Açık Erişim Ne Kadar Açık? Para Tuzaklarına Dikkat!

Merhabalar,

Kamu kaynakları ile desteklenen bilimsel çalışmaların ücretsiz bir şekilde yayınlanmasını destekleyen bir kütüphaneciyim.

Aşağıda açık erişimin tanımı mevcuttur. Tanımda açık erişimin tanımı net bir şekilde yapılmıştır.

Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok 🙂

Açık erişim dünyasında yayınlanan bir bilimsel kaynak ya açıktır ya da değildir. Ambargolu açık erişim mi olur?

Madem yayınına ambargo koyuyorsun niye açık erişim sistemlerinde yayınlıyorsun? Oldum olası ambargo lafı bana soğuk gelmiştir.

Bir diğer konuda açık erişimi rant kapısı haline getiren yayıncılar var. Dergi açık erişim fakat bu seferde yazar makalesini yayınlatmak için para ödüyor. 

Makale işlem ücreti nedir? Para tuzağı bunlar 🙂

Kamu kaynakları ile desteklenen bilimsel çalışmalar yine kamu kaynakları ile yayınlanabilir.  

Lafları eğip bükmeye gerek yok bir yayın ya açıktır ya değildir.

 

“Açık Erişim Nedir?

Budapeşte Açık Erişim Girişimi’nin (BOAI) ve Açık Erişim Berlin Bildirgesi’nin (Ekim 2003) açık erişim tanımları önemlidir.

BOAI’nin tanımına göre açık erişim, “bilimsel literatürün İnternet aracılığıyla finansal, yasal ve teknik bariyerler olmaksızın, erişilebilir, okunabilir, kaydedilebilir, kopyalanabilir, yazdırılabilir, taranabilir, tam metne bağlantı verilebilir, dizinlenebilir, yazılıma veri olarak aktarılabilir ve her türlü yasal amaç için kullanılabilir olması”’dır.” (http://acikerisim.org/acik-erisim-nedir)

Kaynak

Kazım ŞENTÜRK

Kazım ŞENTÜRK

Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Kütüphane Müdürü. Kütüphaneci, Eski Uzman Yeni Öğretim Görevlisi 🙂
Kazım ŞENTÜRK
Kazım ŞENTÜRK

Kazım ŞENTÜRK

Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Kütüphane Müdürü. Kütüphaneci, Eski Uzman Yeni Öğretim Görevlisi :)

You may also like...

Bir Cevap Yazın