyor. Polemik yaratmayın boş yere.
   7   0
  • bence çok alakası var osmanlıca derslerinden herhangibirini görmüş olması lazım demiyor arapça ,farsça ve oslmanılca paleografya dersi görmüş olmak diyor .arkadaşlar bu ayırt edici durum çünkü bu derrs seçmeli bir ders özellikle bunu istemiş ve bu sınavı gördüğüm en adil tertemiz mis gibi kokan bi sınav söylediğinin dışına çıkmadı
   3   7
  • Sen şimdi tarihçileri mi düşünüyorsun bunu söylerken amacın fitne ficur 🙂 rahat olun hepsi geçerli osmanlıca hususunda alınmış derslerin.
   7   0
 28. seda hanım bu kadar donanımlı bir kişisiniz arşiv uzmanı olarak kendinizi harcamayın
  3  0
  • Yazma eserler kurumunun sınavı çok zordu. Osmanlı arşivinin nasıl alım yaptığı meçhul. Tarih bölümünde arş. gör. zaten hayal. İlahiyat alımı yapmaktan başka bölümlere sıra gelmiyo. Devlet ne kütüphanelere ne arşivlere ne de bunlar için kendini yetiştirenlere gereken değeri veriyo… Tapu Kadastro genel müdürlüğü kadar düzgün dürüst sınav yapan kurum görmedim. Gayet net bir şekilde sınava girecekleri belirledi. Herkese açık yayınladı. Şartları da konuları da belirttiği şekilde sordu. Ve yine en baştaki gibi gayet net, mülakatsız alım yapacak. Bu kararı verenin alnından öpmek istiyorum. Herkes bileğinin hakkıyla bu işe girecek. İnşallah ben de onlardan olurum.
   5   1
  • yazma eserler kurumu sınavı enteresandı 70 alan helal olsun
   4   0
  • Arkadaşlar tkgm insan kaynaklarını aradım sınav sonuçları 2 Temmuzda açıklanacakmış. Arayıp siz de sorabilirsiniz.
   3   0
 29. burası milletin aldığı eğitimi anlatıp ,” siz kimsiniz boş insanlar ! ” dediği ego tatmin yeri olmuş çıkmış.ortalık troll kaynıyor.banane senin aldığın eğitimden.üşenmemiş yazmış bir de.git kendini akademik çevrelerde kanıtla o zaman.ankete sonuçlarına gelince , aynı kişiler tarafından birden çok oy kullanılmış ,çoğu 40 üzeri almış.bana da ilginç geldi :)) …kurum yerleştirme barajını 60 puan olarak belirlediğine göre oldukça düşük sonuçlar gelecek.açıklanınca görürürüz.
  ben bir daha buraya girmeyi düşünmüyorum.insanın yazılanları okuyunca canı sıkılıyor .sınava giren ve burayı okuyan bütün herkesin bayramını şimdiden tebrik ederim.umarım hepimiz emeklerimizin karşılığını bir şekilde alırız.
  5  2
  • Çok haklısınız. Üstelik hanımefendi ilk mesajlarında ilahiyat mezunuyum demişti. Sonraki mesajında ise tarih bölümünde arş. Görevlisi olmak hayal, ilahiyatçıları dolduruyorlar minvalinde cümleler kurmuş. Anlamak zor insanları. Şimdi bir de paleografya muhabbeti çıktı. İlan ilk açıldığında bana kardeşim söyledi. Ben de paleografyayı görünce direk Ankara’yı aradım. Oradaki görevli memur genel ismi olsun diye öyle dedik Osmanlı Türkçesi gördüyseniz tabii ki başvurabilirsiniz dedi. Başvururken de hiçbir problem yaşamadım. Psikolojik olarak insanları yıldırmaya çalışıyorlar. Bir ümit atansa bile hani belki kayıt yaptırmaz diye sanırım. Çok yazık.
   1   1
  • Aynen hocam, bu hanımefendi çok donanımlı yarım saatte sınavı bitirmiş. Soruları görmesek yutacağız. Benim de sınavım iyi geçti ama cevaplarımı kontrol etme fırsatım bile olmadı.
   1   2
  • bir bölümden mezun olup başka bir bölümde yüksek lisans yapan birini ilk defa görüyosanız akademiye baya yabancısınız demekki yapabileceğim bir şey yok. İnanıp inanmamak yahut saygı duyup duymamak sizin elinizde. Görüyorum ki siz burdaki sınavı kötü geçenlerin başarısızlığından nemalanıp kendinizi teselli etmeye çalışıyosunuz. Sizden daha iyisini görmek kabullenmek istemiyosunuz. İlk dört soruyu çözdüğümde henüz bir dakika geçmişti. Neden? Çünkü yönetmelikle ilgili sorularda yönetmeliğin adını uzun uzun yazdıkları için sorular uzun görünüyodu ama ben kanunun adını okumadan geçerek zaman kazanıyodum. Bu gibi yöntemler çok mu garip çok mu zekice yani niye yarım saatte bitiremiycekmişim ki. Ayrıca ben yazma eser okuyorum osmanlıca benim için çocuk oyuncağı.. neden olmasın.. ama sizin için olamaz dimi.. varsın olmasın herkes hak ettiğini nasılsa alacak.
   1   2
  • Evet ilahiyat mezunuyum ama bol bol ilahiyatcı alınmasını adil bulmuyorum. Ben tarihi seçtim. Her geçen gün bi ilahiyatçı arkadaşımın arş gör olduğunu görüyorum bi yanım onlar adına seviniyo bi yanım buruk. İlahiyattan babam da atanırdı diyorum. Bunda anlaşılmayacak bir şey yok.
   1   1
 30. Yarim saatte sinavi bitiren arkadas nasil yapmis acaba?Bu hesaba göre toplam 50 soru olan sinavda her soruyu 30-35 saniye gibi bir surede cevaplamis. Ustelik 40 uzeri net yapmış.Osmanlica sorularda saďece şıkları okumak 30 saniye alıyordu.Ben bu tür yorumlara inanmıyorum.
  9  3
  • size katılıyorum süre yetmedi bile
   9   4
  • bu yorumları yapanların hepsi troll şu sınav sonuçları açıklansa da kurtulsak bunlardan
   4   5
  • Üniversitelerde sadece sizin gibileri yok çok dolu insanlar var. kendinizi böyle teselli edeceğinize osmanlıca çalışın. Ben marmaradan mezunum. Konsolosluğun farsça kursuna gittim ve iranda dil eğitimi aldım. İstanbul BİSAV’da Osmanlı arşivleri ve mezar taşları seminerleri aldım. Bitirme tezimde hazire çalıştım. Şuanda da yüksek lisans tezi olarak farsça bi yazma eser çalışıyorum. Bir aydır da bu sınava hazırlanıyorum. Bırakın restorasyon, provenans ne demek; tahrip unsurları restorasyonda izlenecek yollar, temizleme yöntemleri, silgiler, tutkallar, kimyasalları bile ezberledim. Malesef bu sınavdan dört yanlış yapmış olmak benim için çok gerçek ve aynı zamanda beklediğimden düşük bi net. Ne kadar fake dimi(!) (Ha bu arada yandaki imlanın anlamını umarım biliyosunuzdur)
   2   9
  • Bu kadar şeyden sonra yarım saatte bitirmek bırakın da benim hakkım olsun..
   2   6
  • seda hanım bu donanımla sizin gibi birinin 4 yada 6 yanlışı var ise bence çoğunun 60 barajını aşması ytrli gibi görünüyor .
   8   2
 31. Madem ki 1 gece ezber yapmayla olacak bir durumdu neden 4 sene boyunca arşiv dersleri gördük? Madem ki Osmanlıca arşivde bu kadar önemliydi neden Osmanlıca derslerini 4 sene zorunlu almadık? Eğer baska bölümler bizim hakkımız olana böyle rahatça yerleşebiliyorsa bize de Öğretmenlik alanı açılsın formasyon alalım. Biz de bir şekilde ezberler sinavlara girer atanırız.
  0  0  0  0  16  36
  • Vay arkadaş nasıl bir bölümde okumusuz. Sürekli birilerinin hakkını yiyoruz. Arşivcilik sadece bbylilerin hakkı. Merkezi atamalarda bize bölüm bile açılmıyor. Herkesin başvuru yapabildiği bir kaç bölüm var. Onlarada iibfliler bizim hakkimizdi diyor. Öğretmenlik alımı çok az. Mezun çok. Özel sektörde bize göre iş yok. Bı yere tezgâh kurup birşeyler satmaya calissak bu seferde esnafın hakkini yemiş olcaz. Sürekli hak yiyoruz… !
   15   0
 32. Gözünüze kulağınıza inanın ona bir sözümüz yok ama yorumlarınıza katılmak mümkün değil. tarihçi ve edebiyatçıların Osmanlıcaları iyi olduğundan zorlanmamışlardır diyorsunuz ama bence durum böyle değil. Osmanlıcam gayet iyi olmasına rağmen 6 yanlışım var Osmanlıca kısmından ve bu o anda yapabileceğiniz bir şey. Yani örneğin sevap kelimesinin hangi s ile yazıldığını süre de kısıtlı olduğundan o anda yanlış yapabiliyorsunuz ki bence birçok kişi birbirine yakın şıklar nedeniyle çok yanlış yapmıştır. Ben ilk 100’ün 36-37 net civarına kadar düşeceğine inanıyorum.
  14  1
 33. arkadaşlar yorumları okuyunca aynı sınava mı girdik diye düşünmeden edemiyorum .sınavda zaman sıkıntısı yaşandı bir okudugum soruyu ikinci bi kez üzerinden geçemedim şahsım adına konuşuyorum . ve girdigim sınıfta da arkadaslar zaman sıkıntısı yaşadı nerdeyse ek süre olsa ek süre isteyeceklerdi bunun sebebi de muhtemelen kendimden de bildigim için söylüyorum osmanlca sorularının oyalayıcı zaman kaybedici özellikte olmasıydı .sınavda zorluk derecesi olan en az 6 soru vardı yorum yapan arkadaslar biraz daha gercekci yorumlar yaparsa burayı okuyup beklentiye giren arkadaşlar da hayal kırıklıgına uğramaz lütfen biraz daha duyarlı yorumlar yapalım
  14  1
 34. arkadaşlar bu puanlama sistemi tek başına belirleyici değil.aynı puanı alanlar muhtemelen çok,bu yüzden yaşı büyük olanlar öne geçecek. demem o ki çoklu bir belirsizlik var aslında.sonuçlar açıklanınca görürüz neler olduğunu .bizden önce başka bir kurumun yaptığı sınav tam 1 ay sonra açıklanmış. Ösym sayfasında da açıklama süresi 3-4 hafta yazıyor zaten.araya bayram, seçim falan giriyor inşallah daha erken açıklarlar.burada kişisel yorumlarla olmuyor bu iş.hayırlısı diyelim.nasipten ötesi yok arkadaşlar.
  12  0
 35. EMRE GÜNGÖR

