ÜNAK (Veritabanı Seçim Kriterleri ve Satın Alma Süreçleri) Seminerinden Bana Kalanlar

Merhabalar,

Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri Derneğinin 10 Mart 2018 tarihinde düzenlemiş olduğu “Veri Tabanı Seçim Kriterleri ve Satın Alma Süreçleri” seminerine katıldım.

Seminerin düzenlenmesinde emek veren dernek çalışanlarına çok teşekkür ederim.  Mesleğimiz adına güzel şeyler yapıyorsunuz emeğinize sağlık.

Sunumları ile bizlerin ufkunu açan meslektaşlarımız sayın Nilüfer Saros, H. Murat Yücel, Ömer Orhan ayrı ayrı teşekkür ederim.

Seminerin Bana Düşündürdükleri ve Kazanımlarım

  • ÜNAK Derneğimizi daha çok desteklemeliyiz. Üye olmayan arkadaşlara duyurulur 🙂
  • Sahada çalışan meslektaşların dertlerini dinleyen, onların dertleriyle dertlenen meslektaşlarımızın olması ve çözüm üretmeye çalışması beni geleceğe dair umutlandırdı.
  • Çözüm odaklı çalışmaları daha çok yapmalıyız
  • Daha çok konuşmalıyız, daha çok paylaşmalıyız.
  • Veritabanı alım ve ödeme süreçleri Mevzuat açısından aşırı riskli STK’lar aracılığı ile lobi çalışmaları yapılması gerekiyor. Burada bizlerin üstüne düşen çok yük var.
  • Elektronik kaynaklara uygulanan KDV oranları hakkında ki sunumda ise Abonelik dahilindeki tüm alımlarda KDV %18 eğer abonelik bittiğinde arşiv kullanım hakkımız var ise kanunun maddesindeki KDV oranlarının uygulanması gerekiyor. (Bu konuyu biraz daha araştıracağım. Eğer doğru ise geçen sene herkes yanlış ödeme yaptı 🙁 )
  • Devlet memuru veritabanı ödemesinde KDV oranını yanlış hesaplar ise mali ve idari sorumluluğu var. Yani %18 KDV hesaplamak yerine yanlışlıkla %1 KDV ödemesi yaparsanız idari ve mali cezası varmış.
  • Veritabanı faturalarını fazla dert etmeyin, ülkelere göre kurallar değiştiği için sorun yokmuş 🙂
  • Tek yetki belgesi ise araştırılması gereken bir konu. Dokümanın apostilli olması firmayı tek yetkili yapmıyor sadece dokümanın onaylandığı anlamına geliyor muş 🙂

Çok şey konuştuk,  kısıtlı zaman diliminde çok şey öğrendik. Emeği geçen bütün ÜNAK çalışanlarına teşekkür ederim.

 
Kaynak

Kazım ŞENTÜRK

Kazım ŞENTÜRK

Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Kütüphane Müdürü. Kütüphaneci, Eski Uzman Yeni Öğretim Görevlisi 🙂
Kazım ŞENTÜRK
Kazım ŞENTÜRK

Kazım ŞENTÜRK

Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Kütüphane Müdürü. Kütüphaneci, Eski Uzman Yeni Öğretim Görevlisi :)

You may also like...

Bir Cevap Yazın