HAYAL ET VE YAŞA!

Bu yazıyı size kişiliğim hakkında bilgi vermek ve mesleki bilgi ve tecrübelerimi aktarmak için yazıyorum. Mesleki deneyimlerime geçmeden önce yaşadığım yerden ve kişiliğimden bahsetmek istiyorum.

Kahramanmaraş’ın küçük bir ilçesi olan Andırın ilçesinde büyüdüm. Yaşadığımız yer çok küçüktü. Dolayısıyla kendimi geliştirebilme imkânım pek fazla olmadı. Ailevi durumumuz da buna çok fazla el vermedi zaten. Ama ben sürekli bir şeyler peşinde koşmak istedim. Şöyle hobi olarak, gitar çalmak, piyano çalmak, yüzmek, spor yapmak ve dünyayı keşfetmek gibi bir sürü şeyler. Sürekli var olmak için uğraştım.

Matematikten anlamıyordum. Netlerim çok düşüktü. En son dershanede girdiğim sınavda 33 net yapmıştım. Bu benim için bir başarıydı. Ve küçük başarılar beni çok mutlu kılıyordu. Buralara gelmemde annem ve babamın destekleri çok büyük. Bütün insanlar için öyle tabii ki. İlkokul ve lise süresince ne deniz yüzü gördüm ne de büyükşehir. Ama kendime olan inancımı asla yitirmedim. Kendime sürekli liderleri ve başarılı insanları örnek alarak geliştirmek istedim. Albert Einstein, Isaac Newton, Steve Jobs gibi bilim adamlarını ve diğer liderleri sürekli kendime örnek aldım.

Başarısızlıkların aslında büyük başarıları doğurduğunu öğrendim. Ve kendime şöyle bir cümle kurdum ‘Bu insanlar başarabiliyorsa ben neden başaramayayım?’, benden daha fazla zeki olabilirdi ama ben kendi hedeflerimi gerçekleştirecek güce sahiptim.

Girdiğim ortamlarda nasıl davranmam gerektiğini, bir öğretmen veya bir büyüğünle nasıl konuşması gerektiğini, aklınıza gelebilecek her konuda kendimi yetiştirmeye çalıştım. Ve bir gün YGS/LYS sınavı sonucunda Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünü tercihlerimde yazdım. Üniversiteleri arıyor, sosyal medya üzerinden bölüm arkadaşlarına soruyordum. Uzun araştırmalar sonucunda yazdım. Bölüm hakkında konuştuğum birisi “Kütüphanecilik mi kaldı?” demişti bana o zaman yine tereddüte kapılmıştım. Ama küçükken ödevlerim olduğunda interneti kullanmak yerine Meydan Larousse gibi ansiklopedilerden araştırma yaparak yapardım. O zamana araştırma yapmayı ne kadar sevdiğimi anladım.

Sonuçlar açıklanmıştı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünü kazanmıştım. Bu bölüm benim kendi potansiyelimi keşfetmem için belki de bir yoldu. Ve kazandığımda şu sözleri söylerdim kendime ‘Ne yaparsam yapayım en iyisini yapacağım.’  Aslında en iyisi de yetersizdi çünkü yaptığınız her işi gönülden yapmalıydınız. O zaman daha iyi sonuçlar elde edebiliyordunuz.

Evet, benim için koşturmaca şimdi başlamıştı. Gönüllü olarak derneklere, gruplara katılıyordum. Tanıyabildiğim kadarıyla fazla insan tanımaya çalışıyordum.

Kendime burs aradım ve bir kaç yerden burs buldum, LcWaikiki vb. sektörlerde iş buldum. Evet, bunları yapan bir tek ben değildim. Ama kazandığım parayı eğitimime yatırmaktan hiçbir zaman çekinmedim. Çünkü bir gün kazanacağımı umuyordum.

Üniversite birinci sınıfta İngilizce seviyemi geliştirmeliydim. Yeri geldiğinde arkadaşlarımdan, süs eşyalarımdan ve diğer ihtiyaçlarımdan vazgeçtim. Aileme de yük olmamak için uğraştım çünkü belli bir yaşa geliyordum kendi ayaklarımın üzerinde durmam gerekiyordu.

Üniversite okumak benim için yeterli değildi. Yurtdışına gitmeliydim. Farklı kültürler, farklı insanlar ve farklı mekânlar keşfetmek ve bunun yanında İngilizcemi de geliştirmeliydim. Erasmus programına başvurdum. İki kere olumsuz sonuç aldım. Ama üçüncü başvurumda kazanmıştım. Tek başıma güzel ve zorlu bir yolculuk geçirdim. Kabuğumu kırmayı başarmıştım. Bunları gerçekleştirmemde bölümümü sevmem ve işimi gerçekten severek yapmamdan kaynaklanıyordu. Şimdi üniversite tercihlerini yaparken düşündüğüm hayalimin yolunda ilerliyorum.

Yeni bir şeyler öğrenmeyi, keşfetmeyi, araştırmayı çok severim ve bu nedenle Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi yüksek lisans öğrencisi olarak eğitimime devam ediyorum. Burayı kazanacağımı düşünmemiştim. Burada bulunan hocaların hepsi benim yine hayalimdi. Hepsiyle konuşmak ve onlardan bir şeyler almak istiyordum. Çünkü hepsi olmayı istediğim kişilerdi. Hocaların adını duyduğumda bile çok heyecanlanırdım. Şu anda bile hocalarla konuşurken çekiniyorum. Lisansta Hacettepe temelli dersler işliyor ve hocaların kaynaklarından yararlanıyorduk.  Burayı kazanacağım gerçekten aklımda yoktu çünkü Marmara Üniversitesine de başvurmuştum.

Her nerede olursam olayım hocalarımdan öğrenebileceğim yeni bir bilgi vardı. Hem mesleki anlamda hem de sosyal anlamda. Azimli ve hırslı birisiyim ve yaşamda var olmak için çok uğraşıyorum. Benden mesleğimle alakalı herhangi bir şey istendiğinde zor olsa da üstüne düşerim ve sonunda yaparım. Tüm bu yaşadıklarımın sonunda ‘eğer bir hayaliniz varsa, onu gerçeğe dönüştürün ve onun peşinden gidin, bir gün mutlaka gerçekleşecektir’ inancına bir kez daha sahip oldum. Şimdi ise, içimdeki istek hala var, yeni bilgiler, yeni keşifler,  yeni insanlar ve yeni dostluklar kazanmak istiyorum.

Kitap Kurdu
Kitap Kurdu

Latest posts by Kitap Kurdu (see all)

You may also like...

Bir Cevap Yazın