  Seda hanım “45 dakikada” bitirmişsiniz sınavı ve “sınavdan çıkınca herkes sınavın ne kadar kolay olduğunu”!!! konuşuyordu öyle mi? Acaba aynı sınavdan mı bahsediyoruz?
  6  1
  • ilk 30 dakikada çıkanlarda oldu bunlar arşiv generali galiba
   2   2
  • Gözüme kulağıma inanmıyım mı..? Ben ilahiyat mezunuyum iyi derecede arapça farsça ve osmanlıcam var. Sınav için sadece arşiv yönetimi belge yönetimi ve restorasyon çalıştım. Bby çalışmak zor değil. Demekki katılanların çoğunluğu tarih edebiyat mezunu ki osmanlıcaları iyi olduğundan zorlanmamışlar.
   1   16
 36. Burda üç beş kişinin yaptığı yorum bişey ifade etmiyo, yönlendirici olmuyo malesef. Bu sınava 500 kişi girdi. Sınavı bitirdiğimde çok mutluydum çok çok kolay geçmişti. Hatta yarım saatte tüm sorular bitmişti. Ama çıktığımda yanından geçip gittiğim herkes sınavın ne kadar kolay olduğunu konuşuyodu. Bütün mutluluğum umudum sarsıldı. Burda sınav şöyle zordu, yok böyle çok yanlışım var diyen üç beş kişi, sınavı kötü geçenlere boş yere umut vermesinler.
  0  10
  • şunumu anlamalıyız 45 neti olmayan umut etmesinmi.
   0   0
  • 10 yanlışı olan umut etmesin bence. En güzeli umut etmemek. Kazanamayınca üzülmeyiz. Ama umut etmezken ya kazanırsak.. en güzeli o olur. Allah herkes için hayırlısını versin.
   0   6
  • benim 11 yanlışım var olmaedı desenize
   0   1
  • aslında umut verme diye birşey yok evt sınav çok kolaydı ama hekes 45 net yapamaz elli kişi 45 elli arası yapsa 40 ve 45 arasıda elli soru yapsa gerisi 35 ve 39 bandında kalır dahada aşağı düşebilir nasıl derseniz kırk beş ve elli arası ve kırk ile kırkbeş arasında iki kez anılan 45 bandı var ve yoğun bir 40 bandı var
   0   1
  • Ben sınavdan çıktığımda herkes süreyi yetiştiremediğinden ve Osmanlıcanın zor olduğundan bahsediyordu. Bence de Osmanlıca dışa kolay sayılırdı ama Osmanlıca çok kolay değildi, benim Osmanlıcada 13 yanlışım var, diğerlerini bilmiyorum bile. Ben kazanamam ama kolay bir sınav değildi. Ayrıca sınava girişte asılan kağıtta, sınava 471 kişinin katılacağı yazıyordu(diğerleri sınav başvurusu yapmamış veya ücretini yatırmamış herhalde), herkes sınava gelmiş olsa bile 29 kişi katılmadı.
   10   1
  • inşallah daha güzel bir gelecek iş imkanı seni ve sen gibi içten düşünenleri ve doğru konuşanları bulur sınava giren kişi sayısının 471 olduğunu senden duymaktayım bilmiyorum başka gören varmı benim görüşüm bu sonuç 66 bandını bulur
   0   0   1   0
  • SİZ BU PALEGRAFYA KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ
   0   1
 37. facebook sayfası kuralım daha güzel olur
  2  0
 38. 🙂 umarım tutmuştur 3 tanede ben salladım
  0  0
 39. sınavda süre yetmedi diyen kaç kişiyiz
  0  1
 40. bu sesslik ne arkadaşlar galiba çoğu kişi umutsuzmu ….
  0  0
 41. Sınav mevzuat, osmanlıca ve arşiv bilgisinden oluşmuştu. mevzuat ve arşiv bilgisinde yapılamayacak sorular bulunmaktaydı ama genel anlamda yapılabilir seviyedeydi. 20 soruluk Osmanlıca bence sınavın belirleyici kısımı olacaktır. Genel olarak – İleri düzey Osmanlıca bilgisi olan istisnalar dışında- osmanlıcanın ortalaması 6-10 doğru arasında olacak gibi. Toplam olarak bakıldığında 125 kişilik kadronun en altı kaç doğrulara düşer bilinemez ama, üst seviye bandı 35-42 doğru (max.50 kişi) aralığında olması kuvvetli ihtimaldir. 40 üzeri doğru sayısı illaki vardır ama bu sayının pek yüksek olacağı bence doğru bir yorumlama olamaz. Realist olmalı, gerçek olmayan bilgilerle ne çok yüksek puan, ne düşük puan verip insanları boş yere sevindirmemek ve üzmemek gerekir. Objektif değerlendirme en nihayetinde kurum tarafından kısa süre içerisinde açıklanacaktır. Her sınava giren soruların zorluk-kolaylık derecesini gördü ve genele etkisini kıyaslayabilecek seviyede zekaya sahip. Hakeden, emek veren kişilerin başarıya ulaşması dileğiyle…
  14  1
 42. Kesin 4 yanlışım var. İki sorudan emin değilim. Yani ya 4 ya 6.
  0  2
 43. burdaki yorumlar peki inandırıcı gelmedi 70 bandının aşağısına kadar
  kadar düşer ..
  3  1
 44. ne zaman acıklanır sonuçlar tahmini olan varmı
  1  0
 45. Kütüphane arşivcisi

