Kütüphaneciliğin Önemli İsmine Veda – Leman Şenalp Vefat Etti

 

1924 yılında Bursa’da doğan efsane kütüphaneci Leman Şenalp önceki gün hayatını kaybetti.

Ankara Üniversitesi’ni bitirince Adnan Ötüken’in kütüphanecilik kursunda çalışmaya başlayan Şenalp, Milli Kütüphane’nin kuruluş çalışmaları sırasında görev aldı. Ardından burada uzman olan Şenalp 1954-1955 yıllarında Türk Kütüphaneciler Derneği’nin başkanlığını yürüttü. 1960’tan emekliye ayrıldığı 1977 yılına dek İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde uzman ve yönetici olarak çalıştı. 1995’te TKD tarafından Üstün Hizmet Ödülü ile onurlandırıldı. Şenalp dün Şakirin Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından toprağa verildi.

Leman Şenalp, DT. 10 Subat 1924 Bursa, Karacabey. ÖT. 4 Mayıs 2018 İstanbul

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi eski genel başkanı. (1954-1955/ 1957-1958)
Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi eski başkanı (1970)
Millli Kütüphanemizin kurucu kadrosunda yer alan kütüphanecilik duayenimiz cumhuriyet aydını #LemanŞenalp 4 Mayıs cuma günü 95 yaşında İstanbul Etiler Huzurevi’nde vefat etmiştir.

Değerli büyüğümüze Allah’tan rahmet, camiamıza, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

Hakkında: BBY Haber

13.11.2009 tarihinde kurulan Bilgi ve Belge Yönetimi (BBY) Haber Portalı; Kütüphane, Arşiv, Dokümantasyon ve Enformasyon merkezleri hakkında ulusal basında ve elektronik ortamda yayımlanmış haberleri sunmak ve arşivlemek hedefiyle yola çıkmış ve ilgili haberlere tek noktadan erişimi amaç edinmiştir. http://www.bbyhaber.com
Yorum yapmadan önce lütfen okuyunuz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göster
Gizle