“57 Bin Okul, 1 Kütüphaneci”

‘Kütüphanelerimiz okuyan çocuklara ne diyor’ konulu söyleşide Doç. Dr. Erol Yılmaz ve Doç. Dr.  Asiye Kakırman Yıldız, çocuklar ve velilerle buluştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 10. Kocaeli Kitap Fuarı bu yıl ‘Çocuk Edebiyatı’ temasıyla kapılarını kitapseverlere açtı. Fuarın dördüncü gününde çocuk edebiyatı üzerine Kılavuz Gençlik Sahnesi’nde Mevlana İdris Zengin moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Kütüphanelerimiz okuyan çocuklara ne diyor’ konulu söyleşide Doç. Dr. Erol Yılmaz ve Doç.Dr. Asiye Kakırman Yıldız’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Söyleşide, “Kütüphaneler okuyan çocuklara büyük imkanlar sağlıyor” diyen Doç. Dr. Erol Yılmaz, ” Türkiye’de 57 bin civarında okulumuz var. İçerisinde tam teşekküllü kütüphaneci bulunan sadece 1 okul var. O da firma elemanı olarak çalışıyor” dedi.

KÜTÜPHANESİZ BİR OKUL…

Söyleşide, “Biz heyecanı kitaplarda aramak yerine sürekli televizyonlarda arıyoruz” diyen Doç. Dr. Erol Yılmaz, “Türkiye’de 57 bin civarında okulumuz var. İçerisinde tam teşekküllü kütüphaneci bulunan kaç tane okulumuz var. Ben size söyleyeyim sadece 1 tane var. O da firma elemanı olarak çalıştırılıyor. 20 bin okulumuzda kütüphane diye tabir edilen yerler var. Kütüphanesiz bir okul düşünüyorsak gerçekten eğitimi ciddiye almıyoruz demektir” şeklinde konuştu.

GÖNÜLLÜ OLUN

Söyleşinin devamında Yılmaz, “Millet olarak bizim çok alışkın olmadığımız geri kaldığımız bir alandı kütüphane. Bu kütüphanelerimiz çocuklarımıza ne diyor? Çocuklarımız dijital ortama doğru kaymış ve hala kayıyor. Kütüphanelerimiz nitelikli geniş bir koleksiyon sunuyor. Araştırma konusunda ciddi bir veri var kütüphanelerimizde. Kurslar verilmeye başlandı. Gönüllü olarak kütüphanelerde çalışabilirler. İleriki yıllarda bu çocuklarımıza fayda sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

İLK SEMPOZYUMU DÜZENLEYECEĞİZ

Söyleşide Doç. Dr. Asiye Kakırman Yıldız, ise, “Şu sıralar çocuk kütüphaneleri üzerine çalışıyorum. Sizleri kütüphanelerin daimi kullanıcıları olarak görmek istiyoruz. Kasım ayında Türkiye’de ilk kez Türkiye’de çocuk kütüphanelerine yönelik bir sempozyum düzenleyeceğiz. Sizlerden yardım istiyoruz. Sürekli okuyun! Okuma alışkanlığına sahip bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Halk kütüphanelerine üye olun, oradaki eksiklikleri bizimle paylaşın” dedi.

KÜTÜPHANELERİMİZ YAŞATILMALI

Söyleşi sonunda Kakırman Yıldız, “Tam anlamıyla hedefimiz ülkemizin geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak. Toplumdaki kitap satın alabilen ve alamayanlar olarak ikiye ayrılan kesimlerin fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak istiyoruz. Kütüphanelerimiz yaşatılmalı. İnsanlar en çok vakitleri AVM’lerde geçiriyor. Keşke bu söyleşileri dev kütüphanelerde yapsak. Kütüphanede çocukların oyun oynamasını istiyoruz. Kütüphanelerde etkinlikler düzenlensin istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak

You may also like...

Bir Cevap Yazın