  45 net yaptım yerseniz !!! Osmanlıca çok kolaydı. İyi ki Bby okumuşum iyi ki arşiv derslerini görmüşüm senelerce. Yoksa yapamazdım !!! Türk Dili okusaydım zorlanırdım !!!
  5  5
 46. sonuçlar ne zaman acıklanır fikri olan var mı
  0  2
 47. Herkese iyi günler arkadaşlar 40-41 arası netim mevcut ancak forum sitesi ve whatsap grubunda gerekli bilgi paylaşımından çok bilgi kirliliği yeralmakta genel yorumlara baktığımda 35-39 bandında aşırı bir yığılma görüyorum 40 ve üzerinin sıralamaya girebileceğini düşünüyorum.ancak aynı sıralamayı paylaşan arkadaşlarımızın sayıca fazla olduğu aşikar bi şekilde ortada bu durumda yaş olarak küçük olan arkadaşlarımızın aynı puan sıralamasında yeralması dezavantajına, genel itibarıyla sorular irdelendiğinde 50 soru üzerinden 5 sorunun yapılabilme olasılığı düşük bu yüzden 45 soru üzerinden değerlendirme yapmakta fayda var 45-50 arasında neti olanların % oranının düşük olduğu sonucu ortada ayrıca konunun maddiyat boyutunu da değerlendirmek gerekirse 4b statüsünde istihdam edecek personelerin 2018-2019 yılında yapılacak zam oranları için toplu sözleşme görüşmelerinde 2018 yılının 2. Altı ayında uygulanacak enflasyon oranı hariç %3,5 şeklinde belirlenmiştir. Enflasyon oranı mayıs ayı itibarıyla 2.39 olarak açıklandığından yapılacak zam oranı toplamda en az 5.89 olacaktır bu değerlendirmeleri sayısal verilere dökersek 2900 ve civarı ücrete tabi tutulacağız ayrıca detaylı ve faydalı paylaşımda bulunmak isteyen arkadaşları dinleyip fikir alışverişinde bulunabiliriz paylaştığım verileri şuan aktif olarak maaş mutemetliği yaptığımdan güncel olarak takip etmekteyim iyi günler dilerim.
  9  1
  • benimde 40 netim var ama bu aralıkta kalacağını düşünmüyorum diploma notum dörtlere yakın mezun olalı on yıl oldu fakat taban puanın 66 gibileri görür diye düşünüyorum.
   4   2
  • arkadaşlar yorumları okuyunca aynı sınavdan mı bahsediyoruz acaba diye düşünmeden edemiyorum. sınavda zaman sıkıntısı yaşayan oldu bunun sebebi de osmanlıca sorularının çözümlenmesi esnasında yaşandı . bizzat benim sınıfımda da şahit oldum buna ayrıca sınavda en az 6 sorunun zorluk derecesi çok yüksekti yani ciddi anlamda çalışan kesimin bile yapamayacağı cinstendi. herkesin hakkında hayırlısı olur umarım .yalnız yorumlarda biraz daha gerçeki yorumlar yapmaya çalışalım sonuçta insanlar bizim yazdıgımız yorumlardan da hareket ederek bir beklentiye giriyor
   1   0
 48. bulutun yaptığı ankete göre 40 ve üzeri kazanmış görünüyor güzelmi .)))
  1  0
 49. Ya ASYM de sorular var ama cevapları yok. Nerden bulabilirim yardımci olabilirmisiniz.
  0  3
 50. herkese geçmiş olsun .buyrun bir anket –Tıkla– .doğru sayısıyla ilgili.belki bir sonuca varabiliriz.
  2  0
  • şimdi 39 ankete göre umutsuz mu sizin ankette niyeti halis olmayan kişi veya kişiler defalarca oylama yapabilir. keşke facebook kursaydın
   0   0
  • yapmış olduğunuz anlket içinde bulunan daire üzerine mausu getirdiğimde 40 ve elli arası 25 diyor bu 25 kişi anlamınamı geliyor
   0   0
  • 60 kişi ankete katılmış 25 tanesi 40-50 arası netim var demiş 🙂
   sonuçlar açıklansın ben 80 puan üzeri alanların sayısının 20 den fazla olacağını sanmıyorum
   0   0
 51. tahminimce 100 kişiyi bulamaz
  2  0
 52. https://chat.whatsapp.com/KwvHLwRHZaMCTqkyV7FI9T arkadaşlar gruba gelip n etlerinizi yazmak isterseniz buyrun ortalama çıkarmaya çalışıyoruz
  3  0
 53. arkadaşlar ilk arşiv okulu sorusunun bence cevabı yanlış .bildiğim kadarıyla üniversite olarak eski çağda 1972 harvard üniversitesi xvııı yüzyılda almanyada liselerde kuruldu .bi bakarsanız sizde buna itiraz edelim onaylarsanız .bu arada başbakanlık devlet arşivleri yönetmeliğinde kitaplar kısmında arşiv ve arşivcilik kımında sayfa xı ve xııı kadar okuyun sonuca varabiliriz .
  2  3
  • “Arşiv ve Arşivcilik Bibliyografyası” Haz. İsmet Binark, XVI ve XVII. sayfalarda kurulan arşiv okullari ile ilgili bilgi var. Bu soruyu ben de yanlış yaptım. Ecole des Chartes 1821 tarihli olarak verilmiş devamında Torino’da 1820 kurulduğu yazılıyor fakat Torino’da kurulmuş olanın ismi verilmemiş.
   2   0
  • anlaşılan yanlış
   0   0
  • bu sorunun net bir cevabı yok .bana göre soruda yanlış cevaba göre sorunun doğruluğana karar veremeyiz en eski yada ilk diye bir soru olmaz m.ö .ms.eski çağ orta çağ yeni çağ bence soru saçma
   bir sürü cevabı var
   1   0
  • Bir çok notta da fransız okulu yazıyor 1789 da fransa da da ilk arşiv kuruluyor o cevap fransa bariz. Boşuna uğraşıp 20 lira kaybetme bence.
   0   0
  • Dikkat ederseniz ilk arşiv okulu kurulmuştur yazmıyor. Fransada 1789 yılında kurulmuştur diyor ve okul diye bir yazı okuyamadım. Benden söylemesi PUANLARI SINIRDA KALAN ARDAŞLAR İÇİN BAKMALARI UYGUN OLUR.
   0   0
  • umutedenbirisi

   Arşivcilik Alanında Eğitim Faaliyetleri

   Arşivcilik alanında örgün eğitimin başlangıcı Fransa’da
   1821 yılında kurulan arşivcilik okulu École des Chartes’a
   dayandırılmaktadır.

   Gülbün Baydur ve Özgür Külcü ‘nün makalesinde yazanın aynen aktardim. Yani cevap dogru arkadaslar.
   2   0
 54. Hayırlısı

  https://chat.whatsapp.com/KwvHLwRHZaMCTqkyV7FI9T

  Sınava giren arkadaşlar gruba katılabilir.
  2  0
 55. arkadaşlar 125 kişiyi bulabilrmi sizce
  0  0
 56. Benim net sayım 40’ın üstünde fakat ilk 125’e girer miyim bilmiyorum
  1  5
 57. dostlar yokmu içimizde 40 üstü yapan
  0  0
 58. arkadaşlar allah herkesin yardımcısı olsun 10 yanlış var ama yinede insan tedirgin hayırlısı artık
  0  0
 59. BU ALIMDAKİ KADRODA NORMAL ARŞİVCİ MAAŞIMI ALINIYOR. YA DA MAAŞLAR NE KADAR BİLGİSİ OLAN VAR MI
  1  1
 60. Haziran merkez atamasında puanlar kaça düşer sizce ümidimiz o
  0  0
  • Ciddi tahmini olanlar yazabilir mi benim puanım 78.57 haziran atamasında yerleşebilir mıyım? Tek umudum kaldı başka bir seçeneğim yok benim lütfen ciddi tahmini olanlar yazsın.
   1   1
 61. Umutsuz Vaka

  20 yanlış var bende de
  2  0
 62. yine olmadı

  arkadaşlar çok zor geçti çokk
  2  0
 63. KÜTÜPHANECİ

  KESİN OLARAK 6 YANLIŞIM 3 TANESİNDEN EMİN DEĞİLİM
  0  2
 64. arkadaşlar sınav nasıl geçti
  0  1
 65. Tıklayınız
  Buradan giriş yapıldıktan sonra sinav işlemlerinden sorulara ulaşılabiliyor
  1  0
 66. umutedenbirisi

