“Bilimi Özgür Bırak” semineri gerçekleştirildi-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) açık bilim konusunda ülkemizde yapılacak çalışmalara katkı sağlamak amacıyla  “Açık Bilim Yolunda: Bilimi Özgür Bırak” semineri düzenlendi. OpenAIRE Advance projesi desteğiyle İYTE Gösteri Merkezinde 11 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen seminere Türkiye’deki 45 üniversiteden kütüphaneciler ve konuyla ilgili uzmanlar katıldı.

Açık bilim, araştırma verisi, veri yönetim planı, açık lisanslar ve Avrupa Birliği projelerinin ele alındığı seminerde veri yönetimi konusunda bir çalışma grubu oluşturulması fikri görüşüldü. Oluşturulacak grubun, YÖK Başkanlığı altında kurulan Açık Bilim Komitesi’nin alt çalışma grubu olarak resmileştirilmesinin planlanması nedeniyle seminere bu grupta yer alabilecek kütüphane yöneticileri davet edildi.

Üniversitelerde, ilgili konularda yapılacak çalışma ve organizasyonlara önemli ölçüde ışık tutacağı beklenen seminerin açılış konuşmasını İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran yaptı. Baran, konuşmasında bilimsel yayınlara erişimde sorun yaşayan, özellikle teknoloji ve eğitimde dünya standartlarının gerisinde kalmış ülkelerdeki bilim insanlarının yaşadığı sıkıntıya dikkat çekti. Kendi tanıklıklarından yola çıkarak örnekler veren Baran, Bangladeşli bir bilim insanının bireysel çabalarıyla edindiği bilimsel yayınları ülkesindeki meslektaşlarıyla paylaşarak, üretilen makale sayısını 10 yılda 5 kat artmasını sağladığını anlattı.

Seminerin açılış konuşmasın yapan İYTE Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Gültekin Gürdal, İYTE’nin bilimsel performansı ve açık bilim konusunda yaptığı çalışmaların anlattı. İYTE senatosundan açık bilim politikasıyla ilgili kararın geçirildiğini vurgulayan Gürdal, açık bilimin bir yöntem ya da iş modeli olmadığını, bilimsel gelişmelerin hızlanması için bilimin paylaşılması gerektiği anlamına geldiğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gamze Tanoğlu yönetimindeki panel bölümüne geçilen etkinlikte ilk olarak Van der Velden Veri Yöneticisi Yasemin Türkyılmaz “Araştırma Verisi Yönetimi ve Delft Teknik Üniversitesi Örneği” başlıklı sunum yaptı. Soru – cevap bölümünün ardından panel Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Pınar Sezgin’in “Mimarlık Verileri ve Arşivleme” konulu sunumu ile devam etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Kale yönetiminde gerçekleşen ikinci bölüm panelde ise Confederation of Open Access Repositories’tan (COAR) Danışman İlkay Holt “Araştırma Verilerine Açık Erişim ve FAIR İlkeleri” konulu sunum yaptı.

Soru – cevap bölümünün ardından yapılan kokteyl ve toplu fotoğraf çekiminin ardından etkinlik sona erdi.

Kaynak

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Nihai Başarı Listesi Açıklandı! (Sadece ihtisas elemanları asil listeye alındı.)

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Kütüphane Müdürlüğü Görevde Yükselme yazılı sınavından yeterli puan alarak 02-13/08/2021 tarihlerinde …

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Edebiyat, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Mezunu Kütüphaneci Alıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından https://kariyer.ibb.istanbul/ilanlar/kutuphaneci-1677 adresindeki ilanda Kütüphaneci alımı yapılacağı belirtilmiştir. Ancak ilanda Edebiyat, Sanat …

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x