Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ne üye olma ve kütüphane kullanım kuralları

Geçtiğimiz Perşembe günü açılışı yapılan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi‘ne üye olmak için yapmanız gereken adımlar aşağıdaki görsellerde anlatılmaktadır. Kütüphaneye giriş yaptıktan sonra kütüphane içerisinde uyulması gereken kurallar da e-devlet üzerinden üye olurken açıklanmıştır.  Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, haftanın 7 günü 24 saat açıktır.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ne üye olabilmek için e-devlet hesabınızın aktif olması gereklidir, hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek üyelik aktivasyonunu gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi web sayfası: https://milletkutuphanesi.gov.tr/

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI MİLLET KÜTÜPHANESİ ÜYELİK KURALLARI

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra kütüphane kaynak ve hizmetlerinden yararlanabilmektedir.
• Kütüphaneye üyelik işlemleri e-Devlet üzerinden veya kütüphane danışma masalarından şahsen başvuru ile yapılmaktadır.
• Üyelikler 1 yıl süre ile yapılır. Üyelik yenileme talebi yine e-Devlet üzerinden veya kütüphane danışma masalarına başvuru ile yapılmaktadır.
• Kütüphane; duyuruları, kurallarda yapılan değişiklikleri ve yeni hizmetlerini web sayfası (https://milletkutuphanesi.gov.tr/) veya e-posta yoluyla üyelerine duyurur.
• Kütüphane üyeleri başka üyelere ait T.C kimlik kartlarıyla giriş yapamazlar.
• Üyeler Kütüphane içinde bulunan fotokopi ve kafeterya imkânlarından T.C kimlik kartlarını kullanarak yararlanabilirler.
• Okuyucular dışındaki kişilerin kütüphaneye ziyareti için gerekli işlemleri görevli personel tarafından bina girişinde yapılacaktır.
Kütüphane kaynakları ve materyalleri bina dışına çıkarılamaz. Ancak, kütüphane tarafından belirlenmiş kurallar çerçevesinde bina içerisinde kullanmak üzere iç ödünç yöntemi ile diğer salon ve bölümlerde kullanılabilir.
• Kütüphane kaynaklarının güvenliği manyetik kapı kontrol sistemiyle sağlanmaktadır. Görevli polis memuru gerekli gördüğü durumlarda üst araması yapabilir ve çantalara bakabilir.
• Kütüphane içerisinde sigara içilmez.
• Kütüphaneye girerken cep telefonu sessiz moda alınmalıdır. Salon ve bölümlerde cep telefonu ile konuşulmamalı, telefon konuşmaları restoran, kafeterya ve cep kafelerde yapılmalıdır.
• Kütüphane içerisinde, su haricinde yiyecek ve içecek tüketilmemelidir. Yiyecek ve içecek sadece restoran, kafeterya ve cep kafelerde tüketilebilir.
• Kütüphane, salon ve bölümlerde grup çalışması yapılmamalıdır. Grup çalışması için ayrılmış odalarda, belirlenen kurallara göre yapılabilmektedir.
• Okuyucular belirlenen yerler haricinde; kütüphaneler, salonlar, bölümler ve koridorlarda sessiz olmalılardır. Aksi takdirde okuyucular görevli personel tarafından uyarılacaktır.
• Kütüphane içinde meydana gelebilecek her türlü disiplinsiz ve kural dışı davranışlarda, kitap ve kütüphane kaynaklarına yönelik yıpratıcı uygulamalarda bulunan kişiler hakkında kütüphane yönetimi tarafından tutanak tutularak gerekli hukuki işlem başlatılır. Bu gibi durumlarda söz konusu kişilerin kütüphane kullanım hakları kısıtlanacaktır.
• Kütüphane içerisinde herhangi bir noktadan elektronik kaynaklara ulaşılabilmektedir. Elektronik kaynakların lisans anlaşmaları gereği, araştırmacı ve kullanıcılar bu kaynaklara uzaktan erişim hakkına sahip değildir.

Hakkında: BBY Haber

Avatar
13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com

İlginizi Çekebilecek Haberler

Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Nihai Başarı Listesi Açıklandı! (Sadece ihtisas elemanları asil listeye alındı.)

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Kütüphane Müdürlüğü Görevde Yükselme yazılı sınavından yeterli puan alarak 02-13/08/2021 tarihlerinde …

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Edebiyat, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Mezunu Kütüphaneci Alıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından https://kariyer.ibb.istanbul/ilanlar/kutuphaneci-1677 adresindeki ilanda Kütüphaneci alımı yapılacağı belirtilmiştir. Ancak ilanda Edebiyat, Sanat …

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
bayraktar
bayraktar
1 yıl önce

merhabalar, kütüphanenin resmi web sitesi https://milletkutuphanesi.gov.tr/

1
0
Düşüncelerinizi yorum olarak eklemek ister misiniz?x
()
x