  Asym deki profilinize girin oradan bakabilirsiniz
  0  1
 67. benim osmanlıcadan 14 yanlışım çıktı diğer kısımdan 4 yanlış var bakalım ilk 125 kişi arasına girebilecek miyim, 64 puan var,bölüm mezunu arkadaşlar sizlerde durum nedir var mı bizden osmanlıcayı iyi yapan
  2  0
 68. Benim 37 doğru 6 yanlış 7 sini hatirlayamadim 40 in altında yapanlar siralamaya çok zor girer diye dusunuyorum sizlerin de fikrinizi alalim dostlar.
  2  1
 69. ARKADAŞLAR LİNK ATABİLİR MİYİZ BAKAN ARKADAŞLARDAN RİCA EDİYORUM
  0  0
 70. kütüphaneci

  arkadaşlar llink paylaşır mısınız.. bulamadım ben
  0  0
 71. 20 yanlış var tam. Osmanlıca hepsi yanlış neredeyse. Diğerinden de 4 yanlış
  1  0
 72. arkadaşlar sorular yayınlandı
  2  1
 73. sınva kolay diyen arkadşlar kaç netiniz var benim 40 diğerleri muamma hatıramıyorum
  4  0
  • 40 netim var diyorsun diğerleri muamma diyorsun zaten 50 soru vardı kardeşim git dalganı başka yerde geç milletin morali bozuk zaten
   1   0
  • çok samimi konuşuyorum osmanlıcadan yanlışım var iğer sorular da bir tane toplam 40 doğru kalan 10 soru süre yetmedi salladım hatırlmıyorım
   0   0
 74. Sorular yayınlandı. ösym’den sisteme girerek indirebiliyorsunuz
  0  0
 75. Kitapçık yayınlanmış arkadaşlar
  1  0
 76. Elektronik belgelerin numarasi sorusu vardi onu ne yaptiniz?
  0  0
 77. Boşuna arşiv uzmanı alacağız diyerek bizleri beklentiye soktular en başında ilana çıkarken Osmanlıca uzmanı Farsça tamlamalara hakim personel alınacak deselerdi hiç başvurmazdım 100 lira sınav 150 de yol parası çıktı cebimden.2012 yılındaki sınavda 10 tane basit düzeyde Osmanlıca sorusu varken bu sınavda neden 20 civarında ve kasıntı sorular vardı ? Sözde arşiv uzmanı ama Osmanlıca dışındaki sorulardan 10 tane seçici soru yoktu neredeyse.Zaten devlet arşivleri yönetmenliğini siteden indiren 3 defa okuyan herkes onunla ilgili soruları yapardı.

  Ama o Osmanlıca soruları beni mahvetti bby mezunu arkadaşlarımın çoğu aynı şekilde bizi alan sorulardı maalesef
  3  1
 78. Arşiv okulu ile ilgili bir soru vardı. Onun cevabını bilen var mı acaba ?
  2  1
 79. Osmanlica sorularini hatirlatan var mi? Sifat sorusu vardi onu ne yaptiniz?
  2  1
  • Hangi sıfat diğerlerinden farklıdır sorusu sanırım. Ser ile başlayan bı kelime vardi. Ben onu yaptım ama emin değilim o sorudan. Sadece diğerlerinde terkip var onda yok diye düşündüm.
   1   0
 80. Sınav çok kolaydı diye yazan sadece bir kişidir ve sürekli farklı isimlerle sınav basitti sınav kolaydı yada zor soru yoktu gibisinden milletin moralini bozuyor sınav bence zordu umarım bby den çoğu kişi atanır.
  3  0
 81. Darul fünun

  Hangisinin yazımı yanlıştır. Agaç yazıyorum gibii seçenekler vardı. Cevap yalnız kelimesi. Nunla yazılmış.
  1  0
 82. çok kolaydı diyen arkadaşlar osmanlica nin cvplarini yazabilirler mi buraya en azından yanlışlarımizi görüp boşuna umitlenmeyelim
  10  1
 83. Bütün soruları çözen adam

  Sınav çok basitti.
  2  8
 84. bence de sınav çok kolaydı.
  1  7
 85. er kişi bilir işi

  sınav çok kolaydı.
  2  9
 86. Arşiv Uzmanı

  Sınav çok kolaydı
  3  10
 87. Ben ayirt edici zor soru oldugunu dusunmuyorum. Genel itibariyle kolaydi.
  4  15
 88. Arkadaşlar sınav soruları hakkında ne dusunuyosunuz
  2  4
 89. Arkadaşlar sınav nasildi
  2  2
 90. Böyle zor saçma sınav görmedim tarih sorusu bile sormamışlar yazık
  8  3
 91. ve sınav geldi çattı yarışmacı arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum
  7  1
 92. yazdığımız mesajlara bolca olumsuz oylaması veriliyor bu da şu demek tarihciler,edebiyatcılar harıl harıl bu siteyi takip ediyor acaba ne kaparız diye

  google’dan araştırın arkadaşlar arşiv ders notları yazın ne bulursanız okuyun 🙂
  7  24
 93. arkadaşlar nette pdf ararken 2010 da yapılmış sınav sorularını buldum sorulardan 3 4 tanesi yanlış gibi geldi bana bu konuda hakkında fikri olan var mı
  11  6
  • Arsiv uzmanlığı için whatsapp grubu varmı acaba varsa da link atabilirmisiniz. Sınav ile ilgili hiç bir fikrim yok
   4   7
  • Sinan sınav ile ilgili bi bilgin yoksa girmezsin hocam zorla değil ya
   bak bizler bu kadronun ilana çıkması için günlerce uğraştık,sosyal medya etkinlikleri yaptık ona rağmen farklı bölümleri açtılar ilana yine de sineye çektik oturduk çalışıyoruz.

   Watsapp grubu olsa ne olacak onu da anlamadım insanların sizlere not verip alın bunlara çalışın demesini mi bekliyorsunuz
   5   14
  • Hakan o kadar kasmana gerek yok kendini tahminimce sen de bizim gibi ilk defa gireceksin bu sınava sınav sorularına baktım da bby ye özel sorular yok tarihe osmanlicaya ve bby ye ortak oranda yer verilmiş yani buralardan mezun olan herkesin başvurması gayet normal
   7   6
  • Arkadaşım o zaman git çalış ne diye buralarda bizden yardım bekliyorsunuz ki madem çok genel bi sınav,bakın bu platform kütüphaneciler ve arşivciler için var,ayrıca bu ilanın adı da arşiv uzmanı,arşiv ile ilgili verilen dersler sadece bizim bölümümüzde var ve bizler arşivlerde zorunlu staj yapıyoruz ve bu alanda istihdam ediliyoruz.Yani arşivci olarak yetkin olan bizleriz sizler değil,inşallah da bu sınavda bizim bölüm mezunları başarılı olacaktır ve hakkımız olan kadrolara yerleşeceğiz.
   6   8
  • ben yanlış soru var diyorum sen bambaşka şeyler anlatıyorsun derin arsivcilik bilgilerinle fark edebildin mi hangi soruların yanlış olduğunu 2010 sınavından bahsediyorum
   8   0
  • Bence 9. sorunun cevabı hatalı. D demiş ama C olması lazım. :/
   4   3
  • aynen papatya 22 nin de b olması gerekiyor acaba düzeltilir mi yoksa cevabı böyle mi kabul ettiler
   0   0
  • Bence düzeltmişlerdir. Cevap anahtarını bu şekilde verdilerse birilerinin dikkatini çekmiştir.
   1   0
  • inş not paylaşımı yapalım papatya sınav yaklaşıyor 🙂
   1   0
  • Başbakanlik arşivi sitesinde pdf yayınlar var. Sınav içeriğiyle alakalı olanları indirdim. Aklımda kaldığı kadar kalmadığı kader diyip okuyarak çalışıyorum sadece ben. 🙂
   1   1
  • aynen ben de ordan baya pdf indirdim kpss yı bıraktım buna çalışıyorum umarım emeklerimiz boşa gitmez
   2   1
 94. art historian

  @caglar

  soyle eski mesajlarına da baktım da.. senin kadar troll olamam ben. ııh mümkün diil. ama sen çok ii beceriyorsun kışkırtıcı “troll” mesajlar yazmayı. işsiz kalmıssın bölümün yüzünden, gelip burda hıncını çıkarıyorsun milletten. sonra da niye başka bölümler başvurdu diye ağlıyorsun burda.
  13  6
  • Kapı gibi memurum, atandım ben. Ötede oyna hadi.
   2   21
  • art historian

   @caglar

   hayatımda ilk defa memur olmakla övünen birini görüyorum. memurluk ezik bir iş be. bir de kapı gibi memurum demişsin. bir insan niye memur olmakla övünür anlamam.
   10   8
  • @çağlar

   Kapi gibi memursan arsiv uzmani alimina niye basvurdun?

   ” Çağlar 26/04/2018 : 12:13
   Gelmedi. Ben mailimi yazmıştım zaten. Listeye girmişim. Açıklandı bir saat önce.”

   Bu yorum sana ait. Atanip da hala siralama gasp etmeye devam ediyorsunuz ne zaman gozunuz doyacak acaba? Baska bolumler basvuruyor diye ortaligi ayaga kaldiriyorsunuz ama atandiginiz halde basvuruyorsunuz. Siz basvurmasaydiniz belki bir bolum arkadasiniz siralamaya girebilecekti. Ya da hayal aleminde atanmis da olabilirsiniz sirf yapilan yorumun altinda kalmamak icin. Saygisizca yorumlar yazip alay ederek elinize bir sey gecmez. Gercekten “trolsunuz”. “Yilin trolu.”
   15   2
  • Eşimin yanında kalabilmek için şansımı denemek zorundaydım ve siz de bunu sorgulayacak mertebede değilsiniz. Kısıtlı analiz yeteneğinizle mutluluklar. Bye. 😀
   1   17
  • art historian

   @caglar

   hemen kıvır. nereden biliyorsun şu ilana başvuru yapanların da eşlerinin yanında kalmak için başvurmadıklarını? demek ki sen yapınca birşey yok, başkaları yapınca hemen ağla, bu mudur? rahat bırakın milleti be. sanırım cevap vermekte zorlanıyorsun dostum.. bence o müthiş kaliteli memurluğunun keyfini çıkar; haa bir de mesai saatini lay lay lom yaparak geçirme, etik diil:=)
   12   2
  • Siz burada her seyi sorgularken ve alay ederken iyi degil mi? Bu kadar kibirli olmayin her seyi ben bilirim ayaklari hos degil. Elestriye gelemeyen kisinin de analiz yeteneginden bahsediyor olmasi ayri bir ironi tabi Allah sizin gibi gozu doymayanlara firsat vermesin. Size de kendi bencil dunyanizda mutluluklar. Hadi bye
   11   1
 95. http://www.bbyhaber.com/bby/2016/03/28/kutuphanelerde-asil-sorunlardan-birisi-kutuphanecinin-olmamasi

  Bu yazıdan sonra başka ne demeye gerek var?

  Gerçi geçen olan bir sempozyumda, marmara bby bölümünden bir yrd.doç. hanım hocamız “bende tarih çıkışlıyım, bence başka bölümlerdende yoğun ilgi olmalı bizim alana’ diye söylüyordu. Siz en yukarıdan hançerlenmişken, burda hiç kavga etmeye gerek yok gençler. Dersinize çalışın, lisanstan farklı düşünerek bu konuda makaleleri inceleyin, orada diğer bölümlerden ayrılacaksınız. Mesleğinize sahip çıkın.
  4  16
 96. Allahu teala bu mübarek berat kandili hürmetine bu kadrolarda benim ve bölüm arkadaşlarımın hakkı varsa hakkımızı kimseye yedirmesin inşallah.
  16  12
 97. merhaba arkadaşlar bende fars dili mezunuyum,elinizde arşiv ile ilgili notlar varsa mail atar mısınız

  sahideduman@hotmail.com
  11  10
  • Şaka gibisiniz.
   7   13
  • carl gallagher

   @sahide

   “arşiv ile ilgili ders notları” nı google a yaz bulursun maile gerek yok.
   14   4
  • Ne saçmalık ya? Hem biz dört yıl eğitimini alalım hem de kadroları da başka bölümler alsın. Sonrada sana notları mail atalım. Oldu canım başka?
   13   13
  • Allah hakkımızı sana ve senin gibilerine yedirmesin inşallah
   11   13
  • art historian

   bby nickli kutuphanecı sana bir örnek vereyim de saçmalık dediğin şeyi iice anla; kültür bakanlığında kültür ve turizm uzman yardımcılığı pozisyonları var duydun mu hiç?. ve buraya genelde sanat tarihi, turizm ve otel bölümleri felan başvuruyor ve buralardan alınıyor. ama bir de bby gibi bölümler de arada başvuru yapabiliyor. duymuştum.bu durumda sen hangi turizm veya sanat tarihi mezununun uzman yardımcılığı bizim işimiz bby ne hakla bizim alana başvuruyor dediğini duydun mu? haa duymadın tabi ki. anladın mı şimdi? bu arkadaşlara laf yetiştirmen anlamsız, çatlasan da patlasan da bu bölümler de sınava girecek belki de kadro alacaklar. haa bi de insallahla masallahla kandille mandiile olmaz bu isteklerin. realitede bunların bir etkisi yok.
   13   10
  • Art historian, sana cevap vermek zaman kaybı. Bby nickli kardeşim Allah aşkına sen de cevap verme. 😀 bu ne yaa hahahaha
   9   9
  • Ya da @art historian dur bir dakika. Bana bahsettiğin bölümlerden hangisi şu ilan metninde var söyler misin?
   http://pdb.kulturturizm.gov.tr/TR,76328/kultur-ve-turizm-uzman-yardimciligi-yarisma-sinav-duyur-.html

   Ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bar, hani biz kütüphaneciyiz falan. Biliyor musun acaba? He?
   Hahaha Allah’ım Ya Rabbim. 😀 çok gülüyorum valla.
   8   9
  • art historian

   @caglar

   şu ilan: http://pdb.kulturturizm.gov.tr/TR,15320/kultur-ve-turizm-uzman-yardimciligi-yarisma-sinav-duyur-.html

   https://ilan.memurlar.net/ilan/20922/50-kultur-ve-turizm-uzman-yardimcisi-alinacak.html

   kultur bakanlıgı kutuphanecileri önemsemiyor sanırım, yaklaşık 10 yıl içerisinde sadece 1 ilan vermişler. hem kutuphanecilik ne ki? sizin bölüm kitaplarla ve arşivle ugraşmıyor mu? uzman yardımcılığı ile ne bağlantısı var? lise mezunu arşivci alıyor bir sürü kurum?? bak bizim bölüm de pek matrah bi bölüm diil bu arada.
   8   6
  • Hahaha bu boş muhabbetine beni daha fazla çekemezsin.
   4   9
  • art historian

   @caglar

   farkında mısn benim yorumuma cevap yazdın. yani sen kendin katıldın muhabbete.
   7   2
  • Art troll. 😀
   2   8
 98. arkadaşlar merhaba,
  türk dili ve edebiyatı mezunuyum, ”osmanlı türkçesi ve grameri” derslerini aldım.Paleografya dersini ayrı olarak almadım. Acaba bu şekilde başvurum kabul edilir mi ? ”Arapça,Farsça ve Osmanlı paleografya derslerinden birini almış olmak” şeklinde olduğu için soruyorum . Bilgi verirseniz sevinirim
  11  9
  • Kütüphaneci

   Bunu başvuru yapmadan önce araştırsaydınız daha uygun olmaz mıydı?
   10   11
 99. Sınav nasıl olacak acaba test mi kaç soru ve soru dağılımı nasıl olacak acaba
  5  5
 100. Yazılı sınava gireceklerin listesi ne zaman açıklandı
  2  10
 101. kütüphaneci

  @hakan
  atanınca haber ver mutlaka bizde rahatlayalımm
  4  4
 102. kütüphaneci

  @hakan
  Bu arkadaş kendi bölümünden mülakata girecek sözleşmeli kütüphaneci alımında da böyle tavırlar takınıyordu genel tavrı atanamayınca sinir yapmış
  7  4
  • atanamayınca derken mülakatlı olmasaydı o alım ben çoktan atanmıştım 70 puanla atananlar oldu sırf mülakatlı olduğu için,o zaman da sesimizi çıkardık zaten başından beri mülakata karşıydım o defterleri açmıyım istersen

   daha da bişey yazmıyorum bu sayfaya herkes hak ettiğini bulurmuş,yakında öğretmenlerden de kütüphaneci alırlar inşallah.Google aramalarından bu sayfayı bulacak ilahiyatcılara,edebiyatcılara da not konusunda yardımcı olun çalışıp girsinler yazık olur sonra
   3   5
 103. kadroların başka bölüm mezunlarına açılması malesef basiretsiz yöneticilerin hatasıdır ben de bby mezunu değilim bby ye dair hiçbir fikrim yok ama imkanlar çok daraldığından dolayı ilana başvurmuştum ve listede adım var sınava dair Osmanlıca dışında ne bi fikrim ne de bilgim mevcut, sınava dair tavsiyede bulunabilecek biri olursa şimdiden teşekkür ederim
  8  4
  • carl gallagher

   merhaba hocam;

   arşiv bilgileri basit çok. komplex şeyler diil hiç. internetten arşiv yönetimi ders notları veya arşiv dersi vb. arayıp dilediğiniz pdf e ulaşabilirsiniz.
   9   3
  • Ne tavsiyesi arkadaşım bizim 4 yıl eğitimini aldığımız arşivcilik üzerine sana ne bilgisi verelim,bide masum masum yazmış bizde yedik.Bi fikrin yoksa başvurmayacaktın başvurduysan da ne biliyorsan onu yaparsın
   8   6
  • kütüphaneci

   hakan adlı kişi sen atansan da hepimiz kurtulsak herkese agresif yorumlar yapıyorsun
   6   2
  • carl gallagher

   @ hakan;

   şu yorumu bilgisayar mühendisliği vb. teknik bölümler için yapsan anlarım da, bby için neden bu yorumu yazdın çözemedim. Adam girecek internete bakacak arşiv ders notlarına. atla deve diil sonuçta. basit yani. ne bir teknik metod ne bir denklem var. alt tarafı arşiv yav. ne var yani bunda? gayet tabi ki farklı bir lisans mezunu da arşiv ile alakalı ders notlarına çalışarak mülakata girebilir. Sanki biraz bölüm dışı başvurulara bir kıskançlık sezdim. Yine söylüyorum; bölüm dışından arkadaşlara niye kızıyorsunuz? O zman etkiniz olsun da sadece bby’den açtırın kadroları. Bu sinir öfke nedir anlamadım gitti.
   12   3
  • Arkadaşım bölüm dışı başvurulara kıskançlık değil neyini kıskanıcam yüzlerce binlerce bölüm mezunu arkadaşlarımız bu ilanda sıralamaya giremedi başka bölümlerin ilana alınmasından dolayı,herkes kendi işini yapsın.Edebiyat dersi alanlara edebiyat öğretmenliği başvurusu açılsa yer yerinden oynar bu ülkede.Kaldı ki eğitim fakültesi bitirmeyip formasyon ile öğretmen olanlara bile tepki gösteriliyor biz boşuna mı eğitim fakültesi kazandık diye.

   İkinci konu da mesleğini bu kadar küçümseyip buralarda aylardır yazıp çiziyor olmana da şaşırıyorum madem alt tarafı arşiv gidip internetten araştırsınlar yapsınlar ne diye buralarda gelip ne sorarlar yardımcı olun diyorlar.

   Son olarak da kabin memuru olduğunu dile getirip buralarda vakit öldürmeni de anlamış değilim.Thy de bi kabin memurunun aldığı maaşı yazmamıza gerek yok 1 yıldır buradayım sen de buradasın ilanlara alımlara mesajlar atıyorsun,anlayamadım gerçekten amacının ne olduğunu
   3   5
  • ben tde mezunuyum çtl, halk bilimi, folklor bilmem ne bilmem ne 6 7 tane bölüm benim alanimdan tercih verebiliyor üstüne bi de açık öğretim artı fen edebiyat mezunları tercih verebiliyor yine de tercih verenlere kızan kimse yok sonuçta bu onların değil sistemin yanlışı insanlar kendilerine verilen hakkı tabiki kullanır icerleyen arkadaşlar başka alanlardan sınava girenlere değil bu sistemin nasıl bu hale gelebildiğine kizmalilardir. bilgi veren hocalarıma teşekkürler
   6   1
  • carl gallagher

   @hakan hocam

   1.paragrafın için: öğretmenlik toplumsal bir meslek ve kitleleri etkiliyor,eğitiyor, bu noktada bby daha bir asiste etmeye ve yardımcı olmak üzerine kurulmuş bir alan; uygulamalı bilim diye geçiyor. bby ülkemizde kitleleri etkileyecek seviyeye henuz gelmedi.

   2.paragrafın için; mesleği küçümsediğim doğru, bu yönden eleştiri alabilirim, itiraz etmem. ama neden küçümsüyorum; çünkü lanet olası össden kıçı kırık eşit ağırlık puan türünde istediğim puanları alamadığım için + yanlış rehberlik ve tercih yüzünden bu bölümü seçtirdiler bana. sevmiyorum bölümü. dediğinde haklısın; yazarlar internete bulurlar.

   3.paragrafın için; ben sadece burda yazmıyorum ki; ekşi sözlük, yabancı forumlar, torrent forumları vb. yerlerde de vakit geçiriyorum. Burası da bir forum ve tartışabiliriz değil mi burada da? THY kabin memurluğuna zar zor girdim. o lanet yerde de fena torpiller dönüyor. Bunun için deli gibi ingilizce çalışmak zorunda kalmıştım. Sınavı kazanmayı beklemiyordum ama oldu işte zamanında. Kabin memuru maaşı bir prof.un maaşından fazla şu anda. ama gönül isterdi ki akademisyen olalım, bir “title”miz olsun. Ama bu “basiretsiz” bölüm o kadar az ki, açılan ilanlar da bir o kadar az ve torpil oranı deli gibi yüksek. Olmadı napalım; ülkenin her tarafında torpil dönüyor. Torpilimiz olmadığı için kendi başımıza birşeyler başarmak zorundayız değil mi?

   Hocam benim seni eleştirdiğim nokta şu; karar vericiler bir ilan vermiş ve farklı bölümlerden de başvuru yapılabilir demişler. E millet ne yapsın bu işsizlik ortamında? Her yerde şans denenebilir bence. Haa, karar vericiler uzmanlık alanına göre bir ilan kriteri koysa ve tek bir bölüm belirlese eyvallah, ama böyle olmamış ve diğer bölümlerden de mezun arkadaşların sınava başvurmalarına izin verilmiş.

   Yani internet oldukça demokratik bir ortam ve medeni bir şekilde fikirlerimizi söyleyebiliriz bence burda. Kızmadan etmeden. Eleştiri elbette olur. Buna ben de itiraz etmem.

   Umarım en kısa sürede dileğiniz olur ve atanırsınız hocam.
   11   0
 104. Acaba kaçı bby mezunu?..
  1  5
 105. Bu kadrolar bizim hakkımızdı. Elimizden aldılar. Allah bu adaletsizliği kabul etmesin.
  17  7
 106. umutedenbirisi

  Sinavin nerede yapilacagi hakkinda bir bilgi var mi ben goremedim. Ankara universitesi’ nde mi olacak acaba?
  3  3
  • İlan metninde bile yazıyor. İnsaf yani.
   3   7
  • umutedenbirisi

   Ankarada nerede yapilacagini sordum ilan metninde neresinde yaziyor acaba ? Gelmissiniz burda onunuze gelene hakarete varan laflar soyluyorsunuz. Okudum ama goremedim ve saglikli bilgi edinmek icin sorma gereginde bulundum bunda ne var acaba?
   4   3
  • Bir daha okuyun kardeşim. Sorunuzun cevabı apaçık yazıyor. Bilgiye erişim bizim işimizse bir zahmet hazıra konmayın, açın ve okuyun.
   Hakaret etmiyorum. Provakatifliği bırakınız.
   2   6
  • umutedenbirisi

   @çağlar
   “Yazılı sınav 2 Haziran 2018 Cumartesi günü saat 10:00 da Ankara’da tek
   oturumda yapılacaktır.” Bu cumleden sinavin yapilacagi binayi yada adresi goruyorsan sana helal olsun. Bilgiye erisim bizim isimizse sen istedigi bilgiye ulasamamis birisine yardim etmeyerek kendi isini yapmiyor oluyorsun. Elestirdigin seyi kendin yapma bari. Anca ahkam kes. Yardimci olmak sana gore degil belliki. Bu sitenin amacina ters hareketlerde ve soylemlerde bulununca gercek bbyci olunmuyor.Hadi iyi gunler kardesim.
   6   4
  • Hahaha sen daha meslek edindiğin şeyin ne olduğunu iyice kavramalısın. Başka hiçbir şey demiyorum sana. Sözün bittiği yerdesin. Bye
   2   5
  • umutedenbirisi

   Tamam efendim hemen diplomami yirtiyorum ve meslek adina her seyi birakiyorum 🙂 Bir soru sordum meslegimin ne oldugunu anlayamamis olduguma vardi sayin @çağlar. Sanirim buna karar verecek yetkili kisisiniz. Mesleğimin amacini ve ne oldugunu kavrayamamıs olsaydim bolum adina duzenlenmis sayisiz etkinlige katilip, birkacinda da gorev alip saygin kurumlarin bunyesinde staj yapip ve gonullu calisip, 3,75 gibi bir diploma notuyla mezun olmazdim herhalde. Hadi hicbir sey bilmiyorsam da (senin dusuncen) haddimi biliyorum. Sizin gibi saga sola saldirmiyorum. Sizinle daha fazla muhattap olmayacagim. Hayatta basarilar diliyorum.
   3   2
  • Teşekkürler 3.75li işsiz kardeşim. 🙂
   0   3
 107. Ben listeye girdim de bir çok bölüm mezunu arkadaşlarım listeye giremedi yazıklar olsun listenin üst sıraları hep başka bölümlerden bizden sınava katılacak kişi sayısı 50 bile değildir,zaten benimde ümidim yok sınavdan fars dili mezunu arap dili mezunlarını alıp arşiv uzmanı yaparlar artık,bravo
  2  2
 108. Sınava katılacakların listesi. TIKLAYINIZ
  4  4
 109. dün msj geldi e posta adresiniz eksik diye .herkese geldimi
  2  5
 110. 71 ile yazılı sınava katılabilir miyim sizce?
  1  3
  • ben ankarada başvurdum burada yüksek puan göremedim,diğer illerden başvuran arkadaşlar da bilgi verirse bi fikir oluşur
   1   1
  • istanbul da 80 81 benim arkadaşlar var. benim puanım 78 . ben 80 civarı kapanır diye düşünüyorum çünkü baya bölüm var başvurabilecek.
   9   6
  • Sen bi uzaklaş burdan türk dili edebiyatı mezunu. -.-
   2   11
  • carl gallagher

   @ caglar

   bu ayrımcılık niye hocam? o arkadaslar mı actı ilanı da kızıyorsun? neden adil ve eşit bir yarışa karşısınız? madem sadece bby mezunu istihdam eden ilanlar bekliyorsunuz, o zaman güçlü bir dernek ve sivil toplum kuruluşları ile etki altına almanız lazım karar vericileri.
   7   2
  • Hem tde hem bby bitirdim bu saldigan üslup hoş değil. Ama herkes kendi terbiyesi neticesinde cevap verir. Hak eden kazansın dileğimiz siarimiz budur.
   7   2
 111. taban puan kaç olur acaba merak içindeyiz.
  3  3
 112. Liste ne zamn yayinlanirki
  5  2
 113. Arkadaşlar son atamada kaç kişi alınır bir tahmininiz var mı?
  1  4
 114. arkadaşlar toplamda mi 4 katı kişi çağrılacak yoksa illere verilen kontenjan sayısının mi 4 katı çağrılacak. diğer bir sorum başvurular ne zaman sonuçlanır yani bilgisi ya da daha önceden tecrübesi olan arkadaşlar yazarsa severim. teşekkürler
  0  0
  • İlk bi cevaplayayım dedim. Sonra da dedim ki bırak da okuduğunu anlamayı öğrensin önce. -.-
   9   0
 115. 67 puanla sıralamaya girer miyim acaba yoksa hiç yormayayım mı kendi mi *
  5  1
  • Merhaba başvurun tabi,girip giremeyeceğiniz diğer bölümlerden başvuracaklara bağlı ama ücreti,Ankara’da sınav olması en önemlisi de daha 3 ay olması şansınız yüksek.Kütüphaneci alımında bile 70 baraj koyuldu 70 alan herkes çağrıldı 600 kişi dolmamıştı

   Diğer bölümlerden başvuracakların da pek olacağını düşünmemeye başladım 65 civarına kadar iner,tahminim bu yönde
   2   4
 116. Arkadaşlar merhaba konuyla alakasız ama bir sorum olacak, Milli Savunma Üniv Kütüphaneci alımına başvurmuştum 1 kişi alınacak puanım 76 bana sıra gelmez diye düşünmüştüm ama başvuru az olmuş taban puan 74e düşmüş bende mülakata çağrıldım ama sözleşmeli kütüphaneciyim. Sırf ailem istanbulda diye başvurdum ama ilanda şöyle bir ibare var “-Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi görevlerde çalışıyor olmamak.” sizce sözleşmeli olmam engel mi mülakata katılmama? istifa etmeyi düşünüyorum kazanırsam..
  8  9
  • işin gücün var neden başvuruyorsun ? madem şehir dışını istemiyordun o zaman neden sözleşmeli olarak gittin,sizin gibilere ne söylesek az.Yazık değil mi o kadrolara istifa edicem diyorsun orası boş kalacak değil mi ? bizler burada bir kadro için bile etmediğimiz mücadele kalmıyor ah ah mülakat olmasaydı sen o puanla rüyanda bile bir yere yerleşemezdin
   10   8
  • Kazansanız da kanun gereği yerleşemezsini. Bi açıp okuyun isterseniz de yorulmayın oralara kadar boşu boşuna.
   5   5
  • Daha sözleşmeli de olsanız 657ye tabii olduğunuzdan bihabersiniz. Hakan kardeşime katılıyorum.
   5   7
  • carl gallagher

   @leyla;

   şunu öğrenmeniz yeterli: sizin bulunduğunuz sözleşmeli personel durumu, 657 içerisinde tanımlanmış mı? Eğer tanımlı ise -mülakata çağrılsanız bile- sonradan öğrenilse dahi kazansanız da atamanız yapılmaz.

   Eğer durumunuzun 657 içerisinde bir karşılığı yok ise o zaman sorun olmaz, kazanırsanız atanırsınız.
   6   0
  • Ya siz hiç mi yönetmelik okumuyorsunuz hiç mi bakmıyorsunuz? 657 sözleşmeli çalışan birisi tekrardan sözleşmeli alımlara başvuru yapamaz. Buyur sana bu konudaki madde Ek: 22/11/2010-2010/1169) Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez..
   4   5
 117. umutedenbirisi

  Arkadaslar acaba e-devletten alinan mezuniyet belgesi gecerli olur mu tapuyu aradim ama acan olmadi bir bilgisi olan var mi?
  1  2
 118. okulda osmanlıca dersi almadım aceba ilana başvuru yapabiliyor muyum.
  0  1
  • başvurabilirsin zaten bizim bölümün adı var,osmanlıcayı diğer bölümler için istiyorlar
   1   0
 119. Böyle devam ederse hiç bir bby mezunu sıralamaya giremeyecek zaten şuan en yüksek puanla bekleyenler 79 78 alan arkadaşlar. Ön sıralamaya bu puanlar ile girmek zor görünüyor.
  1  0
  • umutedenbirisi

   Bana da oyle geliyor. Hatta siralama puanlarinin 75 ten asagiya da dusecegini pek sanmiyorum. Cunku araya baska mezunlar da girdi ve sayilari cok fazla. Sadece bizden olsaydi 60lara kadar duserdi
   0   0
 120. umutedenbirisi

  “”Merhaba arkadaşlar, burada yanlış algı oluşturmayalım. Önemli olan Osmanlıca – Osmanlı Paleografyası dersi almış olmak ve KPSS puanının yüksek olması. Tapuda çalışan arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla ilandaki ana kriter Osmanlıca dersini görmüş olmak. Şu anda çalışanların çoğunluğunu da Tarih ve Edebiyat bölümünden mezun olanlar oluşturmaktaymış. Bu durumda Tarih ve Edebiyat bölümü mezunlarının şansı daha yüksek.””

  Memurlar.nette yapilmis bir yorum. Tapuda calisanlarin cogunlugu tarihci ve edebiyatciymis onlarin sansi yuksekmis. Ya anlamiyorum bu arsivci ilani miydi yoksa osmanlica bilen memur alimi mi? Akil sagligini yitirmemek elde degil!! Meslegimize bile goz dikiliyor elimizden alinmaya kalkiliyor nasil bir sey yasiyoruz ve yasattiriliyor anlayamiyorum!
  7  2
  • bu yorumu bende gördüm tamamnen kendi lehlerine algı yaratmak için yazmışlar,tapuda staj yapanlar vardır gördünüz mü tarih mezunu ?
   0   0
  • Ben Muhittin nasılsınız arkadaşlar? Eyisiniz işallah? İlk önce şunu belirteyim! Alımda arşiv uzmanı yani osmanlıca bilen ve bu dersi aldığını belgeleyen alınıyor. Diğer bir husus Osmanlı arşiv dersini almış ve rika, talik, sülüs gibi osmanlıca el yazısını okuyabilenler alınıyor!!!!
   0   0
  • Hoş geldin Muhidddin,iyiz sağol sen nasılsın ?
   Keşke ilanı tekrar tekrar okuyup daha iyi idrak edebilseydin.Bak orada yazmışlar yazılı sınav yapılacak ve 70 puan üzeri alanlar başarılı sayılacak yani senin belirttiğin gibi şunu bilen bunu okuyabilen alınıyor durumu yok.Yazılı sınav için de konular var orada neler sorulacağını da belirtmişler.

   Yapılacak alımın Arşiv Uzmanı olduğunu tekrar belirtiyor ve bol şanslar diliyorum sana,edebiyat derslerine giren hocanız arşiv mevzuatı hakkında bilgi verdiyse pek ala sen de 70 puan alabilirsin
   0   0
 121. daha çok var ama sınav zamanı umarım orada yetkili birileri olur da çıkar 2 çift laf ederiz.O kadar görüşmeler yapıldı sadece bizden alım yapılacağı sözü de verildi ne oldu da verilen sözler tutulmadı.O arşiv derslerini internetten araştırıp gelecek edebiyatcılara da gereken cevabı veririz zamanı gelince

  o zaman edebiyat dersi görenler de edebiyat öğretmenliğine tercih yapsın nasıl olur
  2  3
 122. umutedenbirisi

  Memurlar.nette gordum ki Edebiyatcilar simdiden kadrolari sahiplenmisler. İlanda sadece osmanlica sarti varmis gibi bizim gordugumuz osmanlica seviyesini elestirmeye baslamislar ve bu alanda yetkin olmadigimizi arsivciligi internetten arastirarak da yapabileceklerini asil meselenin osmanlica arapca farsca oldugunu yazmislar. Ne aci ki 4 yilimizi verdigimiz meslegimiz icin cocuk oyuncagimis gibi yorumlar yapiliyor yapilmasina izin veriliyor. Meslek itibari diye bise kalmayacak yakinda. Ne de olsa internetten de arastirilip yapilabilinirmis(!) bu kadar kolay sanki!
  4  1
 123. 2018 1 atamasında ne kadar kadro açılır arkadaşlar.
  0  0
  • carl gallagher

   tahmini 11
   2   0
  • O kadar az mi olur hocam. Bu yıl Kütüphane haftası çok verimli geçti. Ben haziran atamasından umutluyum yani olmak istiyorum. 78 puanım var açıkta kalma korkusu 3 kişilik kadrodan sonra sardı. Umarım mesleğimiz adına güzel gelişmeler olur.
   0   1
  • carl gallagher

   valla alımlar o kdr azalıyor ki artık gitgide. umarım yanılırım. başarılar dilerim size.
   5   0
 124. Arkadaşlar yapacak bişey yok gönül isterdi ki sözlerini tutup 200 kişi alıp hepsini bizden alsınlar ama işte ortam belli zaten bi yerlere getirilmek istenen kişiye göre ilanlar bizim elimizden gelecek tek şey oturup çalışmak.. * bir de memurlar netteki ilanda bby12 diye bi arkadaş sanki bölüm mezunu değilmiş gibi yorum yapmış en azından adını değiştirsin
  2  0
 125. son olarak sunu da soyliyim hadi osmanlicayi anladikta arapca ve farsca nerden cikti ilan o kadar genisletilmis bunu yapmaktaki amac nedir
  0  0
 126. 78 ile tabi ki girersin senin önünde boşta kaç kişi var zaten,geçen milli savunma üniversitesi kütüphaneci ilanında 6 kişi başvurmuştu sanırım 74 ile kapatmıştı,tabi diğer bölümlerden çok başvuru olursa bilemem sadece bizim bölüme açsalarda 600 kişi sınava çağrılacaktı 60 alanda sıralamada olurdu ama şimdi kestirmek zor fakat 70 civarına iner diye düşünüyorum.Önemli olan diğer bölümlerden gelecek başvuru sınav konuarında arşivcilik ile ilgili sorular olacağı söylenmiş inşallah bunu göz önünde bulundurup başvurmazlar neticede bu ilan direk bize hitap ediyor
  2  0
  • umutedenbirisi

   İnsallah dediginiz gibi olur ama edebiyat tarih ve ilahiyat mezunlari kpss den iyi puan aliyorlar yani en azindan benim tanidigim herkes 80 ustu aldi. Bizim bolumde de cogunluk 75 ile 80 arasi puan da yigilma oldu. Kimi sozlesmeli de gitti kimi gidemedi zaten merkezi atamada 78 indi o da yds sarti oldugu icin. Umarim bizden olanlar cogunluklu siralamalarda yer bulur ve atanir. Konustugum butun mezun arkadaslarin gozunu osmanlica ceviriler korkutuyor. Ne diyelim hakkimizda hayirlisi.
   1   0
  • evet ceviride bizden daha iyi olabilirler oda sadece edebiyat mezunlari olabilir,digerlerini sallayin tabi ilahiyat mezunun arsivde ne isi var onu sorgulamak hem arsivciler dernegine hem de okuldaki hocalara dusuyor.Dedigim gibi sadece bize acilsaydi 65 civarina kadar inerdi basvuru

   bir de diger bolumlerin ogretmenlik alan bilgisi oldugu icin kpss b de cok fazla yuksek alamiyorlar onceligi alana veriyorlar

   ben yine de 70 alanda cagrilir bizim bolumden diye dusunuyorum

   tabi keske direk bizim icin acilsaydi ilan sagda solda okuyorum edebiyatci tarihci olup basvuracaklari dalga gecer gibi arsiv ile ilgili bilgiler internette varmis calisip girerlermis,bu sekilde ilana cikilmasina karsi ses cikarilmazsa boyle devam eder bu alimlar
   1   2
 127. 78 puan ile başvuru yapıcam sıralamaya girme ihtimalim nedir ?
  0  1
  • Gireceğinizi tahmin ediyorum. Benzer ilan genelkurmay arşivi için açılmıştı. 80le kapatmıştı.
   0   0
 128. arkadaşlar ben kocaelinde ikamet etmekteyim. kocaeli için istanbul bölge müdürlüğüne başvurmam gerekiyor sanırım ama talep formunda kocaeli için başvuru yaptığımı nasıl belirteceğim yardımcı olursanız sevinirim
  0  0
 129. umutedenbirisi

  Arsivcilik dersi alan biziz arsivci olan biziz. Ama edebiyat, tarih, arap dili ve edebiyati, fars dili ve edebiyati, mutercim tercumanlik arapca, ilahiyat ve yanlis bilmiyorsam turkce ogretmenligi bolumu de osmanlica dersi aliyor ve bunlara da basvurma hakki verilmis oluyor. Nasil bir sistem nasil bir istihdam seklidir anlayamiyorum. 4 yil emek ver kadro icin ugras gelsin baska bolumler de ortak olsun.
  6  2
 130. eee ne oldu hani sadece bizden alım yapılacaktı,onca yıl arşiv dersleri gördük bu mu yani sadece osmanlıca,arapça ve farsça bilmek yetiyor mu ? yazıklar olsun o kadar bekledik karşılığı bu oldu.

  edebiyat,ilahiyat,arapça öğretmenliği gibi bölüm mezunlarını arşiv uzmanı yapacaklar havadan iş fırsatı oh ne güzel
  4  2
 131. tapu arşivinde osmanlıca kullanılmıyor bile. tapuda staj yapanların hepsi bilir yeminli tercümana çeviri yaptırıyor devlet mahkemeden istek gelince. yazıklar olsun .. sadece arşiv ahlakı alan bby mezunları bu işi yapabilir yazıklar olsun..
  7  2
 132. Arşivci sadece bbyden çıkmıyormuş onu anladık.
  12  2
 133. umutedenbirisi

  Bby mezunu alınmasın diye koyulmus sartlar var resmen. Ne diyeyim tüm emekler yine boşa gitti.
  9  3
 134. zoraki muhasebeci

  Yapılan onca mücadele boşa gitti ne yazık ki 🙁
  11  2
 135. Anlaşılan yine tarihçiler, edebiyatçılar, Arap ve Fars dili okuyanlar arşiv UZMANI olacak. Bu ilan sayesinde bir kez daha arşiv mesleği için sadece Osmanlıca, Farsça veya Arapça bilmenin yeterli olduğunu gördük??! Gerçekten çok yazık.
  10  3